Церква заохочує пам’ятати про померлих, які покутують у чистилищі за свої гріхи. За померлих можна пожертвувати Святу Месу, святе Причастя, особисту молитву та добрі вчинки.

Чування біля тіла померлого

Молитви біля померлого може очолити як священик, так і мирянин.

В. Боже, прийди мені на допомогу.
У. Господи, поспіши мені на порятунок.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. Як було на початку, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

В. Moлімося: Боже, Ти вчинив, що Твій Син переміг смерть і увійшов на небеса, дай Твоєму слузі (Твоїй слугині) участь у Його перемозі над смертю, щоб він міг (вона могла) завжди перебувати перед Тобою, його (її) Творцем та Відкупителем. Через Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Читання святого Євангелія від Луки (23,44-46.50.52-53)

А було вже близько шостої години, і настала темрява по всій землі – до дев’ятої години; померкло сонце, а завіса храму роздерлася посередині. Скрикнувши гучним голосом, Ісус промовив: «Отче, у Твої руки передаю свій дух!» Сказавши це, Він віддав духа.
І ось один чоловік, на ім’я Йосиф, з юдей- ського міста Ариматеї, який був радником, муж добрий і праведний, він, прийшовши до Пилата, попросив тіло Ісуса; і знявши його, він обгорнув полотном і поклав у висічену гробницю, де ще ніколи ніхто не лежав.
Слово Господнє.
У. Слава Тобі, Христе.

Можна теж прочитати інші фрагменти зі Святого Письма: Мудр 3, 1-9; Мудр 4, 7-15; 2 Мак 12, 43-45; Рим 6, 5-9; 1 Кор 15, 51-57; 2 Кор 4, 14-15; 2 Кор 5, 1. 6-10; Флп 3, 20-21; 1 Йн 3, 1-2; Мт 11, 25-30; Мт 25, 1-13; Лк 7, 11-17; Лк 12, 35-40; Йн 5, 24-29; Йн 6, 37-40; Йн 6, 51-58; Йн 12, 23-26; Йн 14, 1-6.

За померлого можна помолитися Розарієм, Коронкою до Божого милосердя, Літанією за померлих та поспівати пісні за померлих.

За померлого після тривалої хвороби

Боже, Ти вчинив, що наш брат (ім’я) служив (наша сестра (ім’я) служила) Тобі у стражданнях і хворобі, беручи участь у Страстях Христових; просимо Тебе: удостой його (її) участі також і в славі Спасителя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

За померлого раптово

Боже, Ти бачиш нашу скорботу через те, що раптова смерть забрала з життя нашого брата (ім’я) (нашу сестру (ім’я)); яви своє безмежне милосердя і прийми його (її) в свою славу. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

За покійних батьків

Боже, який заповідаєш нам шанувати батька і матір; змилуйся над моїм батьком і матір’ю (моїми батьками), пробач їм гріхи і винагороди їхні труди, а мені (нам) дозволь споглядати їх у блаженстві вічного світла. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Або:

Боже, Небесний Отче! Я смиренно прошу Тебе за душі моїх покійних батьків. Ти знаєш, Отче, про всі труднощі та страждання їхнього життя. Заради страждань і смерті Твого Сина, в якого вони вірили й на якого уповали, прости їм усі їхні гріхи й прийми їхні душі у своє Царство. Мені ж, Твоїй грішній дитині, допомагай завжди бути гідним християнином, щоб я міг зустрітися з ними у вічному блаженстві на небесах. Амінь.
Вічне спочивання дай їм, Господи, і світло віковічне нехай їм світить. Хай спочивають у мирі вічнім. Амінь.

За покійних у річницю смерті

Боже, Господи милосердний, згадуючи річницю смерті слуги Твого (ім’я) (слугині Твоєї (ім’я)), просимо Тебе: удостой його (її) місця в Царстві Твоєму, даруй благословенний спокій і введи в сяйво Твоєї слави.
Господи, поглянь прихильно на молитви наші за душу слуги Твого (ім’я) (слугині Твоєї (ім’я)), якого (якої) річницю смерті ми згадуємо; просимо Тебе, зарахуй його (її) до сонму Твоїх Святих, даруй прощення гріхів і вічний мир. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Щоденна інтенція за покійних

Господи Ісусе Христе, в єднанні зі Страстями Твоїми, за заступництвом Скорботної Твоєї Матері, жертвую всі мої молитви, труди, страждання і добрі вчинки за душі покійних. Амінь.

