Друзі в Facebook  

   

II розділ. Обряд примирення багатьох пенітентів Із індивідуальною сповіддю і розрішенням

Початкові обряди

48. Спів

Коли зберуться вірні, під час входу священика у храм може співатися псалом, антифон або інший відповідний спів, наприклад:

Вислухай нас, Господи, 

бо ласкаве Твоє милосердя.

По великій милості Твоїй 

споглянь на нас, Господи.

Або:

Приступімо з довірою до престолу благодаті,

щоб прийняти милість

та для своєчасної допомоги знайти благодать.

49. Привітання

Після закінчення співу священик вітає присутніх, кажучи:

Благодать вам, милосердя і мир від Бога Отця

та Ісуса Христа, нашого Спасителя.

Всі: І з духом твоїм.

Або:

Благодать вам і мир від Бога Отця

і Ісуса Христа, що полюбив нас 

і обмив нас від гріхів наших у своїй Крові.

Всі: Благословенний Ти, Боже, навіки.

Або:

Благодать, милосердя і мир від Бога Отця

і від Ісуса Христа, Божого Сина,

в істині та любові нехай будуть з вами.

Всі: І з духом твоїм.

Або:

Нехай Бог відкриє ваші серця 

для пізнання свого Закону

і обдарує вас миром;

нехай вислухає ваші молитви 

і примириться з вами.

Всі: Амінь.

Або:

Благодать вам і мир від Бога Отця нашого

і від Господа Ісуса Христа,

що віддав самого себе за наші гріхи.

Всі: Йому слава на віки вічні. Амінь.

Священик може використати інше привітання, яке вживається на початку Меси.

Потім священик або інший служитель у короткому повчанні висвіт­лює значення і важливість обряду та пояснює порядок його звершення.

50. Молитва

Після цього священик закликає всіх до молитви цими або схожими словами:

Молімося, браття, щоб Бог, який кличе нас до навернення, обдарував нас благодаттю правди і плідного покаяння.

Всі деякий час моляться у тиші. Потім священик мовить молитву:

Просимо, Господи: вислухай наші смиренні благання, при­йми наше визнання гріхів і обдаруй милостиво нас прощенням і миром. Через Христа, Господа нашого. В: Амінь.

Або:

Господи, пошли у наші серця Святого Духа, який очищає нас, обмиваючи нас водами покаяння; нехай Він перетворить нас у живу жертву, щоб оживлені Ним, ми на кожному місці могли хвалити і величати Твоє преславне і милосердне ім’я. Через Христа, Господа нашого. В: Амінь.

Або:

Просимо, Господи, відпусти милостиво всі наші гріхи, щоб ми, отримавши Твоє прощення, вільно Тобі служили. Через Христа, Господа нашого. В: Амінь.

Або:

Господи, наш Боже, Ти не дозволяєш, щоб наш гріх отримав перемогу над Твоєю любов’ю до нас і з радістю при­ймаєш тих, що повертаються до Тебе; споглянь милостиво на нас, Твоїх слуг, що визнаємо Тобі наші провини, і вчини, щоб ми, звершуючи таїнства Твого милосердя і ви­правляючи своє життя, удостоїлись Твоєї вічної радості. Через Христа, Господа нашого. В: Амінь.

Або:

Всемогутній і милосердний Боже, Ти зібрав нас воєдино в ім’я Твого Сина, щоб ми зазнали Твого милосердя і отримали Твою благодать у сприятливому часі. Відкрий наші очі, щоб ми бачили зло, яке робимо; доторкнись наших сердець, щоб ми навернулися до Тебе в істині; нехай тих, кого гріх розділяє і віддаляє один від одного, Твоя любов наново приведе до єдності; нехай тих, кого пригнічує власна слабкість, Твоя могутність вилікує і зміцнить; і тих, кого поглинула смерть, нехай Святий Дух поверне до життя, щоб засяяв в нас відновлений у любові образ Твого Сина і щоб всі люди розпізнали Його сяючий блиск на обличчі Церкви і пізнали, що Ти послав Його – Ісуса Христа, Твого Сина і Господа нашого. В: Амінь.

Або:

Отче милосердя і Боже всілякої потіхи, Ти сказав, що не хочеш смерті грішника, але його навернення до Тебе; допоможи Твоєму народові, щоб повернувся до Тебе і жив. Підтримай нас, щоб ми, слухаючи Твої слова, визнали наші гріхи, і, отримавши їх прощення, приносили Тобі подяку та, творячи істину в любові, зростали в усьому в Христі, Тво­єму Синові. Котрий живе і царює на віки вічні. В: Амінь.

 

Літургія Божого Слова

51. Тепер починається літургія Божого Слова. Якщо є більше читань, то між ними виконується псалом або інший спів чи зберігається хвилина мовчання, щоб кожний краще розумів Боже Слово і приготував серце на його прийняття. Якщо є одне читання, краще його взяти з Євангелія.

 

Перший варіант

Повнотою Закону є любов

Перше читання

Любитимеш Господа Бога твого усім твоїм серцем

Читання з книги Второзаконня 5, 1-3. 6-7. 11-12. 16-21а; 6, 4-6

У ті дні скликав Мойсей усього Ізраїля й промовив до нього: „Слухай, Ізраїлю, установи й рішення, що їх оце виголошую до твоїх вух, вивчай і пильнуй їх, щоб виконували їх. Господь, Бог наш, заключив з нами союз на Хорив-горі. Не з нашими батьками заключив союз цей, а з нами, таки з нами, що ось тут сьогодні всі живі. Я – Господь, Бог твій, що вивів тебе з Єгипетської землі, з дому неволі. Нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене.

Не вимовлятимеш імені Господа, Бога твого, надармо, бо Гос­подь не вважатиме безвинним того, хто закликає ім’я Його надармо. Додержуй день суботній, святкуючи його, як заповідав тобі Господь, Бог твій.

Шануй батька твого й матір твою, як заповідав тобі Господь, Бог твій, щоб довго тобі жити й бути щасливим на землі, що її Господь, Бог твій, дає тобі. Не вбивай. Не чини перелюбу. Не кради. Не свідчи неправдиво проти твого ближнього. Не пожадай жінки твого ближнього. Не зазіхай на дім твого ближнього.

Слухай, Ізраїлю, Господь Бог наш, Господь єдиний. Любитимеш Господа, Бога твого, всім серцем твоїм і всією душею твоєю, і всією силою твоєю.

Слово Боже.

Респонсорійний спів Пор. Вар 1, 15-22

Рефрен: Помилуй грішних, Боже милосердний.

Господу, Богу нашому, належить справедливість, *

а нам сором на обличчях наших,

бо ми згрішили перед Господом, *

ми були неслухняні супроти Нього. (Рефрен)

Ми не слухалися голосу Господа, Бога нашого, *

щоб ходити за заповідями, які Господь дав нам.

