Друзі в Facebook  

   

Розділ V. Різні тексти для використання в обряді Подружжя та у Месі «за подружжя»

І. Біблійні читання

У Месі «за подружжя» та під час укладення Подружжя поза Месою можна використати нижчеподані фрагменти зі Святого Писання. Завжди слід вибрати принаймні одне читання, у якому виразно говорилося би про Подружжя. Ці читання позначені зірочкою.

 

Читання зі Старого Завіту

* 179. Бут 1, 26-28. 31а:

Чоловіком і жінкою сотворив їх.

Читання з книги Буття.

Сказав Бог: “Сотворімо людину на наш образ і на нашу по­добу, і нехай вона панує над рибою морською, над птаством небесним, над скотиною, над усіма дикими звірами й над усіма плазунами, що повзають на землі.” І сотворив Бог людину на свій образ; на Божий образ сотворив її; чоловіком і жінкою сотворив їх. І благословив їх Бог і сказав їм: “Будьте плідні й множтеся і наповняйте землю та підпорядковуйте її собі; пануйте над рибою морською, над птаством небесним і над усяким звіром, що рухається по землі.”

Потім сказав Бог: “Ось я даю вам усяку траву, що розсіває насіння по всій землі, та всяке дерево, що приносить плоди з насінням: вони будуть вам на поживу. Всякому ж дикому звірові, всякому небесному птаству, всьому, що повзає по землі й має в собі живу душу, я даю на поживу всяку зелень трав.” І так сталося. І побачив Бог усе, що сотворив: і воно було дуже добре.

Слово Боже.

* 180. Бут 2, 18-24:

І стануть вони одним тілом.

Читання з книги Буття.

Сказав Господь Бог: “Не добре чоловікові бути самому; сотворю йому поміч, відповідну для нього.” І сотворив Господь Бог з землі всіляких польових звірів і всіляких птахів піднебесних і привів їх до чоловіка побачити, як він назве їх; як саме чоловік назве кожне живе сотворіння, щоб воно так і звалось. І дав чоловік назви всякій скотині, всякому птаству піднебесному і всякому звірові польовому, але для чоловіка не знайшлося помочі, йому придатної.

Тоді Господь Бог навів глибокий сон на чоловіка, і коли він заснув, узяв одне з його ребер і затулив те місце тілом. Потім з ребра, що його взяв від чоловіка, утворив Господь Бог жінку і привів її до чоловіка. І чоловік сказав: “Це справді кість від моїх костей і тіло від мого тіла. Вона зватиметься жінкою, бо її взято від чоловіка.” Так то полишає чоловік свого батька й матір і пристає до своєї жінки, і стануть вони одним тілом.

Слово Боже.

* 181. Бут 24, 48-51. 58-67:

Полюбив Ісаак Ревеку, і було це для нього розрадою після смерті матері своєї.

Читання з книги Буття.

У тих днях слуга Авраама сказав Лаванові: “Благословив я Господа Бога мого пана Авраама, що привів мене певною дорогою взяти дочку брата мого пана для його сина. А тепер, коли ви хочете зробити моєму панові честь і шану, повідайте мені, а коли ні, то дайте знати, щоб звернув або праворуч, або ліворуч.”

Лаван же й Бетуел у відповідь сказали: “Від Господа пішло це діло. Не можемо тобі нічого сказати. Оце Ревека перед тобою. Візьми (її) і йди, і нехай вона буде жінкою синові твого пана, як це присудив Господь.”

Тож прикликали Ревеку й кажуть до неї: “Чи підеш ти з цим чо­ловіком?” А вона відповіла: “Піду!” І відпустили Ревеку, сестру свою з її нянькою, та й Авраамового слугу з його людьми. При тому поблагословили вони Ревеку і промовили: “Ой ти, сестрице наша, стань тьмою тисяч! Нехай твоє потомство займе ворота своїх ворогів!” І вибралася Ревека зі слугинями своїми, і сівши на верблюдів, поїхали вони за чоловіком; отак узяв слуга Ревеку й пустився в дорогу. А Ісаак прийшов був тоді з дороги до криниці Лахаї-Рої, бо він жив у краї Негев. Раз вийшов Ісаак під вечір пройтися в полі. Підвів свої очі й бачить – ось ідуть вер­блюди. Ревека також підняла очі й, побачивши Ісаака, зійшла з верблюда, та й каже до слуги: “Хто цей чоловік, що йде полем нам назустріч?” Слуга ж відрік: “То мій пан.” Тоді вона взяла намітку та й накрилась. І розповів слуга Ісаакові все, що вчинив був. Тоді ввів її Ісаак у шатро Сари, своєї матері, і взяв він Ревеку та й стала вона йому за жінку. Він же полюбив її, і було це для нього розрадою після смерті матері своєї.