Отче наш... Ангел Господній...
Вічне спочивання дай їм, Господи, і світло віковічне нехай їм світить. Хай спочивають у мирі вічнім. Амінь.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
Як було на початку, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь. (тричі)

Молитви за душі в чистилищі на кожний день тижня

У неділю

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яка стікала з Нього в Гетсиманському саду, визволи бідні душі з чистилища, а передусім найбільш нещасну душу. Введи її до своєї слави, де вона прославлятиме Тебе навіки. Амінь.

Отче наш... Радуйся, Маріє...
Зі Святими упокой, Христе, душі слуг Твоїх – там, де немає ні болю, ні смутку, ні зітхання, а тільки життя вічне.

У понеділок

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яку Він пролив під час бичування: визволи бідні душі з чистилища, передусім ту душу, яка найскоріше має увійти до Твоєї слави, щоб якомога швидше почала Тебе славити і благословляти навіки. Амінь.

У вівторок

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина, яку Він пролив під час болісного вінчання терням: визволи душі з чистилища, передусім ту душу, яка засуджена на довгі муки, щоб вона якомога швидше могла прославляти й благословляти Тебе в Твоїй славі навіки. Амінь.

У середу

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яку Він пролив за нас на єрусалимських вулицях, несучи на своїх плечах хрест: визволи душі з чистилища, а передусім ту, яка перед Тобою найбагатша заслугами своїми, щоб якомога швидше славила і благословляла Тебе навіки в незбагненній славі, яка для неї приготовлена на небі. Амінь.

У четвер

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Тіла і Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, які Господь і Бог наш у надвечір’я своїх Страстей дав на поживу своїм учням, своїй Церкві – на вічну жертву, а вірним своїм як хліб життя залишив: визволи душі з чистилища, особливо ту душу, яка мала велику побожність до цієї тайни нескінченної любові нашого Спасителя; щоб через цю тайну разом із Твоїм Сином і Святим Духом вона прославляла і благословляла Тебе у Твоїй славі навіки. Амінь.

У п’ятницю

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яку Він пролив цього дня на хресному дереві: визволи душі з чистилища, передусім ту, за яку я найбільше зобов’язаний (-на) молитись, щоби з моєї вини не спізнилась вона ввійти до Твоєї слави, де б Тебе славила і благословляла навіки. Амінь.

У суботу

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові, яка витекла з Пресвятого Серця Твого Сина Ісуса Христа, і безмірного болю Його святої Матері: визволи душі з чистилища, особливо ті, які мали найбільшу побожність до нашої Матері, щоб ці обрані душі якомога швидше ввійшли до Твоєї слави, аби прославляти Тебе навіки. Амінь.

На закінчення молитви:

Ісусе Христе, Боже Премилосердний! Схиляємося перед Тобою і возносимо до Твого Престолу всі голосіння і ридання тих нещасних, які страждають у чистилищі. Молимо Тебе зі сльозами та серцем сокрушеним: Господи, помилуй ці душі!
Милосердний Ісусе, Ти, що схилив на хресті свою пресвяту голову, закривавлену й увінчану терням, вислухай нашу молитву й поглянь на душі ближніх наших, скороти їм час очищення. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Молитва за душі рідних і близьких у чистилищі

Ісусе Христе, Всемилосердний Боже! Ми молимо Тебе зі сльозами покаяння: помилуй ці душі (імена). Прости їм, Ісусе, всі їхні беззаконня, які вони вчинили словами, вчинками, думками й занедбанням. Звільни їх від страждань і поклич до себе, прийми їх у свої обійми; скажи їм, як колись сказав розкаяному розбійникові: «Сьогодні будеш зі Мною в Раю». Пресвяте й Найсолодше Серце Ісуса, яке заради любові до цих душ дало проколоти себе на хресті! Сховай їх у своїх ранах, оживи, очисти від гніву, злості та інших пороків, що походили з їхніх сердець. Обмий їх Пресвятою Кров’ю та водою, що витекла з Твого Пресвятого Серця. Вчини їх білішими від снігу, щоб вони могли взяти участь у Твоїй небесній Трапезі. Ісусе, насолодо душі й безмежна любове! Ти сказав, що найбільша розкіш для Тебе – це перебувати з людськими синами. Ти залишив дев’яносто дев’ять овець, щоб шукати одну заблукалу, а знайшовши її, взяв на плечі й заніс до своєї отари. Ісусе, який узяв на себе гріхи всього світу, візьми й сьогодні ці душі, що так тяжко страждають, на свої плечі й занеси їх до свого Царства. Згадай, Ісусе, що задля спасіння людського роду Ти покинув небеса, зійшов на землю й став людиною, прийнявши нестерпні муки і страшну хресну смерть. Згадай, Ісусе, про свої земні труди та тягарі людського життя, які переніс Ти заради цих нещасних душ. Згадай, Ісусе, про всі ті муки й рани на Твоїм Пресвятім Тілі, що Ти заради них прийняв. Нехай усе це не буде для них даремним.
Задля любові, якою любить Тебе Твоя Пречиста Мати, помилуй своїх дітей, визволи їх із темряви чистилища й приведи у своє Царство, де вони будуть вічно прославляти й любити Тебе. Амінь.

