У спокої я відпочиваю і сплю одночасно,
бо Ти, Господи, єдиний даєш мені жити в безпеці.
(Пс 4, 9)


Християнин наприкінці дня з довірою віддається Богові, дякуючи Йому за блага, які від Нього отримав. Рекомендується зробити іспит совісті, завершуючи його щирим жалем за скоєні гріхи.

Станьмо в присутності Бога з молитвою возвеличення

Величаю Тебе, мій Боже, з покорою, яку відчуваю, споглядаючи Твою славу. Вірую в Тебе, бо Ти є Істина. Довіряю Тобі, бо Ти безмірно добрий. Люблю Тебе всім серцем, бо Ти найгідніший любові, і з любові до Тебе я люблю свого ближнього, як самого себе.

Дякуймо Богові за отримані благодаті

Як дякувати Тобі, Боже, за доброту, яку Ти являєш мені? Споконвіку Ти думав про мене і сотворив мене з нічого. Для того, щоб відкупити мене, Ти віддав своє життя і щоденно обдаровуєш мене своїми благодатями. Що я можу зробити, аби віддячити Тобі за Твою доброту? Закликаю всі блаженні душі: разом зі мною прославляйте милосердя Бога, який не перестає чинити мені добро, хоч я негідний і невдячний.

Пропозиції для іспиту совісті

МОЛИТВА: Моє спілкування з Богом? Пам’ять про Його присутність? Подяка? Прагнення жити по-християнськи? Прохання? Покладання надії? Молитва про прощення?

РОБОТА, НАВЧАННЯ, ВІДПОЧИНОК: Уміння розпоряджатися часом? Виконання обов’язків? Відданість справі? Прийняття своїх власних обмежень і відповідальність за здібності? Боротьба з лінню і труднощами? Форми відпочинку, турбота про гарний настрій?

СПІЛКУВАННЯ З ЛЮДЬМИ: Пошана? Співпраця і взаємодопомога? Доброзичливість у словах і в ділах? Схвалення розумних пропозицій? Увага до турбот і страждань інших? Прагнення до справедливості? Захист слабких?

Просімо Бога про прощення наших гріхів

Боже мій, усім серцем жалію за гріхи, якими я образив Твою гідну прославлення велич. Покірно прошу Тебе: будь милосердний, пробач мені. Я вирішую за допомогою Твоєї святої благодаті більше не ображати Тебе і відшкодувати скоєне зло. Амінь.

Псалом 27, 1-2. 7-11. 13-14

Господь – моє світло і моє спасіння. *
Кого мені боятись?

Господь – мого життя твердиня. *
Кого мені жахатись?

Коли підступали до мене злочинці, *
щоб їсти моє тіло, –

Мої гнобителі і мої супостати, – *
вони падали і знемагали.

Почуй, Господи, мій голос, †
коли я буду взивати, *
помилуй мене і відізвись до мене.

В Тобі сказало моє серце: †
«Шукайте Мого обличчя». *
Тож я, Господи, шукатиму Твого обличчя!

Не відверни від мене свого обличчя, *
не відвертайся від слуги свого у гніві.

Будь моїм помічником, †
не покидай мене, мій Боже, *
і не залиш мене, Боже мого спасіння!

Бо мій батько і моя мати мене залишили, *
а Господь мене прийняв до себе.

Господи, навчи мене Твоєї дороги, – †
задля моїх супостатів *
веди мене стежкою прямою.

Я ж маю надію побачити блага Господні *
у живих країні.

З нетерпінням чекай на Господа, *
будь мужнім,
Нехай зміцняється твоє серце – *
Господа очікуй!
Слава Отцю...

ВЕЧІРНІ МОЛИТВИ (ІІ варіант)

Отче наш... Радуйся, Маріє... Вірую...
Під твій захист... Ангел Господній...

Зроби короткий іспит совісті. Пригадай, що протягом дня зробив, сказав або подумав злого, які обов’язки занедбав? Пригадай собі також, що доброго сьогодні вчинив, чи сьогодні був кращим, ніж учора? За добро подякуй, а за зло перепроси Небесного Отця.

Отче Небесний, дякую Тобі за день, що минув, за те, що даруєш мені цей вечір, аби я міг знову зустрітися з Тобою. Дякую Тобі за сьогоднішні благодаті, за радість і смуток, успіхи і негаразди, за все, що подарував мені, і те, що приготував. Прости мої гріхи та занедбання. Пригорни мене до свого Серця, щоб я міг вірно Тобі служити і прославляти Тебе у своєму житті. Амінь.

Пресвята Діво Маріє, оберігай мене цієї ночі від усякого зла. Святий Йосифе, опікуйся мною.
Лягаючи спати: Ісусе Христе, Тобі віддаю мій сон і відпочинок; оберігай мою душу і тіло. В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

ВЕЧІРНІ МОЛИТВИ (на вибір)

Молитва на ніч

Залишайся з нами, Господи, бо настає вечір і вже день добігає кінця.
Залишайся з нами і з Твоєю Церквою святою.
Залишайся з нами наприкінці дня, наприкінці нашого життя, наприкінці світу цього.
Залишайся з нами, з Твоєю добротою і благодаттю, з Твоїм святим Словом і Твоїми таїнствами.
Залишайся з нами, коли огорне нас ніч муки і тривоги, ніч сумнівів і спокус, ніч убогості і поразки, ніч самотності, ніч хвороби і страждання, ніч гіркої смерті.
Залишайся з нами і з тими, кого любимо, з нашими сестрами та братами, з малими і великими, з тими, що близько, і з тими, що далеко, зі здоровими і хворими, і з тими, що радіють, і з тими, що плачуть, з усіма, що носять біль у серці.
Залишайся з нами, Господи, і з усіма, хто довіряє Тобі, тепер і навіки. Амінь.