Слово Боже.

* 182. Тов 7, 6-14:

Господь небес нехай вас ощасливить, діти, і дасть вам милосердя та мир.

Читання з книги Товита.

У тих днях Рагуел поцілував Товію й заплакав. Потім заговорив до нього й сказав: “Благословен єси, моя дитино! Ти – син гарного й доброго чоловіка. Яке тяжке нещастя, що осліп такий справедливий та добродійний муж!” І він припав на шию Товії, свого брата, і заплакав. Жінка його Една й собі у сльози над його нещастям, заплакала й дочка їхня Сара. Зарізали вони барана з отари й прийняли їх радо.

А як скупалися й помолилися, посідали за стіл, то Товія заговорив до Рафаїла: “Брате Азаріє, скажи Рагуелові, щоб видав за мене сестру мою Сару.” Почув таку розмову Рагуел і сказав юнакові: “Їж, пий і веселися цієї ночі: нема бо, брате, іншого, кому б належало взяти дочку мою Сару, окрім тебе; та й я теж не маю влади видати її іншому мужеві, крім тебе, бо ти мені найближчий родич. Отож тепер, дитино, відкрию тобі правду. Я видав був її вже сімом чоловікам

з-поміж братів наших, і всі вони вмирали тієї ночі, коли входили до неї. Отож тепер, моя дитино, їж, пий, і Господь учинить з вами свою ласку.” Товія ж на те: “Не їстиму й не питиму нічого, поки не залагодиш моєї справи.” А Рагуел сказав до нього: “Добре! Вона буде тобі дана за рішенням закону Мойсея; бо й самим небом вирішено, що вона має бути віддана тобі за жінку. Візьми з собою твою племінницю. Відтепер ти – її брат, а вона – твоя сестра. Вона дана тобі від сьогодні і повіки. Нехай Господь, моя дитино, цієї ночі дасть вам щастя з неба, і вчинить з вами милість і спокій.”

І прикликав Рагуел дочку свою Сару, і коли та підійшла до нього, взяв її за руку й дав Товії, кажучи: “Візьми її собі за жінку згідно з законом та рішенням, записаним у книзі Мойсея. Вона – твоя, і ти щасливо відведеш її до твого батька. Нехай же Бог, що на небі, пошле вам щастя у дорозі.” Потім покликав її матір, звелів принести сувій паперу й на­писав шлюбний договір, що дає її йому за жінку за рішенням закону Мойсея; опісля щойно почали вони їсти й пити.

Слово Боже.

* 183. Тов 8, 4б-8:

І разом доживемо до старості.

Читання з книги Товита.

Весільного вечора сказав Товія Сарі: “Устань, сестро, молімося й просімо Господа, щоб учинив з нами милість і спасін­ня.” Вона встала, й вони зачали молитись та просити, щоб на них зійшло спасіння. Він же так узяв молитися: “Благословен єси, о Боже батьків наших, благословенне Твоє ім’я по всі віки! Хай небеса Тебе благословлять і всі Твої створін­ня по всі віки. Ти створив Адама, Ти створив для нього жін­ку Єву, як помічницю йому й опору. І з них обох пішов рід людський. Ти мовив: “Недобре чоловікові одному бути; зро­бімо йому помічницю, подібну до нього!” І нині я беру оцю мою сестру не для розпусти, але з добрим наміром. Зволь помилувати мене з нею, і разом до старості дожити.” І сказали обоє разом: “Амінь! Амінь!”

Слово Боже.

* 184. Прип 31, 10-13. 19-20. 30-31:

Жінка, що Господа боїться, – така хвали достойна.

Читання з книги Приповідок.

Жінку цнотливу – хто її знайде? Ціна її вища над перлини! Серце її мужа покладається на неї; йому не бракуватиме прибутку. Вона чинить йому добро, не зло, покіль віку в неї. Дбає про льон та вовну, радо працює власними руками. Руки до кужеля простягає, а пальці її держать веретено. Во­на для вбогого розтуляє долоню, нужденному подає руку. Краса – річ оманлива, врода – марна; жінка, що Го­спода бо­їться, – така хвали достойна! Дайте їй з того, що на­дбали її руки, і нехай її вчинки хвалять її при брамі.

Слово Боже.

185. Пп 2, 8-10. 14. 16а; 8, 6-7:

Любов бо сильніша за смерть.

Читання з Пісні Пісень.