Літанія за померлих

Господи, помилуй.
Христе, помилуй. Господи, помилуй.
Христе, почуй нас. Христе, вислухай нас.
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.
Свята Маріє, молись за нього (неї, них).
Брамо Небесна, молись за нього (неї, них).
Царице, на небо взята, молись за нього (неї, них).
Святий архангеле Михаїле, молись за нього (неї, них).
Святий Йоане Хрестителю, молись за нього (неї, них).
Святий Йосифе, молись за нього (неї, них).
Святий (-а) (покровитель померлого), молись за нього (неї, них).
Всі Святі Божі, моліться за нього (неї, них).
Будь йому (їй, їм) милостивий, спаси його (її, їх), Господи.
Від усякого зла спаси його (її, їх), Господи.
Від страждань у чистилищі спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого втілення спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого Народження спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого хрещення і святого посту спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого хреста і страждання спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твоєї смерті і похорону спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого славного воскресіння спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого чудесного вознесіння спаси його (її, їх), Господи.
Заради зіслання Святого Духа спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого пришестя в славі спаси його (її, їх), Господи.
Просимо Тебе, відпусти нам гріхи наші, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, даруй нам прагнення Небесного Царства, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, збережи нас від наглої і несподіваної смерті, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, захисти наших рідних і благодійників від вічного покарання, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, даруй нашим добродіям вічну нагороду, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, приведи до вічного щастя наших учителів і вихователів, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, яви милосердя жертвам воєн, репресій, катастроф та аварій, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, даруй всім померлим вічне спочивання, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, дозволь їм радіти в славі воскресіння, Господи, почуй нас.

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

В. Молімося: Боже, Ти вчинив, що Твій Син подолав смерть і вознісся на небо. Даруй Твоїм померлим слугам участь у Його перемозі над смертю, щоб вони могли навіки споглядати Тебе, свого Творця і Відкупителя. Через Христа, Господа нашого. У. Амінь.

Молитва за душі в чистилищі

Боже, Ти наказав нам любити всіх людей як братів і сестер, а також любити тих, кого смерть взяла з цієї землі. Усі бо живемо в Тобі, всі з’єднаємося з Тобою в одній вірі та любові. Допоможи нам, милосердний Боже, завжди прямувати до цього з’єднання, з любов’ю допомагаючи нашим живим братам і сестрам порадою і добрим прикладом, a померлим – молитвою і заслугами, що є плодом наших добрих учинків. Прийми цю молитву з безмежного милосердя Твого, а через Страсті і смерть Ісуса Христа, Твого Сина, нашого Спасителя і Відкупителя, змилуйся над душами у чистилищі, які мусять спокутувати за свої гріхи, перш ніж увійти до Твоєї слави. Зішли Твого Духа, Утішителя, щоб Він освітив їх світлом і Твоєю благодаттю, а також зміцнював їх у надії Твого милосердя. Введи їх до Царства Твоєї слави за заступництвом Пресвятої Діви Марії і всіх Твоїх Святих, а також заради молитов Твоєї прославленої Церкви і нас усіх, недостойних слуг Твоїх, які благаємо Тебе про милість для них. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Коронка за померлих

Вірую в Бога... Oтче наш... Радуйся, Маріє... Слава Отцю...

На великих зернятках:
Боже любові і милосердя, жертвую Тобі за померлих муку, смерть і воскресіння Сина Твого, єднаючи молитву і жертву життя мого.
На малих зернятках:
Милосердна любове Бога мого, прийми померлих до Царства свого.

Після кожного десятка:
Через Серце Марії, Посередниці благодатей, благаємо про милосердя Твоє.

Закінчення:
Вічне спочивання дай їм, Господи.
І світло віковічне нехай їм світить.

