Таїнство Подружжя означає єдність Христа і Церкви. Таїнство дає подружжю благодать любити одне одного любов’ю, якою Христос полюбив свою Церкву; благодать таїнства вдосконалює таким чином людську любов подружжя, зміцнює їх нерозривну єдність та освячує їх на шляху до вічного життя (ККЦ 1661). Чоловік і дружина повинні молитися одне за одного.

За належний вибір стану

Мій Небесний Отче! Ти полюбив мене відвічною любов’ю, ще перед тим, як створив цей світ. Ти визначив мені життєвий шлях, на якому єдино можу осягнути свою мету. Тож благаю Тебе: просвіти мій розум, щоб я пізнав ясно те, що відповідає Твоїй святій волі та що спричиниться до мого спасіння і добра моїх ближніх. Укріпи мою волю, щоб я вибрав і ніколи не відхилився від шляху, що його мені призначила Твоя мудрість і любов. Дай мені дитяче серце у вірі, материнське серце в любові, чоловіче серце в рішеннях і поведінці та стій при мені зі своєю благодаттю, щоб кожний мій учинок був «на Твою більшу славу» й спасіння моєї душі. Амінь. 

Молитва за кохану людину

Отче, Боже наш! Ти, який любиш нас, Тобі довіряю все, що маю найдорогоціннішого: мій скарб – кохану людину. Ти кохаєш її більше, ніж я зможу покохати. Довіряю її Твоїй любові, огорни її своєю опікою та оберігай від усякого зла. Нехай Твій Ангел її охороняє і береже. Даруй їй (йому) здоров’я і мудрість, наповни радістю й миром. Нехай оточує її (його) доброзичливість людей, нехай на своїй дорозі зустрічає посмішку й прихильність.

Боже Провидіння! Тобі віддаю нас і цю любов, яка розквітла в наших серцях. Допровадь нас щасливо до шлюбу й допоможи побудувати спільний дім, у якому Ти будеш мешкати з нами. Ти, що піклуєшся про польові лілеї і небесне птаство, будь із нами, уповаємо на Тебе. Нехай над нами і в нас виповниться Твоя свята непомильна воля.

Маріє, Мати чистої любові! Молись за нас. Амінь.

Молитва чоловіка про добру дружину

Свята Маріє, Діво над дівами, найкраща наречена для свого чоловіка – Йосифа! Якщо на те воля Божа, щоб я оженився, то десь живе жінка, яка має стати моєю дружиною i якій перед вівтарем присягатимуся у любові та вірності. Свята Маріє, Діво шанована, огорни опікою цю жінку, призначену Богом для мене. Нехай вона буде чистою, врівноваженою, порядною, хай розвиває в собі риси, потрібні для того, щоби бути доброю дружиною, зразковою матір’ю і доброю хранителькою домашнього вогнища. 

Свята Маріє, Причино нашої радості, збережи також і мене для цієї жінки, яка має бути моєю дружиною і матір’ю моїх дітей. Нехай я буду чистим, врівноваженим і порядним, хай розвиваю в собі риси, потрібні для того, щоби бути добрим чоловіком, зразковим батьком і добрим головою сім’ї, яку ми заснуємо з волі Бога Отця. Свята Маріє, Допомого християн, посій добре зерно в наші душі, щоб ми не змарнували великого дару любові. Зміцнюй нас, щоб наш майбутній дім, наша родина наслідувала життя святого Сімейства, в якому Ти була Ковчегом Завіту, Діво над дівами і Мати Христова. Амінь.

Молитва про вибір доброї дружини

Ісусе, мій Господи! Прошу Тебе: допоможи мені знайти дружину, яку Ти вже давно у своїх споконвічних планах обрав для мене. Нехай вона буде моєю доброю подругою на дорогах земного життя, доброю матір’ю нашим дітям і господинею в домі. Нехай вона щиро вірить у Тебе, а її віра хай буде мені підтримкою. Допоможи мені, Господи, вибрати таку дружину, живучи з якою в любові, я зможу виконати Твою волю. Амінь.