Мій любий! Ось він іде, він стрибає по горах, по горбках скаче. Мій любий – немов олениця або оленятко. Он він стоїть за нашою стіною, крізь вікна заглядає, крізь грати зазирає. Заговорив мій любий і сказав до мене: “Устань, моя люба! Ходи, моя прекрасна! Моя голубко, у щілинах скелястих, у сховку стрімкої кручі! Дай глянути на твоє личко, дай голос твій почути! Бо голос твій солодкий, і личко твоє принадне.”

Мій любий – мій, а я – його. Він каже мені: “Поклади мене печаттю на твоїм серці, печаттю на твою руку; любов бо, як смерть, сильна; ревнощі люті, немов пекло. Стріли її – вогненні стріли, правдиве полум’я Господнє. Водам великим любові не вгасити, ані рікам її не затопити. Якби хто за любов віддав скарби свого дому, зазнав би лиш погорди великої.

Слово Боже.

* 186. Сир 26, 1-4. 16-21:

Як сонце, що сходить, так доброї жінки чар – прикраса його дому.

Читання з книги Сираха.

Щасливий чоловік, що добру жінку має, – число його днів подвійне. Чеснотлива жінка чоловіка звеселяє, він проживе літа свої в мирі. Добра жінка – це добра частка, вона дається тим, що Господа страхаються. Чи багатий він, чи вбогий – у нього серце зичливе, і обличчя в нього завжди веселе.

Як сонце, що сходить на висотах Господніх, так доброї жінки чар, що хату її прикрашає. Світильник сяє на свічнику святому, а краса обличчя – на стрункій постаті. Золоті стовпи на срібній підставі – гарні ноги на п’ятах міцних. Сину, бережи здоровим цвіт твого віку і сили твоєї чужим не віддавай. На рівнині розшукавши найродючіше поле, сій твоє зерно, на власну шляхетність покладаючись. Тим парості твої, що по собі залишиш, ростимуть, міцні у своїм благородстві.

Слово Боже.

187. Єр 31, 31-32а. 33-34а:

Укладу з домом Ізраїля та домом Юди новий союз.

Читання з книги пророка Єремії.

Ось, прийдуть дні, – слово Господнє, – і Я створю з домом Ізраїля та з домом Юди новий завіт. Не такий завіт, який Я заключив з їхніми батьками, коли взяв був їх за руку, щоб вивести з Єгипетського краю.

Ні, ось який завіт Я створю з домом Ізраїля після тих днів, – слово Господнє: Вкладу закон Мій у їхнє нутро і напишу його у них на серці. Я буду їхнім Богом, вони ж Моїм народом. Не буде більш один одного навчати, чи брат брата свого, казавши: “Спізнайте Го­спода!” Усі бо вони будуть Мене знати, від найменшого й до найбільшого між ними, – говорить Господь.

Слово Боже.

 

Читання з Нового Завіту

188. Рим 8, 31б-35. 37-39:

Хто нас відлучить від Христової любові?

Читання з Послання святого апостола Павла до Римлян.

Брати, якщо Бог за нас, то хто проти нас? Той, хто свого Сина не пощадив, а видав Його за нас усіх, то хіба разом з Ним не подарує нам і всього?

Хто буде звинувачувати Божих обранців? Бог – Той, хто оправдує! А хто судитиме? Ісус Христос, який помер і воскрес, який по правиці Бога, – Він і заступається за нас!

Хто нас відлучить від любові Христа? Чи страждання, чи утиски, чи переслідування, чи голод, чи нагота, чи небезпека, чи меч? Але в цьому всьому перемагаємо – завдяки тому, хто нас полюбив. Адже я переконаний, що ні смерть, ні життя, ні ангели, ні влади, ні теперішнє, ні майбутнє, ні си­ли, ні висота, ні глибина, ні будь-яке інше творіння не зможе нас відлучити від Божої любові, яка в Ісусі Христі, нашому Господі!

Слово Боже.

189. Рим 12, 1-2. 9-18 (довше) або 1-2. 9-13 (коротше):

Віддайте тіла ваші у жертву живу, святу, Богу угодну.

Читання з Послання святого апостола Павла до Римлян.

Тож благаю вас, брати: заради Божого милосердя, принесіть ваші тіла як живу, святу, приємну Богові жертву, як ваше служіння розуму. І не пристосовуйтеся до цього віку, але змінюйтеся оновленням вашого розуму, щоб ви пізнали, що є Божа воля: добре, приємне і досконале.

Любов – нелицемірна. Ненавидьте зло, шукайте добра, любіть один одного по-братерськи, пошаною один одного випереджайте; у наполегливості не лінуйтеся, духом палайте, Господеві служіть, радійте надією, труднощі переносьте, перебувайте в молитві; беріть участь у потребах святих, виявляйте гостинність.