O Непорочна Маріє, Мати Милосердя

O Непорочна Маріє, Мати Милосердя, Ти бачила святе Тіло улюбленого Сина свого, що висіло на хресті, дивилася на землю, окроплену Його Кров’ю. Ти була біля Нього в годину Його смерті.
Довіряю Тобі, Пресвята Мати, душі, які страждають у чистилищі, i благаю: благоволи подивитись на них оком свого милосердя i випроси їм порятунок від мук.
Ради того, щоби випросити Твою милість, о Мати Непорочна, прощаю щиросердечно всім, хто мене образив, і за Твоїм заступництвом прошу Ісуса наділити їх всіляким добром, благодаттю і благословенням взамін за зло, яке вони мені вчинили або якого мені бажали. Через Твої руки, о Свята Діво, жертвую Богу цей акт любові, щоб випросити милосердя для душ, які підлягають очищенню. Aмінь.

Господи, Боже Всемогутній

Господи, Боже Всемогутній, довіряючи Твоєму великому милосердю, приношу Тобі мою покірну молитву: визволи душу Твого слуги (Tвоєї слугині) (ім’я) від усіх гріхів і кар за них.
Нехай святі Ангели якомога швидше виведуть її з темряви до віковічного світла, від покарання до вічної радості. Через Христа, Господа нашого. Aмінь.

Молитва батьків за померлу дитину

Милосердний Отче, Ісус, помираючи на хресті, дав нам Марію за Матір. Просимо Тебе, нехай огорне Вона материнською опікою нашу померлу дитину. Маріє, прийми її з такою ж великою любов’ю, з якою Ти прийняла свого улюбленого Сина Ісуса Христа в день Благовіщення, а в день Його смерті – віддала Небесному Отцеві. Нехай Твоє материнське серце піклується про неї так, як жодній земній матері це не під силу. Святий Йосифе, опікуйся нашою дитиною на небі, як ти опікувався Ісусом на землі.
Покірно благаємо Тебе, всемогутній Боже, нехай Ангел-Хранитель нашої дитини, її опікун під час земного паломництва, приведе її перед Твоє обличчя, щоб вона перебувала у Твоїй радості, світлі та мирі.
Ми також просимо Тебе за нас. Зціли в нас усе, що потребує зцілення – Ти бачиш наш біль, тугу, нерозуміння та сумніви. Наповни наші серця любов’ю та миром. Нехай любов до нашої дитини допомагає нам берегти пам’ять про неї впродовж усього життя і з надією очікувати на зустріч у вічній радості неба. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

ЛІТУРГІЯ ГОДИН ЗА ПОМЕРЛИХ

УТРЕНЯ

В. Боже, прийди мені на допомогу.
У. Господи, поспіши мені на порятунок.

В. Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
У. Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Додається: Алілуя.
А в період Великого Посту: Хвала Тобі, Христе, слава Тобі.

Гімн

1. Христе, надіє спасіння,
Вічне життя й воскресіння,
До Тебе в смертну годину
Очі й серця ми підносим.

2. Знаєш Ти страх перед смертю,
Бо зносив сам тяжкі муки,
Голову тихо схиливши,
Духа віддав Ти Отцеві.

3. Взяв Ти на себе з любові
Болі і смуток людини,
А всіх, хто з Тобою страждає,
Просиш Отця – обійняти.

4. Ти, на хресті розіп’ятий,
Руки простяг так широко,
Щоб ті, хто в муках вмирає,
До Твого серця припали.

5. Ти, сатану перемігши,
Браму відкрив нам небесну.
Господи, дай нам розраду
І життя вічне по смерті.

6. Дай життя й тим, котрих тіло
Спить вже в безмірнім спокої.
Збудяться хай в Твоїм світлі,
Щоб Тебе славити вічно. Амінь.

1 ант. Літа наші, як трава, проминають, * а Ти, Боже, живеш повіки.