Аж понині ми були неслухняні 

супроти Господа, Бога нашого, *

відверталися, не слухалися Його голосу. (Рефрен)

Ми не послухалися голосу Господа, Бога нашого. *

Кожний з нас пішов за забаганками свого лихого серця,

щоб служити іншим богам *

та чинити зло перед очима Господа, Бога нашого. (Рефрен)

Друге читання

Ходіть у любові за прикладом Христа, що полюбив нас

Читання

з Послання святого апостола Павла до Ефесян 5, 1-14

Брати, отже, наслідуйте Бога, як улюблені діти, та живіть в любові, як і Христос полюбив нас і видав себе за нас як дар і жертву Богові, як приємні пахощі. А розпуста й усяка нечистота чи жадоба до наживи хай навіть не згадуються між вами, як це личить святим; також і безсоромність, і пус­ті балачки, чи грубі жарти – вони недоречні; але найкраще – подяка. Бо знайте, що жодний розпусник або нечистий, або жадібний до наживи, котрий є ідолослужителем, не має спадщини в Царстві Христа і Бога.

Хай ніхто з вас не піддається обманові марних слів, бо через це Божий гнів приходить на неслухняних синів. Тому не ставайте їхніми спільниками, бо ви були колись темрявою, а тепер є світлом у Господі. Поводьтеся, як діти світла. Адже плід світла – в усякій доброті, праведності й правді. Досліджуйте те, що до вподоби Богові, і не ставайте спіль­никами в неплідних ділах темряви, а краще їх викривайте. Адже про те, що вони таємно роблять, соромно навіть говорити. Усе, що засуджується, виявляється на світлі, оскіль­­­ки все, що виявляється, стає світлом. Через це й сказано: “Встань, ти, котрий спиш, і воскресни з мертвих, – і Христос освітить тебе!”

Слово Боже.

Спів перед Євангелієм Пор. Йн 8, 12

Всі: Слава Тобі, Слово Боже.

Я – світло світу,

хто йде за Мною, матиме світло життя.

Всі: Слава Тобі, Слово Боже.

Євангеліє

На ці дві заповіді спираються Закон і Пророки

Читання святого Євангелія від Матея 22, 34-40

В той час фарисеї, почувши, що Ісус закрив уста садукеям, зібралися разом. І один із них, законовчитель, запитав, ви­про­бовуючи Його: “Учителю, яка заповідь найбільша в За­ко­ні?” Він же сказав до йому: “Любитимеш Господа, Бога свого, всім своїм серцем, і всією своєю душею, і всією своєю думкою! Це – перша і найбільша заповідь. Друга – подібна до неї: Любитимеш свого ближнього, як самого себе. На цих двох заповідях тримається весь Закон і Пророки”. 

Слово Господнє.

Або:

Дам вам нову заповідь

Читання святого Євангелія від Йоана 13, 34-35; 15, 10-13

У той час Ісус сказав своїм Апостолам: “Нову заповідь даю вам: Любіть один одного! Як Я полюбив вас, щоб і ви любили так один одного. З того дізнаються всі, що ви – Мої учні, коли любов матимете між собою.

Якщо будете зберігати Мої заповіді, то перебуватимете в лю­бові Моїй, так само, як Я, зберігши заповіді Мого Отця, перебуваю в Його любові. Це Я сказав вам, щоб Моя радість перебувала у вас і щоб ваша радість була повною. Ось Моя заповідь: щоб ви любили один одного так, як Я вас полюбив. Більшої любові ніхто не має за ту, коли хто душу свою кладе за друзів своїх”.

Слово Господнє.

 

Другий варіант

Відновіться духом вашого розуму

Перше читання

Відкиньте зло ваших учинків, навчіться чинити добро

Читання з книги пророка Ісаї 1, 10-18

Слухайте слово Господнє, князі содомські! Вважай на науку Бога нашого, народе поморський! Навіщо мені безліч ваших жертв? – говорить Господь. Я пересичений всепаленнями баранів і ситтю годованих телят. Крові биків, ягнят та козенят Я не хочу. Як приходите, щоб з’явитися перед Моїм обличчям, то хто від вас вимагає, щоб ви топтали Мої двори? Не приносьте більше пустих дарів! Кадило стало осоружним для Мене. Нових місяців, субот і скликання сходин Я не можу стерпіти: беззаконня разом з урочистим зі­бранням. Від новомісяччів ваших та святкувань ваших відвертається душа Моя. Вони для мене стали тягарем, вони Мені незносні. Коли ви простягаєте руки ваші, Я відвертаю від вас Мої очі. Навіть коли помножуєте молитви ваші, Я їх не чую. Руки ваші повні крові.

Обмийтеся, станьте чистими; усуньте з-перед Моїх очей нікчемні ваші вчинки; перестаньте чинити зло! Навчіться добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову!

Ходіть же й розсудимось, – говорить Господь. Коли б гріхи ваші були, як багряниця, вони стануть білими, як сніг; коли б, мов кармазин, були червоні, стануть, як вовна.

Слово Боже.

Респонсорійний спів Пс 51 (50) 3-4. 12-13. 18-19

Рефрен: Найкраща жертва – це смиренне серце.

Помилуй мене, Боже, задля милості своєї, *

і через велике своє милосердя зітри мої беззаконня.

Особливо омий мене від мого беззаконня *

і очисти мене від мого гріха. (Рефрен)

Створи в мені, Боже, чисте серце *

і віднови праведного духа всередині мене.

Не відкинь мене від свого обличчя *

і не забери від мене свого Святого Духа. (Рефрен)

Адже Ти не маєш задоволення від жертви, – я приніс би. *

Та всеспалення Тобі не до вподоби.

Жертва Богові – це впокорений дух; *

серцем сумирним і впокореним

Ти, Боже, не погордуєш. (Рефрен)

Друге читання

Відновіться духом вашого ума

Читання з послання святого апостола Павла до Ефесян 4, 23-32

Браття, треба аби ваш розум відновлювався духом, щоб ви зодягнулися в нову людину, створену за подобою Божою, у праведності та святості істини. Тому, відкинувши неправду, кожний говоріть своєму ближньому правду, бо ми є чле­нами одне одного.

Гніваючись, – не грішіть; сонце хай не заходить у вашому гніві, і не давайте місця дияволові. Хто крав, хай більше не краде, але краще нехай працює, роблячи своїми руками добро, аби мав що подати тому, хто має потребу. Жодне погане слово хай не виходить з ваших уст, а тільки добре для зміцнення, щоб воно принесло користь тим, хто слухає. І не засмучуйте Святого Божого Духа, яким ви запечатані на день викуплення. Усяке роздратування, гнів, лють, крик і зневага хай віддаляться від вас разом з усякою злобою. Будьте ж добрими один до одного, милосердними, прощаючи одне одному, як і Бог через Христа вам простив!

Слово Боже.

Спів перед Євангелієм Мт 11, 28

Всі: Слава Тобі, Слово Боже.

Прийдіть до Мене, всі втомлені і обтяжені,

і Я вас облегшу.

Всі: Слава Тобі, Слово Боже.

