Для християнина смерть пов’язана з болем, але й освітлена надією воскресіння. Господь Ісус Христос каже: «Я є воскресіння і життя; хто вірить у Мене, – хоч і помре, буде жити» (Йн 11, 25). Бо християнин, що одягнувся у Христа в цьому житті через віру і любов, перебуває з Ним також і в смерті. Подібно до Христа він переходить із землі у вічність, аби з’єднатися з Ним навіки. Тому протягом життя християнин намагається померти для гріха і жити новим життям.

Церква піклується, щоб помираючий отримав святе Причастя (Віатик), згідно з тим, що говорить св. Йоан: «Це є хліб, що зійшов з неба.(…) Хто споживатиме цей хліб, буде жити вічно» (Йн 6, 58).

Сім’я зобов’язана подбати про те, щоб хворий, який перебуває при смерті, міг отримати Віатик.

Молитва про святобливу смерть

Мій возлюблений Господи, Ісусе Христе, Ти помер на хресті ради нашого спасіння, а Твоє любляче Серце стало для нас джерелом вічного життя. Вчини, щоб в останню годину, коли моє серце перестане битися, я зберіг в душі досконалу любов, щирий жаль за гріхи, живу віру і непохитну надію в Твоє милосердя. Aмінь.

*

Боже, Ти сотворив нас на образ свій i схотів, щоби Син Твій пішов за нас на смерть; дай тим, хто Тебе прохає, так увесь час молитися й чувати, щоб ми змогли без плями гріха відійти з цього світу і з радістю спочити на лоні Твого милосердя. Через Христа, Господа нашого. Амінь. (Месал)

Про святобливу смерть

О мій Боже і Спасителю, зміцни мене в годину моєї смерті могутньою зброєю святих таїнств Твоїх і освіжаючим подихом утіхи Твоєї. Помаж мене єлеєм святим, і хай буде Пресвяте Тіло Твоє моєю їжею, а Кров Твоя – напоєм моїм. Хай Марія, солодка Матір Твоя, стане поруч зі мною, і Ангел мій скаже мені слово миру. Нехай помру у Твоїй вірі і Твоїй Церкві, служачи Тобі і будучи любимим Тобою. Амінь.

Присвячення смертної години Непорочному Серцю Марії

Велична Царице Всесвіту, Мати Божа і моя Мати! Посереднице всіх благодатей, у Тебе я прошу: будь зі мною в момент моєї смерті, бо знаю, що ніхто не загине, якщо в оту останню мить буде захищений Тобою. Тому з безмежною надією звертаюся до Тебе, щоб довірити мою смертну годину Твоєму Непорочному Серцю. Благаю Тебе заради Серця і ран Ісуса: прийми на себе всю турботу про цю мить, в яку вирішуватиметься справа моєї вічності!

Вже тепер я довіряю Тобі моє тіло і мою душу, нехай їх огорне Твоє материнське серце. Я готовий померти в такий час і в такому місці, які Ти вибереш для мене. Амінь.

Молитва за невиліковно хворих і помираючих

Господи Боже Всемогутній, будь прославлений. Стою перед Тобою, щоб молитися за невиліковно хворих та помираючих. Ти – Господь життя і джерело сили, допоможи тим, хто страждає на різні невиліковні хвороби, нести їхній хрест, допоможи їм зрозуміти, що страждання веде до вічної слави, де вони будуть перебувати з Тобою та усіма Святими. Господи Ісусе, навчи хворих побачити земні страждання у перспективі спасіння. Зміцни помираючих витривалістю у вірності Тобі до кінця. Духу Святий, наповни їхні серця вірою, надією та любов’ю. Підтримуй їх у час переходу з цього світу в люблячі обійми Бога Отця. Амінь.

Молитви при помираючому 

Коли ви знаходитеся біля помираючого, уникайте всього, що могло б його дратувати чи непокоїти. Подайте йому поцілувати хрестик чи медальйончик. Тихо, лагідно, з малими перервами читайте акти віри, надії, любові, покладання на Божу волю, намагайтеся спонукати його до покаяння, наприклад: 

О Всемилостивий Боже! Я від щирого серця каюся в тому, що Тебе – моє найбільше благо – я іноді зневажав своїми словами, думками й учинками. Я каюсь у цьому, бо люблю Тебе й надіюся на Твоє Милосердя. О мій Ісусе! Благаю про милосердя! Ісусе, Господи мій, я люблю Тебе над усе! Будь милостивий до мене грішного!

О мій Ісусе! Благаю прощення й милосердя заради Твоїх святих ран! Господи Ісусе Христе, прийми дух мій. О Пренепорочна Діво, молися за мене й будь біля мене.

Маріє, Мати милосердя! Борони мене від злого духа й прийми мене в смертну годину. Ісусе! Я для Тебе живу й для Тебе вмираю. Ісусе, я Твій за життя й по смерті. Нині, Владико, можеш відпустити слугу Твого за Твоїм словом у мирі.