Псалом 90, 1-16

Господи, Ти став для нас притулком *
З покоління в покоління.
Перш ніж народились гори †
І були створені Земля і Всесвіт, *
Ти – Бог від віку і до віку.
Ти повертаєш людину в порох. *
І кажеш: «О сини людські, поверніться».
Бо тисяча років перед Твоїми очима – †
Як день вчорашній, що минувся, – *
Як нічна сторожа.
Ти змітаєш їх, – вони, наче сон, будуть. *
Тож вранці, як трава, минуться,
Яка на світанку росте і розцвітає, *
А ввечері буде скошена і засохне.
Бо ми поникли перед Твоїм гнівом, *
Стривожені Твоєю люттю.
Ти поставив перед собою наші беззаконня, *
Наші приховані провини – у світлі
Твого обличчя.
Отож, всі наші дні промайнули в Твоєму гніві. *
Ми завершуємо в стогоні літа наші.
При тому днів нашого віку – сімдесят років; *
Якщо ж у силі, – то вісімдесят років;
І більшість із них – важка праця і страждання. *
Адже вони проходять швидко, і ми відлітаєм...
Хто знає силу Твого гніву? *
А Твоя лють, – як Твій острах.
Навчи нас так рахувати дні наші, *
Щоб ми набули серце мудре!
Повернися ж, Господи! До якого часу? *
Будь до слуг своїх ласкавим.
Наповни нас вранці своїм милосердям, *
Щоб ми раділи й веселилися всі дні наші, –
Звесели нас за ті дні, коли Ти нас
упокорював, Боже, – *
За літа, в яких ми бачили лихо.
Хай Твої діла виявляться Твоїм слугам, *
А краса Твоя – їхнім дітям.
Нехай блиск нашого Господа Бога буде
над нами, †
І Ти утверди діла рук наших, – *
Утверди діла рук наших.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

1 ант. Літа наші, як трава, проминають, * а Ти, Боже, живеш повіки.

Або:

1 ант. Радітимуть в Господі * сокрушені кості.

Псалом 51

Помилуй мене, Боже, задля милості cвоєї, *
І через велике cвоє милосердя зітри мої беззаконня.
Особливо омий мене від мого беззаконня *
І від мого гріха мене очисти.
Бо я знаю свої беззаконня, *
І мій гріх постійно навпроти мене.
Тобі, я згрішив Тобі одному *
І вчинив те, що є злом перед Тобою,
Щоб Ти виявився справедливим
у вироку Твоєму *
І праведним у суді своєму.
Я ж народився в беззаконні, *
І в гріхові моя мати мене зачала.
Ти ж, однак, полюбив правду в єства глибинах *
І в тайні мудрості мене навчаєш.
Окропи мене ісопом, – і я стану чистий. *
Обмий мене – і за сніг біліший стану.
Ти даси мені відчути радість і втіху – *
І радітимуть сокрушені кості.
Відверни від моїх гріхів cвоє обличчя *
І зітри всі мої беззаконня.
Серце чисте створи в мені, о Боже, *
І віднови тривкого духа в нутрі моєму.
Не відкинь мене від cвого обличчя *
І не забери від мене свого Святого Духа.
Поверни мені радість cвого спасіння *
І зміцни мене Духом могутнім.
Я навчатиму беззаконних Твоєї дороги, *
І безбожні навернуться до Тебе.
Визволи мене від крові, Боже, Боже
мого спасіння, *
І мій язик радісно проголошуватиме
Твою справедливість.
Господи, Ти уста мої відкриєш – *
І уста мої звістять Твою славу.
Адже Ти не маєш задоволення від жертви, – *
Всепалення, якби приніс я, Тобі не до
вподоби.
Жертва Богові – це дух сокрушений; *
Серцем сокрушеним і впокореним
Ти, Боже, не погордуєш.
Зроби ж Сіонові добро, – з милості Твоєї! *
Збудуй мури Єрусалима!
Тоді приємним Тобі буде приношення, †
Всепалення, праведності жертва. *
Тоді приноситимуть телят на Твій
жертовник.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

1 ант. Радітимуть в Господі * сокрушені кості.

2 ант. Від брам шеолу * визволи, Господи, мою душу.

Пісня Iс 38, 10-14в. 17бв-20

Я сказав: У днів моїх половині †
Відійду до брам шеолу, *
Позбавлений літ моїх решти.
Я сказав: Я не побачу Господа більше, *
Господа у живих країні,
Я не побачу вже більше нікого *
З числа тих, хто живе на світі.
Мою оселю повалили, далеко забрали від мене, *
Немов намет пастуший.
Немов той ткач, я життя моє згортаю: *
Він відтинає мене від основи.
Від дня до ночі *
Ти ведеш мене до кончини.
Я кричу аж до ранку. *
Наче лев, Він трощить усі мої кості.
Від дня до ночі *
Ти ведеш мене до кончини.
Наче ластівка, я скиглю; *
Я стогну, наче голуб.
Ослабли мої очі, *
Глядівши вгору.
Ти зберіг мою душу від погибельної ями, *
Бо всі мої гріхи Ти відкинув позад себе.
Адже ані шеол дякувати Тобі не може, †
Ані смерть – Тебе прославляти. *
Не чекають ті, які зійшли до ями, Твоєї правди.
Живий, живий, от хто сповідувати буде, *
Як оце я сьогодні.
Батько оповідає дітям *
Про Твою правду.
Господи, врятуй мене, †
І по всі дні життя нашого співатимемо
під звуки арфи *
У Господньому домі.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

2 ант. Від брам шеолу * визволи, Господи, мою душу.