Молитва жінки про доброго чоловіка

Святий Йосифе, найкращий чоловіку для своєї нареченої – Maрії, якщо на те воля Божа, щоб я вийшла заміж, то десь живе той, хто має бути моїм чоловіком і якому буду присягатися перед вівтарем Божим у любові та вірності. Святий Йосифе, Голово святого Сімейства, огорни опікою того чоловіка, призначеного мені Богом. Нехай він залишиться чистим, здержливим i благородним, хай розвиває в собі усі ці риси, потрібні для того, щоб бути добрим чоловіком, зразковим батьком і добрим головою сім’ї, яку заснуємо з волі Бога Отця.

Святий Йосифе, чистий Хранителю Діви, збережи також і мене для того, хто має бути моїм чоловіком, батьком моїх дітей. Нехай я буду чистою, врівноваженою, порядною, хай розвиваю в собі риси, потрібні для того, щоби бути доброю дружиною, зразковою матір’ю і щирим серцем сім’ї, яку заснуємо з волі Бога Отця.

Святий Йосифе, Окрасо сімейного життя, посій добре зерно в наші душі, щоб ми не змарнували великого дару любові. Зміцнюй нас, щоб наш майбутній дім, наша родина наслідувала життя святого Сімейства, якого годувальником, окрасою, хранителем, підпорою був ти, святий Йосифе. Амінь.

Молитва наречених

Oтче безкінечно добрий, дякуємо, що Ти нам дозволив знайти одне одного. Дякуємо Тобі за благодать нашої зустрічі і за любов, що виникла в наших серцях. Дякуємо Тобі, Господи, за Твоє Провидіння, за те, що Ти постійно чуваєш над нами. Розвивай, Господи, нашу любов, допоможи добре відповісти на Твоє покликання. Господи, уповаємо на Тебе. Веди нас за руку і оберігай від усякого зла, розвивай нашу любов і допоможи нам завжди бути вірними Твоїй волі. Амінь. 

Взаємна молитва подружжя

Всемогутній, вічний Боже! Ти поєднав нас узами таїнства Подружжя в одне ціле, тому, сповнені довіри, просимо Тебе: дай нам благодать і силу жити в подружньому стані так, щоб ми були витривалими в любові, терпеливості, єдності й спокої, щоб ми не допускалися нічого, що могло б порушити нашу взаємну подружню вірність і чистоту. Обдаруй нас дітьми, бережи їх від усякого зла, а нам допоможи виховувати їх Твоєму страху, Господи, та у вірності Твоїм заповідям. Дай нам міцність духа, щоб ми терпеливо й без нарікань витривали в усіх випробуваннях нашого життя. Благослови наші труди й почини та навчи належно користуватися земними благами Поможи нам іти пліч-о-пліч шляхом, що веде до неба, аби ми славили Тебе з Твоїм Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.

Молитва за дружину (чоловіка)

Поглянь, Господи, на мою дружину (мого чоловіка). Благослови її (його), вбережи від усякого зла, небезпек та недобрих людей. Помножуй її (його) сили, веди Твоїм Святим Духом. Вчини, щоб сьогоднішній день був для неї (нього) добрим і радісним, щоб у різних подіях вона зустріла (він зустрів) Твою любов і Твоє Провидіння.

Прошу Тебе за нас. Допоможи нам ще більше кохати і ще краще розуміти одне одного. Оберігай нас від гріха й допоможи Тобі вірно служити. Прошу також за наших дітей і всіх, хто близький нашому серцю.

Маріє, Мати наша й Ненько Небесна! Прийми нас і нашу родину під свій покров і випроси у свого Сина для нас на землі життя, гідне християн, і всім нам – щасливе перебування в небі. Амінь.

Молитва подружньої пари

Господи помилуй! Христе, помилуй! Господи помилуй!

Христе, почуй нас! Христе, вислухай нас!

Отче Небесний, Боже - помилуй нас!

Сину, Відкупителю світу, Боже - помилуй нас!

Духу Святий, Боже - помилуй нас!

Свята Трійце, Єдиний Боже - помилуй нас!

Щоб в любові ми змогли бути для себе даром - Нехай у цьому допоможе нам Господь, Бог Всемогутній, у Трійці єдиний, і всі Святі.

