Таїнство Подружжя означає єдність Христа і Церкви. Таїнство дає подружжю благодать любити одне одного любов’ю, якою Христос полюбив свою Церкву; благодать таїнства вдосконалює таким чином людську любов подружжя, зміцнює їхню нерозривну єдність та освячує їх на шляху до вічного життя (ККЦ 1661).

За належний вибір життєвої дороги

Мій Небесний Отче! Ти полюбив мене відвічною любов’ю ще до того, як створив цей світ. Ти визначив мені життєвий шлях, на якому єдино можу осягнути свою мету. Тож благаю Тебе: просвіти мій розум, щоб я пізнав Твою святу волю і все те, що веде мене до спасіння та служить добру моїх ближніх. Укріпи мою волю, щоб я добре вибрав свою дорогу і ніколи не ухилявся від того, що мені призначила Твоя мудрість і любов. Дай мені дитяче серце у вірі, материнське серце в любові, чоловіче серце в рішеннях і поведінці, а Твоя благодать нехай завжди буде зі мною, щоб кожний мій учинок був на Твою більшу славу та для спасіння моєї душі. Амінь.

Молитва чоловіка про добру дружину

Свята Маріє, Діво над дівами, найкраща наречена для свого чоловіка – Йосифа! Якщо на те воля Божа, щоб я оженився, то допоможи мені зустріти жінку, яка має стати моєю дружиною i якій перед Богом присягатиму любов, вірність і подружню чесність. Свята Маріє, Діво шанована, огорни опікою цю жінку, яку Бог призначив для мене. Нехай вона буде чистою, врівноваженою, чесною, нехай вдосконалюється у чеснотах і зростає у святості, щоби бути доброю дружиною, зразковою матір’ю і хранителькою домашнього вогнища.
Свята Маріє, Причино нашої радості, збережи також і мене для цієї жінки, яка має бути моєю дружиною і матір’ю моїх дітей. Нехай я буду чистим, врівноваженим і порядним, допоможи мені розвинути чесноти і дари, які я отримав від Бога, щоб я був добрим чоловіком, зразковим батьком і головою сім’ї, яку ми заснуємо з волі Бога Отця. Свята Маріє, Допомого християн, посій добре зерно в наші душі, щоб ми не змарнували великого дару любові. Зміцнюй нас, щоб наш майбутній дім, наша родина наслідувала життя Святого Сімейства, в якому Ти була Ковчегом Завіту, Діво над дівами і Мати Христова. Амінь.

Молитва про вибір доброї дружини

Ісусе, мій Господи! Прошу Тебе: допоможи мені знайти дружину, яку Ти у своїх споконвічних планах призначив для мене. Нехай вона буде моєю доброю подругою на дорогах земного життя, доброю матір’ю нашим дітям і господинею в домі. Нехай вона щиро вірить у Тебе, а її віра хай буде мені підтримкою. Допоможи мені, Господи, вибрати таку дружину, щоб наше спільне життя в любові було виконанням Твоєї волі. Амінь.

Молитва жінки про доброго чоловіка

Святий Йосифе, ти, згідно з Божим задумом, став найкращим чоловіком для Марії – Матері Божого Сина. Якщо на те воля Божа, щоб я вийшла заміж, допоможи мені знайти гідного чоловіка, якому я присягну перед Богом любов, вірність та подружню чесність. Святий Йосифе, голово Святого Сімейства, огорни опікою того чоловіка, якого споконвіку призначив мені Бог. Нехай він буде доброчесний, стриманий, шляхетний, нехай вдосконалюється в чеснотах і розвиває Божі дари, щоб бути добрим чоловіком, зразковим батьком і добрим головою сім’ї, яку заснуємо з волі Бога Отця.
Святий Йосифе, чистий Хранителю Діви, збережи також і мене для того, хто має бути моїм чоловіком, батьком моїх дітей. Нехай я буду чистою, врівноваженою, порядною, нехай зростаю у святості і християнських чеснотах, щоби бути доброю дружиною, зразковою матір’ю і окрасою сім’ї, яку заснуємо з волі Бога Отця.
Святий Йосифе, Опоро сімей, посій добре зерно в наші душі, щоб ми не змарнували великого дару любові. Зміцнюй нас, щоб наш майбутній дім, наша родина наслідувала життя Святого Сімейства, якого годувальником, окрасою, хранителем, підпорою був ти, святий Йосифе. Амінь.