3 ант. Хвалитиму Бога мого * у житті своєму.

Псалом 146

Хвали, душе моя, Господа. †
Хвалитиму Господа у житті своєму, *
Співатиму Богу моєму, поки існую.
Надію на вельмож не покладайте, *
На людського сина, в якого немає спасіння.
Виходить його дух, і він повертається у свою землю. *
Того ж дня його задуми гинуть.
Блаженний той, кому Бог Якова допомога, *
Хто надію покладає на свого Господа Бога,
Який створив небо і землю, *
Море і все, що їх населяє,
Який навіки зберігає правду, †
Суд скривдженим чинить, *
Дає поживу голодним.
Господь звільняє в’язнів, *
Господь відкриває сліпим очі,
Господь повалених підносить, *
Господь праведних любить.
Господь оберігає чужинців, †
Сироті та вдові Він полегшення приносить, *
А дорогу гріш¬них Він нищить.
Господь буде царювати навіки, – *
Твій Бог, Сіоне, з покоління в покоління.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

3 ант. Хвалитиму Бога мого * у житті своєму.

Або:

3 ант. Усе, що дихає, * нехай Господа хвалить.

Псалом 150

Хваліть Бога у Його святині, *
Хваліть Його на могутньому Його небосхилі.
Хваліть Його за Його чуда, *
Хваліть Його за безмежну Його велич.
Хваліть Його звуком рога, *
Хваліть Його на псалтирі і арфі.
Хваліть Його на тимпані і в танцях, *
Хваліть Його на струнах і на флейті.
Хваліть Його цимбалами дзвінкими, †
Хваліть Його на гучних цимбалах. *
Усе, що дихає, – нехай Господа хвалить!
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

3 ант. Усе, що дихає, * нехай Господа хвалить.

Коротке читання 1 Сол 4, 14
Якщо віримо, що Ісус помер і воскрес, то так і тих, які поснули, Бог через Ісуса при¬веде ра- зом з Ним.

Короткий респонсорій

В. Господи, Тебе прославлю, * Бо Ти мене підтримав.
У. Господи, Тебе прославлю, * Бо Ти мене підтримав.
В. Ти мій плач обернув на радість.
У. Бо Ти мене підтримав.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. Господи, Тебе прославлю, * Бо Ти мене підтримав.

Ант. до пісні Захарії Я є Воскресіння і Життя; * хто вірить у Мене, /– хоч би і вмер, буде жити, / і кожний, хто живе і вірить у Мене, / – не помре повіки.

Пісня Захарії

Благословенний Господь, Бог Ізраїля, *
Бо Він відвідав і викупив народ свій,
І підніс нам ріг спасіння *
У домі свого слуги Давида,
Як заповів відвіку *
Устами святих своїх пророків:
Спасіння від ворогів наших *
І з руки всіх, хто нас ненавидить,
Щоб виявити милість батькам нашим *
І свій святий союз згадати:
Клятву, якою Він поклявся *
Нашому батькові Аврааму,
Що дасть нам, визволеним з рук ворожих, *
Без страху Йому служити,
У святості й праведності перед
Його обличчям, *
По всі дні наші.
І ти, дитино, пророком Всевишнього
названа будеш, *
Бо ти йтимеш перед Господом, †
Щоби приготувати Йому дорогу;
Щоби дати пізнати Його народові спасіння *
Через прощення гріхів їхніх;
Аби через превелике милосердя нашого Бога, *
В якому нас відвідає Сонце, що на висотах
сходить,
Освітити тих, які сидять у темряві та
в смертній тіні, *
І спрямувати наші ноги на дорогу миру!
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Ант. до пісні Захарії Я є Воскресіння і Життя; * хто вірить в Мене, /– хоч би й вмер, буде жити, / і кожний, хто живе й вірить в Мене, / – не помре повіки.

Прохання

Смиренно просімо Бога, Отця Всемогутнього, котрий воскресив із мертвих Ісуса Христа і котрий поверне до життя наші смертні тіла:
Отче, Царю Небесний, дай життя нам вічне.