Щоб ми зберігали відданість одне одному в усіх справах - 

Щоб наша любов весь час зростала, а ми відчували свою відповідальність за неї - 

Щоб ми вміли щодня помирати для себе, а жити для коханого (коханої) -

Щоб дар «бути одним тілом» ми не оскверняли власним егоїзмом, а переживали його в чистоті -

Щоб ми без потреби не покидали одне одного надовго - 

Щоб ми вміли радіти нашому перебуванню разом -

Щоб не нарікали одне на одного -

Щоб ми були сповнені взаємною довірою -

Щоб ми намагалися розуміти одне одного -

Щоб наші розмови допомагали підтримувати єдність між нами - 

Щоб в наших відносинах ми не доводили сліпо своєї правоти - 

Щоб відмінності між чоловіком і жінкою були для нас взаємним збагаченням -

Щоб взаємну вірність ми виявляли вмінням уважно слухати одне одного -

Щоб вміли ділитися своїми очікуваннями - 

Щоб вміли відкривати добро, що є в кожному з нас, і вчилися дякувати за нього - 

Щоб покірно визнавали свої слабкості та підтримували одне одного в праці над ними - 

Щоб не забракло нам відваги та запалу до щоденної спільної молитви -

Щоб ми відповідально виховували дітей, якими нас обдарував Бог - 

Щоб наш дім був осередком тепла, затишку, спокою, взаємного піклування і гостинності - 

Щоб ми вміли бути вдячними за таємницю любові - 

Щоб були свідомі, що любов не тільки дається нам, але й вимагає від нас - 

Нехай вірність, любов і пошана стоять на сторожі нашого сімейного життя 

Нехай вірність, любов і пошана оберігають нас від збайдужіння до Бога, чоловіка (дружини) та близьких -

Нехай вірність, любов і пошана будуть радістю нашого спільного життя - 

Щоб ми витривали у вірності, любові і пошані до самої смерті

Агнче Божий, що береш гріхи світу - Господи прости нас!

Агнче Божий, що береш гріхи світу - Господи вислухай нас!

Агнче Божий, що береш гріхи світу - помилуй нас!

Чоловік. Господи, Ти сказав «Не добре людині бути самотньою» і встановив святий союз чоловіка та жінки; підтримуй наше подружжя та безпечно веди його до нескінченного щастя.

Дружина. Як на весіллі в Кані Галілейській перемінюй, Господи, всі наші зусилля і труднощі в радість бути даром один для одного.

Чоловік. Молімося: Боже, Вічна Любове, Ти «на початку створив людину на свій образ і подобу, чоловіком і жінкою створив їх», обдарував їх єдністю і гармонією; вчини, просимо, щоб ми, з'єднані взаємною любов'ю у своїх словах і вчинках наслідували Тебе - свого Творця, дарували одне одному любов та у всіх справах допомагали і підтримували одне одного. Вчини, щоб ми завжди несли в своїх серцях образ Любові, яка об¬даровує «від початку» і любить «до кінця». Амінь.

Молитва про відновлення подружжя

Ісусе, обдаруй наше подружжя чудом відновлення. Перемінюй наші образи на пробачення, холодність – на вогонь жертовної любові, грубість – на делікатність, прикрі слова – на сповнені ласки та вразливості, віддалення – на близькість, смуток – на радість, байдужість – на прагнення бути разом. Амінь.

За заручених дітей

Мати Непорочна, Твоїй опіці доручаємо нашу дитину у важливий час приготування до подружжя. Діво розсудлива, молись за нашого сина (нашу доньку) до Твого Сина, щоб він (вона) розумно використав (використала) цей час, обдумуючи обов’язки, які в подружжі візьме на себе. Оберігай нашу дитину, нехай вона буде чиста, нехай живе з Богом, а у святих таїнствах нехай знаходить силу до витривання в доброму. Непорочна, Тобі довіряємо всіх молодих людей у переддень подружжя, а для себе просимо про мудрість і чуйність, щоб наша опіка і порада служила молодим. Амінь.

Батьківське благословення дітей, що йдуть до шлюбу

Бог Отець, Бог Син і Бог Святий Дух, Пресвята Єдиносущна Трійця нехай благословить вас, діти, і нехай дасть вам довге життя у злагоді та взаємній любові. Нехай обдарує вас своїми милостями і земними благами. Нехай дасть вам радість у Небесному Царстві. Амінь. 

Благословення Всемогутнього Бога Отця, і Сина, і Святого Духа нехай зійде на вас і залишиться з вами назавжди. Амінь.