Євангеліє

Блаженні убогі духом

Читання святого Євангелія від Матея 5, 1-12

Побачивши юрбу, Ісус вийшов на гору; коли Він сів, до Нього підійшли Його учні. І, відкривши свої уста, Він навчав їх, промовляючи:

“Блаженні убогі духом, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні ті, хто плаче, бо вони будуть потішені. Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю. Блаженні голодні й спраглі праведності, бо вони наситяться. Блаженні милосердні, бо вони помилувані будуть. Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать. Блаженні миротворці, бо вони синами Божими названі будуть. Блаженні переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні ви, коли будуть вас зневажати та переслідувати, і наговорюватимуть на вас усяке лукаве, обмовляючи вас за Мене. Радійте й веселіться, бо ве­лика нагорода ваша на небесах, адже так само переслідували пророків, які були перед вами”.

Слово Господнє.

52. Гомілія

Наступає гомілія, яка базується на текстах читань. Вона мусить привести пенітентів до розбудження сумління і рішення виправлення життя.

53. Іспит совісті

Добре було би зробити паузу для іспиту совісті і розбудження істинного розкаяння в гріхах. Пресвітер, або диякон, чи інший служитель може допомагати вірним короткими закликами або літанійною молитвою в за­лежності від їхнього стану, віку тощо.

 

Обряд примирення

54. Загальне визнання гріхів

На заклик диякона або іншого служителя усі стають на коліна або схиляються в уклоні і мовлять формулювання загальної сповіді (напри­клад: Сповідаюся); потім, якщо цього вимагають обставини, стоячи рецитують літанійну молитву або співають відповідну пісню, що висловлює визнання гріхів, розкаяння серця, благання прощення, а також надію на Боже милосердя. На закінчення мовиться Господня Молитва, яку ніколи не треба пропускати.

 

Перший зразок

Молитва, звернена до Отця

Варіант 1

Диякон або служитель:

Брати і сестри, визнайте свої гріхи і моліться одні за одних, щоб отримати прощення і спасіння.

Всі разом мовлять:

Сповідаюся Господу Богу Всемогутньому і вам, брати і се­стри, що безмірно согрішив я думкою, словом, вчинком і недбальством.

І, вдаряючи в груди, мовлять:

Моя провина, моя провина, моя дуже велика провина.

Потім продовжують:

Тому благаю Пресвяту завжди Діву Марію, всіх Ангелів та Святих, і вас, брати і сестри, молитися за мене до Господа Бога нашого.

Диякон або служитель:

Смиренно благаймо милосердного Бога Отця, щоб очи­стив серця тих, хто покладає на Нього надію, визволив з усіх пут беззаконня тих, які оскаржують самих себе, обдарував прощенням винних та зцілив поранених гріхом.

Заклик: Просимо, Господи: вислухай нас.

Або:

Смиренно благаймо Всемогутнього і милосердного Бога, який не бажає смерті грішників, але щоб вони навернулися і мали життя, аби ми, оплакуючи скоєні нами переступи, намагалися уникати зла і не поверталися до давньої неволі гріха.

Заклик: Прости, Господи; прости своєму народу.

Обдаруй нас благодаттю істинного покаяння.

(Заклик)

Благоволи дарувати Твоїй родині пробачення всіх давніх злочинів.

(Заклик)

Нехай Твої діти, які через гріх віддалилися від єдності з Тво­єю святою Церквою, отримають прощення і повернуться до спільності віри і любові з братами.

(Заклик)

Нехай в наших серцях, поранених гріхом, наново засяє благодать Хрещення.

(Заклик)

Дозволь нам, освітленим надією вічної слави, наново наблизитись до святого вівтаря.

(Заклик)

Вчини, щоб ми постійно черпали справжню побожність у Твоїх таїнствах і припали назавжди до Тебе.

(Заклик)

Вчини, щоб ми, оновлені Твоїм милосердям, стали в світі свідками Твоєї любові.

(Заклик)

Вчини, щоб ми витривало виконували Твої заповіді і осягнули вічне життя.

(Заклик)

Варіант 2

З довірою благаймо милосердного Бога, який у своїй вели­кій милості через покаяння змиває гріхи і відпускає давні вини, щоб Він вислухав усіх, хто через визнання своїх гріхів щирим серцем очікує прощення.

Заклик: Просимо, Господи, вислухай нас.

Або:

Бог віддав на смерть свого Сина за наші гріхи і воскресив Його заради нашого оправдання. Смиренно благаймо Його, взиваючи:

Заклик: Помилуй, Господи, свій народ.

Обдаруй нас, грішників, котрі через свою слабкість порушили єдність Церкви, прощенням всіх наших провин і від­нови повну спільність з нашими братами.

(Заклик)

Дозволь нам, приступаючи до таїнства Покаяння, покладати свою надію лише на Тебе.

(Заклик)

Дозволь нам щирим серцем співпрацювати любов’ю, прикладом і молитвою у справі нашого навернення і наших братів.

(Заклик)

Вчини, щоб ми, котрі сьогодні визнаємо свої гріхи, були визволені з неволі гріха і отримали свободу Божих дітей.

(Заклик)

Вчини, щоб ми, примирившись з Тобою і поміж собою, стали в світі живим знаком Твоєї любові.

(Заклик)

Вчини, щоб у цьому таїнстві Примирення ми наповнилися Твоїм миром і несли його у світ.

(Заклик)

Вчини, щоб ми, розпізнаючи у прощенні гріхів знак Твоєї любові, вчилися любити братів і пробачати їхні провини.

(Заклик)

Вчини, щоб ті, що благають Твого милосердя, зодягнулися у весільний одяг і удостоїлися увійти на Твою трапезу.

(Заклик)

Вчини, щоб ми, отримавши пробачення наших гріхів, ходили стежками праведності і любові та дійшли до нагороди вічного миру.

(Заклик)

Розсвіти своїм світлом нашу темряву і веди нас дорогою істини.

(Заклик)

Заради слави Твого імені визволи нас милостиво від смутку, який спричинили наші гріхи.

(Заклик)

Своєю могутністю бережи від усякого зла тих, яких Ти милостиво звільнив від гріховних пут.

(Заклик)

Споглянь на нашу слабкість і не карай нас у своєму гніві за наше зло, але своїм милосердям очисти нас, спаси і помилуй.

(Заклик)

Нехай Твоє милосердя визволить нас від зіпсуття старої людини і зодягне у святість нової.

(Заклик)

Вчини, щоб ми спромоглися привести заблукалих до Тебе, щоб вони знайшли дорогу праведності, любові і миру.

(Заклик)

Нехай Твоє милосердя, що несе спасіння, затріумфує над нашою руйнівною зіпсованістю, що веде до засудження.

(Заклик)

Вчини, щоб у вічному житті ми стали сопричасниками пе­ремоги Христа над гріхом і смертю.

(Заклик)

Варіант 3

Закликаймо Бога, нашого Отця, що очікує заблукалих дітей і бере їх в обійми, коли вони до Нього вертаються, і благаймо, щоб Він прийняв нас до свого дому. 

Заклик: Ми согрішили, Господи, пробач нам наші гріхи.

Або: 

Отче, ми согрішили супроти Тебе і не достойні вже зватися Твоїми дітьми.