Молитва наречених

Отче безкінечно добрий, дякуємо, що Ти нам дозволив знайти одне одного. Дякуємо Тобі за благодать нашої зустрічі і за любов, що народилася в наших серцях. Дякуємо Тобі, Господи, за Твоє Провидіння, за те, що Ти постійно чуваєш над нами. Господи, уповаємо на Тебе. Веди нас і оберігай від усякого зла, розвивай нашу любов і допоможи нам завжди бути вірними Твоїй волі. Амінь.

Молитва подружжя

Всемогутній вічний Боже! Ти поєднав нас узами таїнства Подружжя в одне ціле, тому, сповнені довіри, просимо Тебе: дай нам благодать і силу реалізувати наше покликання так, щоб ми були витривалими в любові, терпеливості, єдності й мирі, щоб ми не допускалися нічого, що могло б порушити нашу взаємну подружню вірність і чесність. Обдаруй нас дітьми, бережи їх від усякого зла, а нам допоможи виховувати їх у Твоїй любові, Господи, та у вірності Твоїм заповідям. Дай нам силу духа, щоб ми терпеливо й без нарікань витривали в усіх випробуваннях нашого життя. Благослови наші труди та навчи належно користуватися земними благами. Допоможи нам іти пліч-о-пліч шляхом, що веде до неба, аби ми славили Тебе на віки вічні. Амінь.

Молитва за дружину (чоловіка)

Поглянь, Господи, на мою дружину (мого чоловіка). Благослови її (його), вбережи від усякого зла, небезпек та недобрих людей. Помножуй її (його) сили, нехай Твій Святий Дух веде її (його). Вчини, щоб кожний день був для неї (нього) добрим і радісним, щоб у різних подіях вона (він) відчувала (-в) Твою любов і Твоє Провидіння.
Прошу Тебе за нас. Нехай зростає наша взаємна любов і розуміння. Оберігай нас від гріха й допоможи Тобі вірно служити. Прошу також за наших дітей і всіх, хто близький нашому серцю.
Маріє, Мати наша! Прийми нас і нашу родину під свій покров і випроси у свого Сина для нас на землі життя, гідне християн, і щасливе перебування на небі. Амінь.

Літанійна молитва подружньої пари

Господи, помилуй.
Христе, помилуй. Господи, помилуй.
Христе, почуй нас. Христе, вислухай нас.
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.

Щоб у любові ми змогли бути для себе даром –
Нехай у цьому допоможе нам Господь, Бог Всемогутній, у Трійці єдиний, і всі Святі.
Щоб ми були віддані одне одному в усьому –
Щоб наша любов невпинно зростала, а ми почувалися відповідальними за неї –
Щоб ми вміли щодня помирати для себе, а жити для свого чоловіка (своєї дружини) –
Щоб дар «бути одним тілом» ми не перекреслювали своїм егоїзмом –
Щоб ми без потреби не розлучалися надовго –
Щоб наше спільне перебування сповнювало нас радістю –
Щоб ми не нарікали одне на одного –
Щоб ми собі взаємно довіряли –
Щоб ми розуміли одне одного –
Щоб наше спілкування зміцнювало нашу єдність –
Щоб наші стосунки не були сліпою боротьбою за свою правоту –
Щоб своїми відмінностями, як чоловік і жінка, ми себе взаємно збагачували –
Щоб наша взаємна вірність виявлялася у вмінні слухати одне одного –
Щоб ми вміли ділитися своїми очікуваннями –
Щоб ми вміли відкривати добро, яким Бог обдарував кожного з нас, і вчилися дякувати за нього –
Щоб ми покірно визнавали свої слабкості та підтримували одне одного в праці над собою –
Щоб нам не забракло відваги та запалу до щоденної спільної молитви –
Щоб ми відповідально виховували дітей, якими нас обдарував Бог –
Щоб наш дім був осередком тепла, затишку, спокою, взаємного піклування і гостинності –
Щоб ми вміли бути вдячними за таємницю любові –
Щоб були свідомі, що любов не тільки дається нам, але й вимагає від нас –
Нехай вірність, любов і пошана стоять на сторожі нашого сімейного життя –
Нехай вірність, любов і пошана оберігають нас від збайдужіння до Бога, чоловіка (дружини) та близьких –
Нехай вірність, любов і пошана будуть радістю нашого спільного життя –
Щоб ми витривали у вірності, любові і пошані до самої смерті –