*

Mій сину (моя дочко), нехай протягом усього твого життя в твоєму серці буде Бог, i стережись, щоб не порушувати Його заповідей. «Блаженна людина, яка боїться Господа» (Пс 112, 1). Усім своїм серцем служи Богові в кожен час, і буде тобі добре вестися. Я тобі благословляю, як тільки батько (мати) своїй дитині благословляти може, i всеблагому Богу віддаю тебе під опіку.

Сину (дочко), на нову дорогу життя нехай благословить тебе Бог Всемогутній, Oтець i Син, i Дух Святий.

Молитва молодих після шлюбу

Подай нам, Господи, десницю Твоєї небесної помочі, щоб ми перебували у взаємній любові та вірності аж до смерті. O милостивий Ісусе, котрий своєю присутністю на весіллі у Кані Галілейській освятив подружній зв’язок, прийди також і до нас та зостанься з нами. Благослови наші молитви і працю, щоб наше житло ставало подібним до Твого небесного помешкання i щоб ми колись після земних трудів могли дочекатися вічного щастя на небесах. Амінь.

Про вірність покликанню до життя в самотності 

Всемогутній Боже в Трійці Святій Єдиний, Сотворителю усього створіння i Подателю життя, стаю перед Тобою, як Твоє дитя, як Твій недостойний і грішний слуга, щоби просити Тебе про благодать виконання Твоєї волі і про вірність у покликанні до життя в самотності, до якого, як вірю, Ти мене покликав. Tи, Всеблагий Отче, знаєш найкраще, що мені потрібно, i ведеш мене до себе простою дорогою. Ти дав мені заповіді. Ти дав свого возлюбленого Сина, який показує мені дорогу. Духу Святий, допомагай мені приймати правильні рішення, згідно з Твоєю волею. Хочу виконувати свої щоденні обов’язки якнайкраще, хочу бути знаряддям у Твоїх руках, Господи. Прагну служити ближнім, ділитися своїми талантами, кожною хвилиною свого життя. Хочу i завжди прославляти Твою велич і Твою любов до кожного. Хочу з покірністю і з відданням волі Божій щодня повторювати за Марією, найвірнішою слугинею Господньою: «Нехай буде мені за словом Твоїм!» Нехай буде воля Твоя, Господи, нині і завжди! Aмінь.

Молитви подружніх пар 

Боже, Отче Небесний, котрий нас нерозлучно поєднав святим таїнством Подружжя, дай нам ясне уявлення про обов’язки нашого стану і вірну, святу любов, щоб ми жили праведно і завжди могли брати участь у благодатях цього таїнства. Вчини, Господи, щоб ми жили у побожності і взаємоповазі та добрим прикладом підтримували одне одного. Дай нам лагідність і любов, щоб мир Твій панував між нами. Якщо захочеш зіслати на нас прикрощі й страждання, дай нам також Твоєї благодаті, щоб ми терпеливо і віддано Твоїй святій волі їх переносили. Ласкаво нас благослови і дай нам мудрість у використанні земних благ. Дай, щоб ми власним словом і прикладом добре виховували наших дітей і разом слідували до неба. Амінь.

*

Ісусе, Царю і поєднання всіх сердець, пануй у наших серцях. Вчини, щоб ми щоденно любили одне одного чистою і самовідданою любов’ю, повною самопожертви і взаємного служіння. 

Дай нам дар терпеливості по відношенню до наших вад і поганих звичок. Жоден з нас не позбавлений вад, які можуть дратувати і знеохочувати. Допоможи нам, Господи, щоб ми вміли їх не помічати, не реагувати на них, не чіплятися кожного слова чи дрібниці. Боже наш і Господи, наділи нас даром миру і взаємної пошани. Хай наші діти і внуки бачать, з якою пошаною і сердечністю ми ставимося одне до одного, які ми взаємно уважні й чуйні до всього, що є вираженням найкращих почуттів по відношенню одне до одного. 

Додавай нам сил, щоб ми вміли особливо в дні хвороби і глибокої старості піклуватися одне про одного, взаємно собі допомагаючи і несучи полегшення у ці важкі хвилини. 