Або:

Закликаймо нашого Бога, що збирає розпорошених, приводить до дому заблукалих, лікує рани і зміцнює слабких

Заклик: Зціли, Господи, наші слабості.

Нижченаведений варіант покутних закликів можна прочитати або з незмінною відповіддю, або зі змінною, так як в Літургії Годин.

Пробач нам милостиво наші гріхи, які ми скоїли проти єдності Твоєї родини,

– дозволь нам стати одним серцем і однією душею.

(Або: Заклик)

Ми согрішили, Господи, ми согрішили супроти Тебе,

– обмий наші беззаконня своєю спасенною благодаттю.

(Або: Заклик)

Обдаруй нас, грішників, своїм прощенням

– і примири нас також зі своєю Церквою.

(Або: Заклик)

Дай нам через щире навернення щораз більше зростати у приязні з Тобою

– і відпокутувати за образи Твоєї мудрості і доброти.

(Або: Заклик)

Господи, очисти і віднови Твою Церкву, 

– щоб вона все більше ставала Твоїм свідком.

(Або: Заклик)

Прийди до всіх тих, хто через гріх чи спокусу віддалився від Тебе,

– нехай повернуться до Тебе і перебувають у Твоїй любові.

(Або: Заклик)

Дозволь нам носити у нашому тілі мертвість Твого Сина,

– який оживив нас у своєму Тілі. 

(Або: Заклик)

Просимо, Господи, вислухай смиренні молитви і пробач тим, що визнають свої гріхи,

– даруй нам прощення і мир.

(Або: Заклик)

Ми безмірно согрішили, Господи, але нині шукаємо Твого милосердя,

– наверни нас і вернемося до Тебе.

(Або: Заклик)

Прийми нас, Господи, з серцем розкаяним і духом смиренним, 

– бо немає осороми тим, хто надіється на Тебе.

(Або: Заклик)

Ми согрішили і чинили безбожне, віддаляючись від Тебе,

– ми завинили у всьому і заповідей Твоїх не зберігали.

(Або: Заклик)

Повернися, Господи, помилуй і спаси нас від нашого беззаконня

– і знищ всі наші гріхи у глибині моря Твого милосердя.

(Або: Заклик)

Вчини, Господи, щоб ми, отримавши оправдання, розвеселилися у Тобі

– і славили Тебе у святості серця.

(Або: Заклик)

 

Отче наш

Диякон або служитель:

Словами, яких нас навчив сам Христос, просімо Бога, нашого Отця, щоб простив нам наші гріхи і визволив від усякого зла.

Всі продовжують:

Отче наш, що єси на небесах,

нехай святиться ім’я Твоє,

нехай прийде Царство Твоє,

нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.

Хліб наш насущний дай нам сьогодні;

і прости нам провини наші,

як і ми прощаємо винуватцям нашим;

і не введи нас у спокусу,

але визволи нас від лукавого.

Священик завершує:

Споглянь з добротою, Господи, на Твоїх слуг, що визнають себе грішниками перед Твоєю Церквою, і вчини, щоб її слу­жінням вони були визволені від усіх провин і приносили Тобі подяку оновленим серцем. Через Христа, Господа нашого.

Всі: Амінь.

 

Другий зразок

Молитва, звернена до Христа

Варіант 1

Диякон або служитель:

Брати і сестри, визнайте свої гріхи і моліться одні за одних, щоб отримати прощення і спасіння.

Всі разом мовлять:

Сповідаюся Господу Богу Всемогутньому і вам, брати і се­стри, що безмірно согрішив я думкою, словом, вчинком і недбальством.

І, вдаряючи в груди, мовлять:

Моя провина, моя провина, моя дуже велика провина.

Потім продовжують:

Тому благаю Пресвяту завжди Діву Марію, всіх Ангелів та Свя­тих і вас, брати і сестри, молитися за мене до Господа Бога нашого.

Диякон або служитель:

Смиренно благаймо Христа, нашого Спасителя, що є нашим праведним заступником перед Отцем, щоб Він відпустив наші гріхи і очистив нас від усіх беззаконь.

Або:

Звернімося зі смиренною молитвою до Ісуса Христа, що переміг гріх і смерть, щоб Він милостиво обдарував нас Божим прощенням і примирив нас із Церквою, якій ми завдали ран своїми гріхами.

Заклик: Помилуй нас, бо ми – грішні. Господи, помилуй.

Ти, що був посланий звіщати добру новину убогим і зціляти розкаяних серцем.

(Заклик)

Ти, що прийшов кликати не праведних, а грішних.

(Заклик)

Ти, що багато простив тій, котра сильно Тебе полюбила.

(Заклик)

Ти, що не поцурався перебувати з митарями та грішниками.

(Заклик)

Ти, що несеш на своїх раменах заблукалу вівцю до вівчарні.

(Заклик)

Ти, що не засудив перелюбницю, але відпустив її з миром.

(Заклик)

Ти, що митаря Закхея покликав до навернення і нового життя.

(Заклик)

Ти, що розкаяному розбійнику обіцяв, що він увійде до раю.

(Заклик)

Ти, що сидиш праворуч Отця, живеш повіки та заступаєш­ся за нас.

(Заклик)

Варіант 2

Приступімо з довірливою молитвою і впевненою надією до Христа, що у своїй безмежній любові пішов добровільно на страждання та смерть за гріхи наші та всіх людей, щоб ми всі отримали спасіння.

Або:

З довірою звернімося до Ісуса Христа, нашого Господа, що був відданий на смерть за наші гріхи і воскрес заради нашого оправдання.

Заклик: Господи, Ісусе Христе, Сине Божий, помилуй нас.

Ти, що через свою смерть примирив нас з Отцем і обдарував спасінням. (Рим 5, 10)

(Заклик)

Ти, що помер і воскрес, і сидиш праворуч Отця, щоб заступатися за нас. (Рим 8, 34)

(Заклик)

Ти, що став нам мудрістю від Бога, праведністю, освяченням і відкупленням. (1 Кор 1, 30)

(Заклик)

Ти, що всіх людей обмив, очистив, виправдав Духом нашого Бога. (1 Кор 6, 11)

(Заклик)

Ти, що сказав, що коли грішимо проти братів, проти Тебе грішимо. (1 Кор 8, 12)

(Заклик)

Ти, що, бувши багатий, збіднів ради нас, щоб ми збагатилися Твоїм убозтвом. (2 Кор 8, 9)

(Заклик)

Ти, що дав самого себе за наші гріхи, щоб визволити нас від злого сучасного віку. (Гал 1, 4)

(Заклик)

Ти, що воскреснувши з мертвих, визволив нас від майбутнього гніву. (1 Сол 1, 10)

(Заклик)

Ти, що прийшов у світ, щоб спасти грішних. (1 Тим 1, 15)

(Заклик)

Ти, що дав самого себе на викуп за всіх. (1 Тим 2, 6)

(Заклик)

Ти, що зруйнував смерть і освітлив життя. (2 Тим 1, 10)

(Заклик)

Ти, що маєш судити живих і мертвих. (2 Тим 4, 1)

(Заклик)

Ти, що самого себе дав за нас, щоб нас визволити від усякого беззаконня та очистити собі народ вибраний, до добрих діл охочий. (Тит 2, 14)

(Заклик)

Ти, що став милостивим і вірним Первосвящеником у Божих справах, і став умилостивленням за гріхи народу.