Молитва перед сном

Ось я, Господи. Мій день підійшов до кінця. Якщо я зробив сьогодні щось добре, дякую Тобі за це, Господи. Якщо згрішив, нехай Твоя любов простить мені мою слабкість, що постійно повторюється.
У цій нічній тиші, в якій я відчуваю Тебе, думаю про іншу ніч, про ту, що настане, коли мої очі востаннє побачать світло землі. Смерть прийде так само, як надходить ніч, так само неминуча і така ж глибока. Вчини, щоб це була найкраща з моїх ночей. Засинаючи сьогоднішнього вечора, жертвую Тобі мою душу так, ніби це година моєї смерті. Отче, прийми мене! Вчини, щоб у годину, коли спокійно засинаю, я навчився вмирати. Амінь.

(Романо Гуардіні)

Інші вечірні молитви

О Боже, ось минув ще один день мого життя. Кожна мить, яку я прожив, – це Твій дар: працював я чи відпочивав, спілкувався з людьми чи був на самоті, радів чи сумував, – усе було Твоїм даром.
Дякую Тобі за все, що мені довелося пізнати і пережити сьогодні. Лише Ти знаєш, чи зумів я виконати Твою волю. Пробач мені все те, що я недодивився, про що забув, все, що не було за волею Твоєю. Помилуй мене, грішного! Дозволь, щоб нічний відпочинок примножив мої сили, аби я міг краще прожити завтрашній день.
Піклуйся про всіх, хто цієї ночі спить, і про тих, хто працює. Усе майбутнє моє і моїх близьких ввіряю Твоїй милосердній турботі, наш Боже і Отче. Амінь.

Слався, Царице (Sаlve Regina)

Слався, Царице, Мати Милосердя! Наше Ти життя і надіє, слався! Прийди на поміч вигнаним нащадкам Єви, прохання не відкинь, що до Тебе шлемо із цієї сліз долини. Почуй мольбу, Захиснице наша, схились з неба і милосердним поглядом поглянь на люд свій. І яви нам по цьому вигнанні земному Твого лона плід блаженний – Ісуса. О добра, о милостива, о люба Діво Маріє!

Молитва в суботній вечір

Господи, ось я стою цього суботнього вечора перед Твоїм обличчям. Дякую Тобі за благодіяння минулого тижня, за всі докази Твоєї любові, за слово Доброї Новини. Дякую за таїнство спасіння, яке Ти нам дав, за цю велику спільноту однієї віри i однієї любові, до якої Ти залучив нас, так часто самотніх. Дякую Тобі також за всі жертви тих, кого Ти покликав, щоб вони заради Тебе зазнавали болю, смутку і страждань. Ось стою тепер перед Тобою, щоб приготуватися на Твій день, Господи. Очисти мене, Найсвятіший, прости мене за те, що я занедбав чи погане вчинив. Заверши в мені те, чому Ти дав початок. Дозволь мені бути Твоїм слугою, чиї стегна підперезані в очікуванні Тебе. Дай мені мудрість п’ятьох мудрих дів, які тримають каганці в руках і олію в посудинах.
Прошу Тебе, поблагослови також усіх тих, які завтра проголошуватимуть нам Слово Твоє і дадуть нам Тебе у Пресвятій Євхаристії. Нехай принесе плід те, що Ти посіяв.
Обдаруй завтрашню неділю сяйвом Твого вічного світла, щоб воно освітлювало наш труд і турботу найближчих днів. Допоможи мені спрямувати свій погляд до Твого вічного Царства, де сонце, яким є Ти, ніколи не заходить. Дозволь мені наприкінці життя дочекатися світанку вічної неділі. Прошу про це за заступництвом Пресвятої Діви і Матері, Твоїх Ангелів і Святих. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Подяка у недільний та святковий вечір

Дякую Тобі, Небесний Отче:
– за відпочинок i спокій цього святого дня, в якому роздумую про всі Твої благодіяння i шукаю Твого обличчя;
– за всі докази Твоєї доброти в наших сім’ях, у нашому житті, але передусім у Твоїй Церкві, у житті нашої парафії; 
– за цю велику благодать, що Ти покликав нас до християнської віри; 
– за Твою благодать, яка нас оберігає і завдяки якій підтримуєш нас у час спокус і випробувань;
– за Твою доброту і Твоє постійне благословення;
– i за цю надію, з якою в Ім’я Ісуса Христа чекаємо на Твій великий день, день Страшного суду. Амінь.

Молитва благословення

Нехай Господь тебе благословить і нехай тебе охороняє. Нехай явить тобі своє Обличчя і нехай тебе береже. Нехай пошле свого Ангела, щоби стеріг тебе на всіх дорогах твого життя. Нехай Бог тебе оберігає від усього зла. Нехай сповнить твої добрі наміри, а все в твоєму житті нехай буде згідне з Його святою волею. Нехай Непорочна Мати опікується тобою. Нехай Вона, як рідна мати, провадить тебе за руку. І я тебе благословляю в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.