Просимо Тебе: надихни нас духом взаємної допомоги у формуванні в нас досконалішого Божого життя. Спаси наші душі, щоб ми могли разом радіти в небі так само, як разом ми пройшли крізь ціле усе життя. Амінь.

Мати Анно, випроси для мене дитину

О Боже, Ти встановив Подружжя для продовження людського роду і покликав мене до цього стану. Поблагослови ж мене дитиною заради заслуг і заступництва Пречистої Богоматері Марії і святої Анни. Споглянь, Отче премилостивий, на моє заповітне бажання і допоможи здійснити його! З вдячності до Тебе я буду завжди бачити в дітях моїх вираз безмежної доброти Твоєї і буду виховувати їх для служіння Тобі, щоб Твоє Святе Ім’я через мене і моїх нащадків прославлялося б із роду в рід. Ради цього благаю Тебе через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва майбутньої матері до святої Анни

Достославна мати Анно, Преблагий Господь вчинив тебе захисницею і заступницею всіх вагітних. Наполегливо прошу тебе: благослови мене і мою дитину, яку я ношу під серцем, нехай Бог обдарує її найкращими рисами. Усвідомлюючи, що вже тепер, перед пологами, я відповідаю за мою дитину, благаю про твою допомогу. Випроси для мене добродійне життя, святу молитву і шляхетні думки. Свята мати Анно, допомагай мені у важкі хвилини мого життя. Дай мені тоді міцне терпіння і жертовну любов до Бога. І хай незабаром моя дитина завдяки Хрещенню стане дитям Божим, а завдяки доброму вихованню – вірним дитям святої Церкви Господа. Свята мати Анно, на тебе сподіваюся. Амінь. 

Молитва вагітної жінки

О Преславна Божа Мати! Змилуйся над слугинею твоєю і прийди мені на допомогу в час мого болю та небезпек, з якими народжують дітей усі бідні Євині дочки. Згадай, о благословенна між жінками, з якою радістю і любов’ю Ти поспішала в нагірний край відвідати Твою родичку Єлизавету, коли вона очікувала дитину, і як чудесно позначилося Твоє благодатне відвідання на матері й на немовляті. З невичерпного благосердя Твого даруй і мені, негідній слугині твоїй, можливість дочекатися дитини. Даруй мені таку благодать, щоб дитина, яку виношую тепер під моїм серцем, з’явившись на світ, із радістю, подібно до святого немовляти Йоана, поклонялася божественному Господу Спасителю, який із любові до нас, грішних, упокорився і сам став немовлям. Невимовна радість, якою переповнювалося Твоє Непорочне Серце при спогляданні Твого новонародженого Сина і Господа, нехай розсіє скорботу, що її належить мені перетерпіти в болю народження. Життя світу, мій Спаситель, народжений Тобою, нехай порятує мене від смерті в годину пологів і нехай прилучить плід лона мого до числа Божих обранців. Вислухай, Пресвята Царице Небесна, смиренне благання моє і милостиво зглянься над бідною грішницею; не підведи надії на Твоє велике милосердя й огорни мене, помічнице християн, цілителько хворих, Твоїм материнським покровом у час моїх мук і болю, щоб відчула я на собі, що Ти – Мати милосердя, і щоб я завжди прославляла Твою милість, яка ніколи не відкидає молитви бідних і визволяє всіх, хто звертається до Тебе в час скорботи й хвороби. Амінь.

До матері Анни за заблукалу дитину

Свята мати Анно, Твоя дитина – Пресвята Діва Марія, була для тебе вищою утіхою і пречистою радістю. О, якби я була така щаслива (був такий щасливий) і знаходила (знаходив) таку радість в усіх моїх дітях! Тяжко гнітить мене турбота про мою заблукалу дитину. Турбуюся про те, що дедалі глибше занурюється він (вона) в гріх і наближається до вічної погибелі. Чого я б тільки не зробив (зробила), аби врятувати мою дитину! Не відвертайся же від моїх слів, мого благання і жертв! Тому доручаю твоєму захисту плід мого лона, о Свята Анно. Не відмов у заступництві моїй неспокійній дитині, поки не набереться розуму, не розкається і не виправить свого життя. Прошу тебе, мати Анно: порятуй мою дитину, що заблукала, і не дай їй погубити себе! Амінь.

 

   

            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.