(Євр 2, 17)

(Заклик)

Ти, що спричинився до вічного спасіння всіх, хто слухняний Тобі. (Євр 5, 9)

(Заклик)

Ти, що себе непорочного приніс у жертву Святим Духом, очистивши наше сумління від мертвих учинків. (Євр 9, 15)

(Заклик)

Ти, що був принесений у жертву, щоб понести гріхи багатьох. (Євр 9, 28)

(Заклик)

Ти, що один раз помер за наші гріхи, Праведний за неправедних. (1 Пт 3, 18)

(Заклик)

Ти, що є ублаганням за наші гріхи, і не тільки за наші, але й за гріхи всього світу. (1 Йн 2, 2)

(Заклик)

Ти, що помер, щоб кожен, хто вірує в Тебе, не загинув, але мав життя вічне. (Йн 3, 16. 35)

(Заклик)

Ти, що прийшов у цей світ шукати і спасти те, що загинуло. (Мт 18, 11)

(Заклик)

Ти, що був посланий Отцем не для того, щоб світ судити, але щоб світ спасти. (Йн 3, 17)

(Заклик)

Ти, що маєш на землі владу відпускати гріхи. (Мк 2, 10)

(Заклик)

Ти, що кличеш до себе всіх струджених і спраглих Твого полегшення. (Мк 11, 28)

(Заклик)

Ти, що ввірив Апостолам ключі Небесного Царства, щоб зв’язували і розв’язували. (Мт 16, 19; 18, 18)

(Заклик)

Ти, що утвердив увесь Закон на любові Бога і ближнього. (Мт 22, 38-40)

(Заклик)

Ісусе, життя усіх, Ти прийшов у світ, щоб люди мали життя і мали його над міру. (Йн 10, 10)

(Заклик)

Ісусе, добрий Пастирю, що поклав життя за овець. (Йн 10, 11)

(Заклик)

Ісусе, вічна істино, що нас робить вільними. (Йн 14, 6; 8, 32. 36)

(Заклик)

Ісусе, єдина путь, яка веде до Отця. (Йн 14, 6)

(Заклик)

Ісусе, воскресіння і життя, що оживляєш всіх людей, які вірують в Тебе, хоча б померли. (Йн 11, 25)

(Заклик)

Ісусе, справжня виноградна лозо, кожну Твою гілку, що плід приносить, Отець очищає, щоб родила плід рясніший.

(Йн 15, 1-2)

(Заклик)

Варіант 3

Звернімося з довірою до Ісуса Христа, Доброго Пастиря, що шукає загублену вівцю, і, знайшовши, з радістю її при­ймає.

Заклик: Шукай нас, Господи, і прийми до себе.

Або:

Вознесімо з довірою наші смиренні молитви до Ісуса Хри­ста, що поніс у своєму тілі наші гріхи на дерево хреста, щоб ми, зцілені Його ранами, померли для гріха і жили для праведності.

Заклик: Господи, Ісусе Христе, Сине Божий, помилуй нас.

Або: 

Господи, до кого ми підемо? У Тебе слова вічного життя. І ми увірували і пізнали, що Ти – Христос, Син Божий.

Нижченаведений варіант покутних закликів можна прочитати або з незмінною відповіддю або зі змінною, так як в Літургії Годин.

Лікарю душі і тіла, зціли рани нашого серця,

– дай нам завжди відчувати Твою допомогу в дорозі до святості.

(Або: Заклик)

Вчини, щоб ми зняли з себе стару людину з її ділами,

– і дай нам зодягнутись у нову людину.

(Або: Заклик)

Наш Спасителю, дай нам через покаяння глибше з’єднати­ся з Твоїми стражданнями, 

– щоб також повніше взяти участь у славі воскресіння.

(Або: Заклик)

Нехай заступиться за нами Твоя Мати, прибіжище грішни­ків,

– і прости нам милостиво наші гріхи. 

(Або: Заклик)

Ти пробачив гріхи розкаяній жінці,

– зверни і до нас своє милосердя.

(Або: Заклик)

Ти, що взяв на свої рамена загублену вівцю,

– прийми також з добротою і нас, грішників. 

(Або: Заклик)

Ти, що привів до раю розбійника, що був розп’ятий з Тобою,

– прийми і нас до свого Царства.

(Або: Заклик)

Ти, що помер за нас і воскрес,

– вчини нас сопричасниками Твоєї смерті і воскресіння.

(Або: Заклик)

 

Отче наш

Диякон або служитель:

Тепер, так як нам наказав сам Христос, просімо Отця, щоб допоміг нам пробачити нашим винуватцям і ми отримали Його прощення.

Всі продовжують:

Отче наш, що єси на небесах,

нехай святиться ім’я Твоє,

нехай прийде Царство Твоє,

нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.

Хліб наш насущний дай нам сьогодні;

і прости нам провини наші,

як і ми прощаємо винуватцям нашим;

і не введи нас у спокусу,

але визволи нас від лукавого.

Священик завершує:

Боже, Ти приготував для нашої слабкості відповідні ліки; вчини, щоб ми з радістю прийняли їх оновлюючу дію і за їхньою допомогою змінили життя. Через Христа, Господа нашого.

55. Сповідь і індивідуальне розрішення

Пенітенти підходять до сповідальників, які знаходяться у відповідних місцях, визнають їм свої гріхи і прийнявши від них визначену покуту, отри­мують кожний окремо розрішення. Священик, вислухавши сповідь або ж після можливого відповідного повчання, пропустивши все інше, що робиться зазвичай при примиренні одного пенітента, кладе руки (або, принаймні праву руку) на голову пенітента, уділяє розрішення, кажучи:

Бог, Отець милостей,

котрий смертю та воскресінням свого Сина

примирив світ із собою

і пролив Святого Духа для відпущення гріхів,

нехай служінням Церкви

дарує тобі прощення та мир.

І Я РОЗРІШАЮ ТЕБЕ ВІД ГРІХІВ ТВОЇХ

В ІМ’Я ОТЦЯ, І СИНА, І СВЯТОГО ДУХА.

Пенітент відповідає: Амінь.

56. Прославлення Божого милосердя

Закінчивши сповідь окремих пенітентів, головуючий священик в ото­ченні інших священиків закликає до подяки і до добрих вчинків, які є знаком і виявленням благодаті покаяння у житті осіб і всієї спільноти. Було б добре, щоб всі заспівали псалом або гімн або рецитували літанійну молитву на честь могутності і милосердя Бога. Можна співати або рецитувати, наприклад, наступні псалми та пісні:

Псалом 32 (31), 1-7. 10-11

Рефрен: Радійте в Бозі, всі, хто правий серцем.

Блаженні ті, кому прощено беззаконня *

і кому покрито гріх.