Ісусе, який заради мене страждав і помер! Помилуй мене в хвилину моєї смерті. Найдорогоцінніший Ісусе! Будь моїм Спасителем, а не суддею. Ісусе, Маріє, Йосифе святий! Вам віддаю душу мою й серце, вчиніть, щоб я спочив разом із вами у мирі. Прийди, Господи Ісусе! Амінь.

* * *

Подайте помираючому запалену свічку (бажано ту, яку він отримав на Хрещенні) або поставте її біля ліжка. Присутні можуть спільно читати Літанію до всіх Святих (стор. 520), відновлення обітниць Хрещення або інші молитви, після чого звертаються до Господа з такою молитвою:

Всемилостивий Боже, лагідний Отче! Ти змиваєш гріхи тих, хто кається, тому поглянь ласкаво на слугу Твого (ім’я) й дай йому відпущення всіх гріхів, в яких він кається всім серцем і благає про їхнє відпущення. Милосердний Отче! Віднови в ньому все те, що через людську слабкість було занедбане або через диявольську спокусу порушене. Приєднай його навіки до громади Твоїх спасенних. Згадай про всі його сльози й страждання, пов’язані з останньою хворобою. Винагороди його довіру, яку він до Тебе має. Вчини так, щоб він відчув повне примирення з Тобою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва за віруючого, який перебуває в агонії 

Всемилостивий Отче! Ти знаєш добро, яке є в людині. Ти завжди відпускаєш гріхи й не відмовляєш у прощенні нікому, хто щиро кається. Помилуй свого слугу (ім’я), який веде свій останній бій зі смертю. Ми з вірою молимо Тебе вчинити так, щоб святе таїнство Єлеопомазання принесло полегшення його душі й тілу. О Всемилосердний! Прости йому гріхи та обдаруй його своєю батьківською любов’ю. Через Сина Твого, Ісуса Христа, який переміг смерть і відчинив перед нами ворота життя вічного. Амінь.

Благословення хворому і помираючому

Мир Господа нашого Ісуса Христа, гіркі страждання і смерть Спасителя нашого, заступництво Пресвятої Діви і Богоматері Марії, всі Ангели, Святі і обранці Божі хай бережуть тебе від усіх ворогів, видимих і невидимих, нині і в годину смерті! Нехай благословить тебе Отець Небесний, Творець Твій, нехай перебуває поруч із тобою Єдинородний Син Його Ісус Христос, Спаситель твій, і нехай осяє тебе благодать Святого Духа, Святителя твого. Хай заступництво Пресвятої Діви Марії і святого Йосифа дарує тобі благодать Господа нині й у вічності. Амінь.

Короткі молитви на час помирання 

Біля вмираючого можна відмовляти такі молитовні заклики:

Хто нас відлучить від любові Христа? (Рим 8, 35)

Чи живемо, чи вмираємо, – ми є Господні! (Рим 14, 8)

Маємо дім нерукотворний, вічний, на небесах (2 Кор 5, 1)

Завжди будемо з Господом (1 Сол 4,17). 

Побачимо Його таким, який Він є (1Йн 3,2). 

Ми перейшли від смерті до життя, бо любимо братів (1 Йн 3,14).

Господи, до Тебе підношу я мою душу (Пс 25, 1).

Господь – моє світло і моє спасіння (Пс 27,1).

Я ж маю надію побачити Господні блага на землі живих (Пс 27,13).

Моя душа спрагнена Бога, Живого Бога (Пс 42,3).

Коли я піду навіть долиною смертної тіні, не злякаюся зла, бо Ти зі мною (Пс 23,4).

Прийдіть, благословенні Мого Отця, – каже Господь Ісус, – успадкуйте Царство, приготоване вам від створення світу! (Mт 25, 34)

 Запевняю тебе: сьогодні ти будеш зі Мною в Раю! – каже Господь Ісус (Лк 23,43).

В домі Мого Отця багато осель (Йн 14,2).

Мовив Господь Ісус: Я йду приготувати вам місце і візьму вас до себе (Йн14,2-3).

Хочу, щоб ті, яких Ти Мені дав, були зі Мною там, де Я, – каже Господь Ісус (Йн 17, 24).

Kожний, хто вірить у Сина, мав вічне життя (Йн 6,40).

У Твої руки передаю свій дух (Пс 31, 6a).

Господи Ісусе, прийми дух мій! (Діян 7, 59)

Свята Маріє, молись за мене.

Святий Йосифе, молись за мене.

Ісусе, Маріє, Йосифе, будьте зі мною в останній боротьбі.

Боже, помилуй мене грішного (-у).

Найсолодший Ісусе, будь мені не суддею, а Спасителем.

Ісусе, уповаю на Тебе.

Вітай, Христе, єдина надіє!

Боже мій, люблю Тебе.

Ісусе, Боже мій, люблю Тебе понад усе.