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

Чоловік. Господи, Ти сказав: «Не добре чоловікові бути самому» (Бут 2, 18), і встановив святий союз чоловіка та жінки; оберігай наше подружжя та безпечно веди його до нескінченного щастя.
Дружина. Як на весіллі в Кані Галілейській перемінюй, Господи, всі наші зусилля і труднощі в радість бути даром одне для одного.
Чоловік. Молімося: Боже, вічна Любове, Ти «сотворив людину на свій образ; чоловіком і жінкою сотворив їх» (Бут 1, 27), обдарував їх єдністю і гармонією; вчини, просимо, щоб ми, з’єднані взаємною любов’ю, у своїх словах і вчинках наслідували Тебе, свого Творця, і дарували одне одному любов, в усьому допомагали і підтримували одне одного. Вчини, щоб у наших серцях завжди був живий образ Любові, яка об¬даровує «від початку» і любить «до кінця». Амінь.

Молитва про відновлення подружжя

Ісусе, обдаруй наше подружжя чу¬дом відновлення. Перемінюй наші обрáзи в пробачення, холодність – у вогонь жертовної любові, грубість – в делікатність, лайку – в лагідні та ніжні слова, віддаленість – у близькість, смуток – у радість, байдужість – у прагнення бути разом. Амінь.

За заручених дітей

Мати Непорочна, Твоїй опіці ввіряємо нашу дитину у важливий час приготування до подружжя. Діво розсудлива, молись за нашого сина (нашу доньку) до Твого Сина, щоб він (вона) розумно використав (-ла) цей час, готуючись до обов’язків, які виконуватиме в подружжі. Оберігай нашу дитину, нехай вона буде чиста, нехай живе з Богом, а святі таїнства нехай дають їй сили витривати на добрій дорозі життя. Непорочна, Тобі довіряємо всіх молодих людей, що готуються до подружжя, а для себе просимо про мудрість і чуйність, щоб наша опіка і порада служила молодим. Амінь.

Батьківське благословення дітей, що йдуть до шлюбу

Бог Отець, Бог Син і Бог Святий Дух, Пресвята Єдиносущна Трійця нехай благословить вас, діти, і нехай дасть вам довге життя у злагоді та взаємній любові. Нехай обдарує вас своїми благодатями і земними благами. Нехай дасть вам радість у Небесному Царстві.
Благословення Всемогутнього Бога + Отця, і Сина, і Святого Духа нехай зійде на вас і залишиться з вами назавжди. Амінь.

*

Mій сину (моя дочко), нехай протягом усього твого життя в твоєму серці буде Бог, i стережись, щоб дотримуватися Його заповідей. «Блаженна людина, яка Господа боїться» (Пс 112, 1). Усім своїм серцем служи Богові повсякчас, і буде тобі добре вестися. Я тобі благословляю, як тільки батько (мати) своїй дитині благословляти може, i всеблагому Богу віддаю тебе під опіку.
Сину (дочко), на нову дорогу життя нехай благословить тебе Бог Всемогутній, + Oтець, i Син, i Дух Святий. Амінь.

Молитва молодих після шлюбу

Подай нам, Господи, десницю Твоєї небесної допомоги, щоб ми себе взаємно любили і були вірними аж до смерті. O милостивий Ісусе, Ти своєю присутністю на весіллі в Кані Галілейській освятив подружній зв’язок, прийди також до нас і зостанься з нами. Благослови наші молитви і працю, щоб наше житло ставало подібним до Твого небесного помешкання i щоб ми колись після земних трудів могли осягнути вічне щастя на небесах. Амінь.