1. Господи, Твій Син своєю смертю на хресті відкрив нам шлях до спасіння:
– Вчини, щоб ми мали участь у Його воскресінні/і після смерті могли вічно радіти у Небесному Царстві.
2. Господи, Ти дав нам хліб життя, що зійшов із неба:
– Вчини, щоб ми гідно його споживали і воскресли до слави в день Твого суду.
3. Господи, Ти зіслав ангела, щоб він укріпляв Твого Сина в саду Гетсиманськім:
– Вчини, щоб надія, яку ми покладаємо на Тебе,/принесла нам розраду в годину нашої смерті.
4. Господи, Ти вирятував трьох юнаків з печі вогняної:
– Спаси від пекельного вогню своїх вірних і визволь від кар чистилища душі померлих.
5. Господи, Ти воскресив з мертвих Ісуса, Твого Сина:
– Збуди всіх померлих вірних зі сну смерті і осяй їх світлом свого обличчя.
Отче наш...

В. Всемогутній Боже, вислухай наші молитви, які ми возносимо з вірою в Твого Сина, славно воскреслого, і укріпи нашу надію, що й ми, разом з Твоїм слугою (Твоєю слугинею) Н., теж вокреснемо. Через Ісуса Христа, Господа нашого, котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
У. Амінь.

ВЕЧІРНЯ

В. Боже, прийди мені на допомогу.
У. Господи, поспіши мені на порятунок.
В. Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
У. Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Додається: Алілуя.
А в період Великого Посту: Хвала Тобі, Христе, слава Тобі.

Гімн

1. О, могутній Царю Христе,
Ти Отця свого на славу
І для нашого спасіння
Переміг всесильність смерті.

2. Ти, прийнявши людську слабкість,
Сатані завдав поразки,
І своєю смертю знищив
Смерть, що він приготував нам.

3. Повен сяйва встав із гробу,
Й через силу тайни Пасхи
Ти оновлюєш життя в нас,
Бо гріхи нас убивають.

4. Життєдайну дай нам ласку,
Щоб застати нас готових
З ліхтарем в руках яскравим,
Як до нас Ти прийдеш вдруге.

5. Ти введи, Суддя ласкавий,
Нас у світло й мир правічний,
Бо Тобі ми вже належим
Міццю віри і любові.

6. Також тих поклич до себе,
Хто, відходячи зі світу,
Прагне бути в Твоїм Домі,
Щоб Тебе хвалити вічно. Амінь.

1 ант. Бог тебе берегтиме від усякого зла, – * Він берегтиме твою душу.

Псалом 121

Піднесу мої очі на гори. *
Звідки ж прийде мені поміч?
Моя поміч – від Господа, *
Який вчинив небо і землю.
Твоїй нозі Він не дасть спіткнутись, *
Не задрімає твій Сторож.
Адже не засне і не задрімає *
Ізраїля Сторож.
Господь – твій Сторож, *
Господь – тінь Твоя по твоїй правиці.
Вдень сонце тебе не спалить, *
А вночі – місяць.
Господь від усякого зла буде тебе охороняти, – *
Він оберігатиме твою душу.
Господь буде охороняти твій вхід
і твій вихід – *
Віднині і довіку.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

1 ант. Бог тебе берегтиме від усякого зла, – * Він берегтиме твою душу.

2 ант. Якщо зважатимеш на беззаконня наші, Господи: * Господи, хто ж тоді встоїться?

Псалом 130

З глибини я кличу, Господи, до Тебе. *
Господи, почуй мій голос.
Нехай Твої вуха будуть уважні *
До голосу мого благання.
Якщо, Господи, будеш зважати на беззаконня, *
То хто, Господи, встоїться?
Адже прощення є в Тебе, *
Щоб мали страх перед Тобою.
Я чекав Господа, моя душа ждала, – *
Я чекав на Його слово.
Моя душа на Господа чекає *
Більше, ніж вартовий на ранок;
Більше, ніж вартовий на ранок, *
Нехай на Господа надіється Ізраїль,
Адже в Господа – милосердя, *
І багате викуплення – в Нього.
Він викупить Ізраїль *
Від всякого його беззаконня.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

2 ант. Якщо зважатимеш на беззаконня наші, Господи: * Господи, хто ж тоді встоїться?

3 ант. Як Отець воскрешає і оживляє померлих, * так і Син оживляє тих, кого захоче.

Пісня Флп 2, 6-11

Ісус Христос, маючи Божу природу, *
Не вважав собі за здобич бути рівним Богу,
Але понизив себе самого, *
Образ слуги прийнявши,
Постав у подобі людини, *
І з вигляду був, як людина;
Він упокорив себе, був слухняним
аж до смерті, *
І то хресної смерті.
Тому й Бог надзвичайно звеличив Його
та дав Йому Ім’я, *
Яке всякого іншого імені вище,
Аби перед Ім’ям Ісуса поклонилося
кожне коліно – *
І піднебесних, і наземних, і підземних;
І щоб кожною мовою визнано було, *
Що Ісус Христос – це Господь, Богу Отцеві
на славу.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

3 ант. Як Отець воскрешає і оживляє померлих, * так і Син оживляє тих, кого захоче.