Ісусе, заради Тебе живу, Ісусе, заради Тебе вмираю, Ісусе, я Твій (Твоя) за життя і по смерті.

Боже, прийди мені на допомогу.

Господи, поспіши мені на порятунок.

Свята Маріє, збережи нас від пекельних мук.

Святий Архангеле Михаїле, захищай нас у боротьбі зі злим духом! 

Прийди, Господи Ісусе!

Інші молитви, які можна читати біля помираючого:

I. Душе християнська, відходь з цього світу в Ім’я Бога Отця Всемогутнього, який створив тебе, в Ім’я Ісуса Христа, Сина Бога Живого, який страждав за тебе, в ім’я Святого Духа, що зійшов на тебе. Нехай буде в мирі твоє перебування і мешкання у Бога на святому Сіоні разом із Пресвятою Богородицею Дівою Марією, зі святим Йосифом та зі всіма Ангелами і Святими Божими.

ІІ. Дорогий брате (дорога сестро), доручаю тебе Всемогутньому Богу та віддаю тебе твоєму Сотворителю, щоби ти повернувся (повернулася) до Того, хто зліпив тебе з глини земної. Коли ти покинеш це життя, нехай тобі назустріч вийде Свята Марія, Ангели та всі Святі.

Нехай порятує тебе Христос, розп’ятий за тебе; нехай порятує тебе Христос, який схотів віддати за тебе своє життя.

Нехай Христос, Син Бога Живого, приведе тебе до Раю, і нехай цей істинний Пастир долучить тебе до своєї вівчарні. Нехай Він відпустить тобі всі твої гріхи і зарахує тебе до своїх вибраних.

Нехай зустрінеш віч-на-віч свого Відкупителя і радітимеш спогляданням Бога на віки вічні. Амінь.

IІI. Прийми, о Господи, свого слугу (свою слугиню) до місця спасіння, якого він (вона) сподівається з Твого милосердя.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) від усякої скорботи.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти спас Ноя від потопу. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти вивів Авраама з землі халдейської. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Іова від його страждань. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Мойсея з руки фараона. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Даниїла з пащі лева. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив трьох юнаків з вогняної печі і рук неправедного царя. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Сусанну від неправдивого звинувачення. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Давида з рук царя Саула і рук Голіафа. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив апостолів Петра і Павла із в’язниці. 

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) через Ісуса Христа, нашого Спасителя, котрий за нас зазнав гіркої смерті і обдарував нас життям вічним. 

Усі: Амінь.

ІV. Тобі, Господи Ісусе Христе, доручаємо Твого слугу (Твою слугиню) Н. та просимо Тебе, Спасителю світу: прийми його (її) ласкаво до радості свого Царства, адже заради нього (неї) Ти у своєму милосерді зійшов на землю. Хоча він згрішив (вона згрішила), але не відрікся (відреклася) ані від Отця, ані від Сина, ані від Святого Духа, і з усіх сил вірував (вірувала) та вірно поклонявся (поклонялася) Богу, який все сотворив.

Можна також прочитати або заспівати антифон: Витай, Царице (стор. 53)

Відразу після відходу слід відмовити:

В. Прийдіть, Святі Божі, вийдіть назустріч, Ангели Господні.

У. Прийміть цю душу, представте її перед обличчя Всевишнього.

В. Нехай прийме тебе Христос, який покликав тебе, і Ангели приведуть тебе на лоно Авраама.

У. Прийміть цю душу, занесіть її перед обличчя Всевишнього.

В. Вічне спочивання дай йому (їй), Господи, і світло віковічне нехай йому (їй) світить.

У. Прийміть цю душу, занесіть її перед обличчя Всевишнього.

Молімося: Тобі, Господи, доручаємо Твого слугу (Твою слугиню) Н., щоб він (вона), померши для світу, жив (жила) для Тебе; у своєму безмежному милосерді та любові обдаруй прощенням того, хто вчинив гріхи з людської слабкості. Через Христа, Господа нашого. 

У. Амінь.

Молитва за щойно померлого

Хоча наші серця пронизує біль, дякуймо Богу за всі блага, якими Він обдарував покійного (покійну) Н., i закликаймо:

 Дякуємо Тобі, Боже, наш Отче.

– За всі роки і дні, прожиті Н. поміж нами.

– За великий дар святого Хрещення, через який він став (вона стала) Твоєю дитиною.

– За таланти, якими Ти його (її) обдарував.

– Зa його (її) терпеливість до наших помилок.

Закінчення: Боже, Oтче Всемогутній, віримо, що Твій Син помер і воскрес задля нашого спасіння, вчини ласкаво, щоб силою цієї таємниці Твій слуга (Tвоя слугиня), котрий заснув (котра заснула) в Христі, заради Нього удостоївся (удостоїлася) радості воскресіння. Через Христа, Господа нашого. 

У. Амінь.

 

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.