Блаженна людина, якій Господь не порахує гріха, *

і в чиєму дусі немає підступу. (Рефрен)

Оскільки я замовк, мої кості зістарілися від того, *

що я стогнав увесь день.

Вдень і вночі тяжіла наді мною Твоя рука; *

пропала моя волога, як у літню засуху. (Рефрен)

Я визнав перед Тобою свій гріх *

і не приховав свого беззаконня,

а сказав: “Я признаюся Господу у своїх переступах”. *

І Ти простив провину мого гріха. (Рефрен)

За це буде молитися до Тебе всякий праведний

у відповідний час, *

тож навіть у велику повінь води не наблизяться до нього.

Ти для мене притулок, від утисків мене оберігаєш. *

Радісними вигуками спасіння Ти огорнеш мене. (Рефрен)

Численні болячки у нечестивого, *

а того, хто покладає надію на Господа, оточуватиме милість.

Веселіться в Господі, радійте, праведні, *

вигукуйте з радості всі, в кого щире серце. (Рефрен)

Або: Псалом 98 (97), 1-4

Рефрен: Господь народам явить милосердя.

Запівайте Господу нову пісню, *

бо Він зробив чудеса.

Мені принесла спасіння Його правиця, *

Його свята рука. (Рефрен)

Господь явив своє спасіння, – *

перед очима в народів явив Він свою справедливість.

Він згадав свою милість і свою правду *

домові Ізраїля. (Рефрен)

Всі кінці землі побачили *

спасіння нашого Бога.

Вигукуй Господу, вся земле, – *

вигукуйте радісно, співайте і грайте. (Рефрен)

Або: Псалом 100 (99), 1б-5

Рефрен: Господь наш добрий, милість Його вічна.

Вигукуй Господу, вся земле! †

Служіть Господу з радістю, *

з’явіться веселими перед Ним.

Знайте, що Господь є Бог, †

що Він створив нас, і ми Йому належимо; *

ми – Його народ, вівці Його отари. (Рефрен)

Входьте в Його брами з подякою, – *

в Його двори – з хвалою.

Славте Його, хваліть Його ім’я, †

бо Господь добрий, Його милосердя – навіки, *

і Його вірність – із роду в рід. (Рефрен)

Або: Псалом 103 (102), 1-4. 8-18

Рефрен: Милість Господня буде з нами вічно.

Благослови, душе моя, Господа, *

і, вся істото моя, – ім’я Його святе.

Благослови, душе моя, Господа, *

і не забувай усіх Його нагород. (Рефрен)

Він прощає всі провини твої, *

оздоровляє всі твої хвороби.

Він визволяє твоє життя від могили, *

Він вінчає тебе милосердям і щедрістю. (Рефрен)

Щедрий і милосердний Господь, *

довготерпеливий і багатомилостивий.

Не завжди буде Він змагатися з нами, *

не вічним буде Його обурення. (Рефрен)

Він не вчинив нам згідно з нашими гріхами, *

не відплатив нам за нашими провинами.

Бо як небо високо над землею, *

так звеличилася милість Його над тими,

хто боїться Його. (Рефрен)

Як віддалений схід від заходу, *

так віддалив Він наші беззаконня від нас.

Як батько милує синів, *

так Господь виявив милість до тих, які бояться Його.

(Рефрен)

Адже Йому відомо, з чого ми створені, – *

Він пам’ятає, що ми – порох!

Людина – її дні, як трава; †

вона зацвітає, наче польова квітка, *

однак пронесеться вітер над нею – і її не стане, † 

і місця її вже не впізнати. (Рефрен)

Господнє ж милосердя від віку й до віку *

на тих, хто боїться Його,

і праведність Його на синах синів, †

які зберігають Його завіт і пам’ятають Його заповіді, – *

щоб їх виконувати. (Рефрен)

Або: Псалом 119 (118), 1. 10-13. 15-16. 18. 33. 105. 169. 170. 174-176

Рефрен: Боже, повчай нас, вказуй нам дорогу.

Блаженні ті, які бездоганні в дорозі, *

котрі йдуть за Господнім законом.

Усім своїм серцем шукаю я Тебе: *

не дай ухилитися від Твоїх заповідей. (Рефрен)

Я заховав Твої слова у своєму серці, – *

щоб не грішити мені проти Тебе.

Благословенний Ти, Господи, *

навчи мене Твоїх настанов. (Рефрен)

Своїми устами я звіщаю всі присуди Твоїх уст. *

Я вникаю в Твої заповіді й досліджую Твої дороги.

Я знаходжу задоволення в Твоїх настановах, *

не забуваю Твого слова. (Рефрен)

Відкрий мої очі, †

аби я побачив Твої дивовижні речі, *

які в Твоєму законі.

Навчи мене, Господи, Твоїх настанов, – *

я буду дотримуватися їх постійно. (Рефрен)

Твоє слово – світильник для моєї ноги, – *

світло на моїй стежці.

Нехай дійде моє благання †

перед обличчя Твоє, Господи. *

Пошли мені розум за Твоїм словом. (Рефрен)

Нехай моє прохання долине до Тебе. *

Визволи мене за Твоїм словом.

Я прагну Твого спасіння, Господи, *

і Твій закон – моя насолода. (Рефрен)

Тож нехай моя душа живе і прославляє Тебе, *

а Твої присуди хай мені допомагають.

Я заблукав, як загублена вівця. *

Тож відшукай свого раба, бо я не забув Твоїх заповідей.

(Рефрен)

Або: Псалом 136 (135), 1-9. 13-16. 25-26

Рефрен: Алілуя, алілуя, алілуя.

Прославляйте Господа, бо Він добрий,

бо навіки милість Його.

Хваліть Бога над богами,

бо навіки милість Його.

Хваліть Владику владик,

бо навіки милість Його, – (Рефрен)

Того єдиного, хто творить великі чудеса,

бо навіки милість Його;

хто розумом небо створив,

бо навіки милість Його;

хто встановив землю на водах,

бо навіки милість Його; (Рефрен)

Хто створив великі світила,

бо навіки милість Його;

сонце, аби воно панувало вдень,

бо навіки милість Його;

місяць і зорі, аби вони панували вночі,

бо навіки милість Його; (Рефрен)

Хто розділив Червоне море навпіл,

бо навіки милість Його;

і перевів Ізраїля через нього,

бо навіки милість Його;

фараона та його військо скинув у Червоне море,

бо навіки милість Його; (Рефрен)

Хто перепровадив свій народ через пустелю,

бо навіки милість Його;

хто дає поживу кожному тілу,

бо навіки милість Його;

Прославляйте Бога небесного,

бо навіки милість Його! (Рефрен)

Або: Псалом 145 (144), 1-2. 8-11. 14-15. 17-18. 21

Рефрен: Ім’я Господнє славитиму вічно.

Я буду величати Тебе, мій Боже і Царю! *

Буду благословляти Твоє ім’я на віки віків.

Щодня буду благословляти Тебе * 

і славити Твоє ім’я на віки віків. (Рефрен)

Щедрий і милосердний Господь, *

довготерпеливий і дуже милостивий.