Про вірність покликанню до життя в самотності

Всемогутній Боже в Трійці Святій єдиний, Сотворителю усього i Подателю життя, стаю перед Тобою, як Твоє дитя, як Твій недостойний і грішний слуга, щоби просити Тебе про благодать виконання Твоєї волі і про вірність у покликанні до життя в самотності, до якого, як вірю, Ти мене покликав. Tи, Всеблагий Отче, знаєш найкраще, що мені потрібно, i ведеш мене до себе простою дорогою. Ти дав мені заповіді. Ти дав свого возлюбленого Сина, який показує мені дорогу. Духу Святий, допомагай мені робити правильні життєві вибори, згідно з Твоєю волею. Хочу виконувати свої щоденні обов’язки якнайкраще, хочу бути знаряддям у Твоїх руках, Господи. Прагну служити ближнім, ділитися своїми талантами, кожною хвилиною свого життя. Хочу завжди прославляти Твою велич і Твою любов. Хочу з покірністю і з відданням волі Божій щодня повторювати за Марією, найвірнішою слугинею Господньою: «Нехай буде мені за словом твоїм!» Нехай буде воля Твоя, Господи, нині і завжди, і на віки вічні. Aмінь.

Молитви подружжя

Боже, Отче Небесний, Ти нас нерозлучно поєднав святим таїнством Подружжя, дай нам вірну, святу любов і сили добре виконувати обов’язки нашого покликання, щоб ми жили праведно. Вчини, Господи, щоб ми жили у побожності і взаємоповазі та добрим прикладом підтримували одне одного. Дай нам лагідність і любов, щоб Твій мир панував між нами. Якщо захочеш випробувати нас прикрощами та стражданнями, дай нам також Твоєї благодаті, щоб ми терпеливо і віддано Твоїй святій волі їх переносили. Милостиво нас благослови і дай нам мудрість у використанні земних благ. Дай, щоб ми словом і прикладом добре виховували наших дітей і після земного паломництва разом перебували у вічності. Амінь.

*

Ісусе, Царю та устремління всіх сердець, пануй і в наших серцях. Вчини, щоб ми любили одне одного чистою і самовідданою любов’ю, повною самопожертви і взаємного служіння.
Дай нам дар терпеливості стосовно наших вад і поганих звичок, які можуть дратувати і знеохочувати. Допоможи нам, Господи, їх не помічати, не реагувати на них, не чіплятися кожного слова чи дрібниці. Боже наш і Господи, наділи нас даром миру і взаємної пошани. Нехай наша взаємна пошана і сердечність, уважність і чуйність, стане прикладом для наших дітей і внуків.
Додавай нам сил, щоб ми вміли, особливо у хворобі і старості, піклуватися одне про одного, взаємно собі допомагати і полегшувати ці важкі хвилини.
Просимо Тебе також про дух взаємної допомоги в нашому духовному розвитку, щоб ми, пройшовши разом через випробування життя, могли осягнути спасіння і сповнитися радістю неба. Амінь.

Свята Анно, випроси для мене дитину!

О Боже, Ти встановив Подружжя для продовження людського роду і покликав мене до нього. Поблагослови ж мене дитиною заради заслуг і заступництва Пречистої Богоматері Марії і святої Анни. Споглянь, Отче премилостивий, на моє заповітне бажання і допоможи здійснити його! З вдячності до Тебе я буду завжди бачити в дітях моїх вираз безмежної доброти Твоєї і буду виховувати їх згідно з Твоїми заповідями, щоб Твоє святе Ім’я через мене і моїх нащадків прославлялося із роду в рід. Ради цього благаю Тебе через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва вагітної жінки

О Преславна Божа Мати! Змилуйся над слугинею Твоєю і прийди мені на допомогу в час мого болю та небезпек, з якими народжують дітей усі бідні Євині дочки. Згадай, о благословенна між жінками, з якою радістю і любов’ю Ти поспішала в нагірний край відвідати Твою родичку Єлизавету, коли вона очікувала дитину, і як чудесно позначився Твій благодатний прихід на матері й на немовляті. З невичерпного благосердя Твого даруй і мені, негідній слугині твоїй, можливість дочекатися дитини. Даруй мені таку благодать, щоб дитина, яку виношую тепер під моїм серцем, з’явившись на світ, із радістю, подібно до святого немовляти Йоана, поклонялася божественному Спасителю, який із любові до нас, грішних, упокорився і сам став немовлям. Невимовна радість, якою переповнювалося Твоє Непорочне Серце при спогляданні Твого новонародженого Сина і Господа, нехай розсіє скорботу, що її належить мені перетерпіти в болю народження. Життя світу, мій Спаситель, якого Ти народила, нехай порятує мене від смерті в годину пологів і нехай прилучить плід лона мого до числа Божих обранців. Вислухай, Пресвята Царице Небесна, смиренне благання моє і милостиво зглянься над бідною грішницею; зміцни в мені надію на Твоє велике милосердя й огорни мене, Допомого християн, Зцілення хворих, Твоїм материнським покровом у час моїх мук і болю, щоб відчула я на собі, що Ти – Мати Милосердя, і щоб я завжди прославляла Твою милість, яка ніколи не відкидає молитви бідних і визволяє всіх, хто звертається до Тебе в час скорботи й хвороби. Амінь.