Коротке читання 1 Кор 15, 55-57
«Смерте, де твоя перемога? Де твоє, смерте, жало?» Таж жало смерті – це гріх, а сила гріха – Закон. Та подяка Богові, який дає нам перемогу через Господа нашого Ісуса Христа.

Короткий респонсорій

В. Я на Тебе уповаю, * не осоромлюся повіки.
У. Я на Тебе уповаю, * не осоромлюся повіки.
В. Ликувати буду і радіти Твоїм милосердям.
У. Не осоромлюся повіки.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. Я на Тебе уповаю, * не осоромлюся повіки.

Або:

Короткий респонсорій

В. У своєму милосерді * дай їм вічне спочивання.
У. У своєму милосерді * дай їм вічне спочивання.
В. Ти прийдеш судити живих і померлих.
У. Дай їм вічне спочивання.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. У своєму милосерді * дай їм вічне спочивання.

Ант. до пісні Марії Все, що дає Мені Отець, * прий¬де до Мене; / і того, хто до Мене приходить, / не відкину Я від себе.

Пісня Марії

Величає душа моя Господа, *
І радіє дух мій у Богові, Спасителі моєму,
Бо Він зглянувся на покору слугині своєї; *
Ось бо віднині блаженною зватимуть мене
всі покоління,
Бо вчинив мені велике Сильний, *
І святе Його Ім’я,
І з роду в рід Його милосердя *
Для тих, хто Його боїться.
Він виявив силу свого рамена, *
Розсіяв гордих думками сердець їхніх,
Скинув могутніх з престолів *
І підняв угору покірних,
Голодних благами наситив, *
А багатих ні з чим відправив
Він пригорнув Ізраїля, слугу свого, *
Згадавши милосердя,
Як і проголосив батькам нашим – *
Авраамові та роду його аж до віку!
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Ант. до пісні Марії Все, що дає Мені Отець, * прийде до Мене; / і того, хто до Мене приходить, / не відкину Я від себе.

Прохання

Ісус Христос своєю смертю на хресті відкупив кожну людину і кожному з нас приготував місце у своєму Царстві, тож смиренно Його просімо:
Христе, дай своїм вірним вічне спочивання.

1. Христе, Ти Лазаря, свого приятеля, чудесно воскресив із мертвих:
– Пробуди до життя у вічній славі померлих,
котрих Ти викупив своєю дорогоцінною Кров’ю.
2. Христе, Ти у своєму милосерді повернув зір сліпому:
– Яви також своє милосердя померлим і осяй їх навіки світлом Твого обличчя.
3. Христе, споглянь на тих, хто, не знаючи Тебе, не має надії:
– Вчини, щоб вони увірували у воскресіння та вічне життя у майбутньому світі.
4. Христе, Ти, воскрешаючи Лазаря, юнака з Наїну і дочку Яіра,/отер всяку сльозу з очей їхніх близьких:
– Утіш усіх, хто оплакує своїх померлих.
5. Христе, Ти своєю смертю на хресті переміг смерть нашу:
– Вчини, щоб усі ми, викуплені з-під влади смерті, /вічно жили з Тобою в Небесному Царстві.

Отче наш...

Молитва

В. Всемогутній Боже, вислухай наші молитви, які ми возносимо з вірою в Твого Сина, славно воскреслого, і укріпи нашу надію, що й ми, разом з Твоїм слугою (Твоєю слугинею) Н., теж вокреснемо. Через Ісуса Христа, Господа нашого, котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
У. Амінь.
В. Вічне спочивання дай їм, Господи.
У. І світло віковічне нехай їм світить.
В. Нехай спочивають у мирі.
У. Амінь.

За померлих, які покояться на цьому кладовищі

Боже, завдяки Твоєму милосердю душі померлих вірних покояться у мирі. Помилуй усіх слуг і слугинь Твоїх, які тут спочивають у Христі, щоб, звільнені від усяких провин, могли радіти з Тобою без кінця щастям вічним.
Боже, Світлосте душ вірних, вислухай наші прохання і дай місце на небі, блаженний спокій і сяйво Твого світла слугам і слугиням Твоїм, чиї тіла тут спочивають у Христі. Через того ж Христа, Господа нашого. Амінь.

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.