Господь добрий до всіх; *

Його щедроти – на всіх Його ділах. (Рефрен)

Тебе, Господи, прославлятимуть усі Твої діла, *

Тебе благословлятимуть усі Твої праведники.

Вони розголошуватимуть славу Твого Царства *

й розповідатимуть про Твою могутність. (Рефрен)

Господь підтримує всіх, які падають, *

і підносить усіх повалених.

Очі всіх спрямовані до Тебе, *

Ти своєчасно даєш їм поживу. (Рефрен)

Праведний Господь на всіх своїх шляхах *

і милосердний у всіх своїх ділах.

Господь близький до всіх, які кличуть Його, – *

до всіх, які кличуть Його у правді. (Рефрен)

Він виконує бажання тих, хто Його боїться, – *

вислуховує їхні благання і спасає їх.

Мої уста виголошуватимуть Господню хвалу. *

Усяке тіло благословлятиме Його святе ім’я на віки віків.

(Рефрен)

Або: Псалом 146 (145), 2-10

Рефрен: Алілуя, алілуя, алілуя.

Алілуя. Хвали, душе моя, Господа. *

Хвалитиму Господа у своєму житті,

співатиму моєму Богові, *

поки існую. (Рефрен)

Не покладайте надію на вельмож, на людського сина, *

в якого немає спасіння.

Виходить його дух, і він повертається у свою землю. *

Того ж дня гинуть його задуми. (Рефрен)

Блаженний той, кому помічник – Бог Якова, *

хто надію покладає на свого Господа Бога,

який створив небо й землю, море і все, що в них, *

який навіки зберігає вірність. (Рефрен)

Чинить суд скривдженим, дає поживу голодним. *

Господь звільняє ув’язнених.

Господь відкриває очі сліпим, †

Господь підносить повалених, *

Господь любить праведних. (Рефрен)

Господь оберігає чужинців, †

сироті та вдові Він приносить полегшення, *

а дорогу грішних Він нищить.

Господь буде царювати навіки, – *

твій Бог, Сіоне, з роду в рід. Алілуя.

(Рефрен)

Або: Іс 12, 1б-6

Рефрен: Хваліте Бога, ім’я Його славте.

Хвалю Тебе, о Господи, †

Ти гнівався на мене, *

та гнів Твій відвернувся від мене.

Ось Бог – моє спасіння. *

Я уповаю і не боюся. (Рефрен)

Бо Господь моя сила й моя пісня, *

Він моє спасіння!

Ви будете з радістю черпати воду *

з джерел спасіння. (Рефрен)

Того дня скажете: *

Хваліте Господа, признавайте Його ім’я!

Розголосіть між народами про Його подвиги, *

нагадуйте, що ім’я Його величне! (Рефрен)

Співайте Господу, бо Він учинив велике; *

нехай дізнаються про це по всій землі!

Ликуйте й веселіться, мешканці Сіону! *

Бо Святий Ізраїля – великий серед вас. (Рефрен)

Або: Іс 61, 10-11

Рефрен: Хай дух радіє в Господі моєму.

Дух Господа Бога на мені, бо Господь мене помазав, *

Він послав мене, щоб принести благу вість убогим,

лікувати розкаяних серцем, †

проголосити невільникам свободу, *

ув’язненим відкрити очі. (Рефрен)

Проголосити рік Господнього благовоління, *

день відплати нашого Бога,

потішити всіх засмучених, *

звеселити засмучених Сіону. (Рефрен)

Замість попелу дати їм вінець, *

єлей веселощів – 

замість жалобної одежі, *

хвалу замість пригніченого духа. (Рефрен)

І зватимуть їх дубами справедливості, *

посадкою Господа на Його славу.

І відбудують старі румовища, *

і міста зруйновані відновлять, румовища родів минулих. (Рефрен)

Чужинці прийдуть і пастимуть ваших овець; *

сторонні будуть у вас хліборобами й виноградарями.

Ви ж будете зватися Господніми священиками; *

слугами Бога нашого вас будуть величати. (Рефрен)

Їсти будете скарби народів, *

їхньою славою оздобитеся.

Через те, що сором їхній був подвійний, †

вони посядуть у своїй країні вдвоє *

і радість вічна в них буде. (Рефрен)

Бо Я, Господь, люблю право, *

ненавиджу здирство та злочинство.

Я їм віддам правдиву плату, *

Я укладу з ними союз вічний. (Рефрен)

Нащадки їхні будуть відомі посеред народів,

між племенами – їхні нащадки.

І хто б їх не побачив, визнає,

що вони рід, Господом благословенний. (Рефрен)

Я веселюся в Господі,

душа моя радіє в моїм Бозі,

бо Він зодягнув мене в шати спасіння,

окрив мене плащем справедливості. (Рефрен)

Немов той молодий, 

що себе вінцем прикрашає,

неначе молода, 

що дорогоцінностями себе прикрашає. (Рефрен)

Або: Єр 31, 10-14

Рефрен: Люду своєму Бог дає спасіння.

Ось слухайте народи слово Господнє,

оповістіть далеким островам,

скажіть: Той, який Ізраїля розсіяв,

його збирає й зберігає, як пастир своє стадо.

Бо Господь викупив Якова,

вирятував з рук того, хто дужчий від нього. (Рефрен)

І прийдуть і веселитимуться на височині сіонській,

збігатимуться на Господні блага – 

пшеницю, вино й олію, –

та до ягнят і до худоби;

душа їхня буде, немов сад, напоєний водою,

вони не клопотатимуться більше. (Рефрен)

Тоді дівиця звеселиться у хороводі,

а з нею юнаки та й старші,

Я оберну печаль їхню на радість,

утішу й звеселю їх по печалі їхній.

Душу священиків поживлю ситістю,

народ мій насититься благом. (Рефрен)

Або: Дан 3, 52-57. 89

Рефрен: Хай славлять Бога всі Його створіння.

Благословенний єси, Господи, Боже батьків наших, *

і достохвальний і вельми возносимий повіки;

благословенне ім’я Твоє святе й славне, *

і вельми достохвальне й возносиме повіки. (Рефрен)

Благословен єси у Твоїм святім, славнім храмі *

і вельми хвальний і вельми славний повіки.

Благословенний єси на престолі Твого Царства, *

і вельми оспіваний і вельми возносимий повіки. (Рефрен)

Благословен єси, що взираєш на безодні *

і возсідаєш на херувимах.

Благословен єси на небесній тверді, *

і хвальний і прославлений повіки. (Рефрен)

Благословіте Господа, усі діла Господні! *

Хваліте й возносіте Його повіки.

Хваліте Господа, бо добрий, *

бо повіки Його милосердя. (Рефрен)

Або:

Пісня Пресвятої Діви Марії Лк 1, 46-55

Рефрен: Господь явив нам своє милосердя. 