До святої Анни за заблукалу дитину

Свята мати Анно, твоя дитина – Пресвята Діва Марія, була для тебе найбільшою втіхою і пречистою радістю. Тяжко гнітить мене турбота про мою заблукалу дитину, що дедалі глибше занурюється в гріх і наближається до вічної погибелі. Не відвертайся від моїх слів, мого благання і жертв! Твоєму заступництву ввіряю мою дитину, о свята Анно, щоб віднайшла віру, розкаялася, виправила своє життя і служила Богові, вірно виконуючи Його заповіді. Прошу тебе, свята Анно: порятуй мою дитину, що заблукала в цьому житті, і не дозволь їй погубити себе навіки! Амінь.

Літанія до захисників святості, єдності і нерозривності подружжя

Господи, помилуй.
Христе, помилуй. Господи, помилуй.
Христе, почуй нас. Христе, вислухай нас.
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.
Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас.
Святий Йосифе, молись за нас.
Святе Сімейство з Назарета, молись за нас.
Святі архангели Михаїле, Гавриїле і Рафаїле, моліться за нас.

Святі Аврааме і Саро, моліться за нас.
Святі Ісааку і Ревеко, моліться за нас.
Святі Якове і Рахиле, моліться за нас.
Святі Захаріє і Єлизавето, моліться за нас.
Святі Йоакиме і Анно, моліться за нас.
Святі Акило і Прискило, моліться за нас.
Святі Андроніку і Афанасіє, моліться за нас.
Святі Григорію і Нонно, моліться за нас.
Блаженні Лукерію і Бонадонно, моліться за нас.
Святі Гумберте і Берто Авнейські, моліться за нас.
Святий Ізидоре і блаженна Маріє, моліться за нас.
Святі Стефане і Ґізело, моліться за нас.
Святі Генріху і Кунегундо, моліться за нас.
Святі Людовику і Зелі Мартен, моліться за нас.
Блаженні Луїджі і Маріє Кваттроккі, моліться за нас.

Усі святі Подружжя, моліться за нас.

Святий сотнику Корнелію, молись за нас.
Святий Пауліне Ноланський, молись за нас.
Святий Людовику Французький, молись за нас.
Святий Лаврентію Руїсе, молись за нас.


Усі святі глави сімей, моліться за нас.

Свята Моніко, молись за нас.
Свята Сильвіє, молись за нас.
Свята Матильдо, молись за нас.
Свята Бланко Кастильська, молись за нас.
Свята Бригідо Шведська, молись за нас
Свята Єлизавето Португальська, молись за нас.
Свята Ядвіго, молись за нас.
Свята Маргарито Шотландська, молись за нас.

Усі святі матері, моліться за нас.

Святий Йоане Хрестителю, молись за нас.
Святий Станіславе, молись за нас.
Святий Томо Море, молись за нас.
Святий Йоане Фішере, молись за нас.
Святі картезіанські мученики, моліться за нас.
Блаженні новогрудські мучениці, моліться за нас.

Усі святі мученики за святість, єдність
і нерозривність подружжя, моліться за нас

Свята Мати Терезо Калькуттська, молись за нас.
Свята Джанно Беретта Молла, молись за нас.
Святий Павле VI, молись за нас.
Святий Йоане Павле ІІ, молись за нас.
Святі захисники права на життя від моменту
зачаття до природної смерті, моліться за нас.

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

В. Ісусе, джерело святості кожної родини.
У. Вчини наші сім’ї подібними до Сімейства з Назарета.

В. Молімося: Всемогутній вічний Боже, Ти благоволив, щоби Твій Син зростав у Святому Сімействі. За заступництвом святих подружжів, батьків і матерів, чоловіків і дружин, а також за заступництвом мучеників, які пролили кров за єдність і нерозривність подружжя, наділи наші сім’ї своєю благодаттю, щоб вони завжди були видимим знаком любові між Церквою і Христом. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
У. Амінь.

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.