Величає душа моя Господа, *

і дух мій радіє в Бозі, Спасі моїм,

бо Він зглянувся на покору слугині своєї; *

ось бо віднині ублажатимуть Мене всі роди. (Рефрен)

Велике бо вчинив Мені Всемогутній, *

і святе Його ім’я 

Милосердя Його з роду в рід *

на тих, які страхаються Його. (Рефрен)

Він виявив потугу рамена свого †

розвіяв гордих у задумах їхніх сердець. *

Скинув могутніх з престолів, підняв угору смиренних;

наситив благами голодних, *

багатих же відіслав з порожніми руками. (Рефрен)

Він пригорнув Ізраїля, слугу свого, *

згадавши своє милосердя,

як обіцяв був батькам нашим – *

Авраамові і його потомству повіки. (Рефрен)

Або: Еф 1, 3-10

Рефрен: Славімо Бога, що в Христі нас вибрав.

Благословенний Бог і Отець *

Господа нашого Ісуса Христа,

що благословив нас із неба *

всяким духовним благословенням у Христі. (Рефрен)

Бо в Ньому Він нас вибрав *

перед заснуванням світу,

щоб ми були святі й бездоганні *

перед Ним у любові. (Рефрен)

Він призначив нас наперед для себе *

на те, щоб стали Його синами 

через Ісуса Христа, *

за рішенням своєї доброї волі. (Рефрен)

На хвалу слави своєї благодаті, *

якою Він обдарував нас у любім своїм Сині.

У Ньому маємо відкуплення Його Кров’ю, *

відпущення гріхів. (Рефрен)

Згідно з багатством Його благодаті, †

що її вилляв на нас щедро, *

у всій мудрості та розумі.

Він дав нам пізнати тайну своєї волі,

той задум доброзичливий *

і ухвалений у ньому. (Рефрен)

Щоб, коли настане повнота часів, *

його здійснити –

об’єднати все у Христі: *

небесне й земне. (Рефрен)

Або: Одкр 15, 3-4

Рефрен: З благоговінням славте ім’я Боже.

Великі і чудесні діла Твої, Господи, †

Боже Вседержителю! *

Праведні й істинні шляхи Твої, Царю святих!

Бо Ти єдиний – святий; †

усі народи прийдуть і поклоняться перед Тобою, *

бо Твої суди об’явилися. (Рефрен)

57. Кінцева подячна молитва

Після співу прославлення або літанійної молитви священик завершує спільну молитву:

Боже Всемогутній і милосердний,

що дивовижно створив людину 

і ще більш дивовижно її відкупив,

Ти не залишаєш грішника,

але шукаєш його з любов’ю Отця.

Ти послав у світ свого Сина,

щоб Він своїм стражданням знищив гріх і смерть,

і своїм воскресінням повернув нам життя і радість.

Ти послав у наші серця Святого Духа,

щоб ми стали Твоїми синами і спадкоємцями.

Ти нас завжди відновлюєш таїнствами спасіння,

щоб ми, визволені з рабства гріха,

були преображені на подобу Твого Сина.

Ми Тобі дякуємо, Господи,

за чудеса Твого милосердя

і разом з усією Церквою Тебе хвалимо

та співаємо нову пісню устами, серцем і ділами.

Слава Тобі через Христа у Святому Дусі

нині і повіки.

Всі: Амінь.

Або:

Святий Отче, Ти нас відновив на подобу Твого Сина; вчини, просимо, щоб ми, отримавши Твоє милосердя, стали знаком Твоєї любові. Через Христа, Господа нашого.

Всі: Амінь.

Або:

Достойне це і праведне,

завжди і всюди складати Тобі подяку,

Всемогутній вічний Боже.

Ти справедливо нас виправляєш і милостиво пробачаєш,

Ти у своєму милосерді так всім керуєш,

щоб ми, навернувшись, не загинули навіки

і, отримуючи прощення, приносили плоди покаяння.

Через Христа, Господа нашого.

Всі: Амінь.

Або:

Боже, джерело і подателю всякого світла,

Ти так полюбив цей світ,

що віддав свого Сина заради нашого спасіння.

Ми відкуплені Його хрестом,

оживлені Його смертю,

прославлені Його воскресінням.

Через Нього ми просимо Тебе:

зглянься над цією Твоєю родиною

і дай нам мати у своїх почуттях страх Твоєї любові,

у серцях – віру,

в ділах – справедливість

у вчинках – любов,

у мові – істину,

в поведінці – розважливість,

щоб ми отримали нагороду безсмертя

у Твоєму Царстві.

Через Христа, Господа нашого.

Всі: Амінь.

Або:

Господи, Ісусе Христе, багатий милосердям і прощенням,

Ти схотів прийняти людське тіло,

щоб нам дати приклад смирення і терпеливості

та витривалість у подоланні всіх наших страждань.

Допоможи нам, просимо, берегти всі благодаті, 

що Ти нам даєш,

і виправляти щирим покаянням 

те, що ми руйнуємо гріхом.

Котрий живеш і царюєш на віки вічні.

Всі: Амінь.

Або:

О Боже, Ти у величі свого милосердя

перетворюєш грішників у праведних

і перемінюєш смуток гріха в радість нового життя,

супроводжуй нас могутністю Твого Духа,

щоб ми, приймаючи дар оправдання через віру,

витривало очікували день пришестя Господа, Ісуса Христа.

Котрий живе і царює на віки вічні.

Всі: Амінь.

Або:

О Боже, наш Отче,

Ти відпустив наші гріхи і дарував нам свій мир;

Вчини, щоб і ми завжди пробачали один одному образи

і запроваджували мир у цьому світі.

Через Христа, Господа нашого.

Всі: Амінь.

 

Обряд закінчення

58. Тоді священик благословляє всіх, кажучи:

Господь нехай направляє ваші серця у любові Бога і терпеливості Христа.

Всі: Амінь.

Господь нехай вам дасть ходити у новому житті і подобатися у всьому Богові.

Всі: Амінь.

Нехай благословить вас Бог Всемогутній, Отець, і Син,  і Свя­тий Дух.

Всі: Амінь.

Або:

Нехай благословить нас Отець, що народив нас для вічного життя. 

Всі: Амінь.

Нехай уділить нам спасіння Син, що помер за нас і воскрес.

Всі: Амінь.

Нехай освятить нас Святий Дух, що влитий в наші серця і що веде нас дорогою праведності.

Всі: Амінь.

Благословення Всемогутнього Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, нехай зійде на нас і залишиться назавжди.

Всі: Амінь.

Або:

Нехай благословить нас Отець, що покликав нас стати Його усиновленими дітьми. 

Всі: Амінь.

Нехай допоможе нам Син, що прийняв нас як своїх братів.

Всі: Амінь.

Нехай перебуває між нами Святий Дух, що замешкав в нас, як у своєму храмі.

Всі: Амінь.

Благословення Всемогутнього Бога, Отця, і Сина, і Свя­то­го Духа, нехай зійде на нас і залишиться назавжди.

Всі: Амінь.

59. Потім диякон, чи інший служитель або сам священик, розсилає зі­брання:

Господь відпустив ваші гріхи. Ідіть у мирі.

Всі: Богу подяка.

Можна використати інше відповідне формулювання.

 

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.