(кінець коротшого читання)

Благословляйте тих, хто переслідує вас, – благословляйте, а не проклинайте. Радійте з тими, які радіють, і плачте з ти­ми, котрі плачуть. Тримайтеся між собою однієї думки, не будьте зарозумілими, наслідуйте лагідних. Не вважайте себе мудрими. Нікому не платіть злом за зло, дбайте про добро перед усіма людьми. Якщо це залежить від вас, – живіть з усіма людьми в мирі.

Слово Боже.

190. Рим 15, 1б-3а. 5-7. 13:

Приймайте одне одного, як Христос.

Читання з Послання святого апостола Павла до Римлян.

Брати, не собі ми повинні догоджати. Кожний з нас нехай догоджає ближньому – для його добра, для збудування. Адже й Христос не догоджав собі.

Бог терпіння і втіхи нехай дасть вам бути однодумними між собою – за прикладом Христа, щоб однодушно, одними вустами, ви славили Бога і Отця Господа нашого Ісуса Хри­ста. Тому приймайте одне одного, як і Христос прийняв вас до Божої слави.

Бог же надії нехай наповнить вас усякою радістю і миром у вірі, щоб ви силою Святого Духа збагатилися надією.

Слово Боже.

191. 1 Кор 6, 13в-15а. 17-20:

Ваші члени - храм Святого Духа.

Читання з Послання святого апостола Павла до Корінтян.

Брати, тіло не для розпусти, але для Господа, і Господь для тіла. Адже Бог і Господа воскресив, воскресить і нас своєю силою. Хіба не знаєте, що ваші тіла є члени Христа? А хто з Гос­подом єднається, стає з Ним одним духом.

Утікайте від розпусти. Кожний гріх, який тільки чинить людина, є поза тілом. А хто чинить розпусту, той грішить проти власного тіла. Хіба ви не знаєте, що ваші тіла – це храм Святого Духа, який є у вас і якого ви маєте від Бога, і що ви не належите самим собі? Адже ви викуплені за ціну. Тому прославляйте Бога у вашому тілі.

Слово Боже.

192. 1 Кор 12, 31-13, 8а:

Якщо ж не матиму любові, то я ніщо!

Читання з Послання святого апостола Павла до Корінтян.

Брати, ревно дбайте про більші дари, а далі я вам показую ще кращий шлях.

Коли я говорю людськими й ангельськими мовами, але лю­бові не маю, то став я дзвінкою міддю або гучним кимвалом. І коли маю пророцтво, осягнув усі таємниці й пов­ноту знання, коли маю повноту віри, так що гори переставляю, але любові не маю, – то я ніщо. І коли я роздам усе своє майно, коли віддам своє тіло на спалення, але любові не маю, то жодної користі не матиму.

Любов довго терпить, любов милосердна, не заздрить, любов не величається, не гордиться, не поводиться непри­стойно, не шукає свого власного, не спалахує гнівом, не задумує лихого, не радіє з несправедливості, а радіє з істини; все переносить, усьому довіряє, завжди надіється, усе перетерпить. Любов ніколи не минає.

Слово Боже.

193. Еф 4, 1-6:

“Одне тіло і один Дух”.

Читання з Послання святого апостола Павла до Ефесян.

Брати, я, в’язень у Господі, прошу вас, щоб ви поводилися гідно звання, до якого були покликані, з усякою покірністю і лагідністю, з довготерпінням, в любові підтримуючи одне одного, намагаючись зберігати єдність Духа в союзі миру.

Одне Тіло й один Дух, – як і були ви покликані в одній надії вашого покликання. Один Господь, одна віра, одне Хрещення, один Бог і Отець усіх, який над усіма, і через усіх, і в усіх.

Слово Боже.

* 194. Еф 5, 2а. 21-33 (довше) або 2а. 25-32 (коротше):

Читання з Послання святого апостола Павла до Ефесян.

Велика це тайна; я ж говорю про Христа і Церкву.

Брати, живіть в любові, як і Христос полюбив нас і видав себе за нас. Коріться одне одному в Христовому страху.

Дружини, коріться своїм чоловікам, як Господеві, адже чоловік – голова дружини, як Христос – Голова Церкви, Він же – Спаситель тіла. Як Церква кориться Христові, так і дру­жини – чоловікам у всьому.

Чоловіки, любіть дружин, як Христос полюбив Цер­кву й від­дав себе за неї, щоб її освятити, очистивши ку­піл­лю води в слові, щоби поставити її собі славною Церквою, яка не має ні плями, ні вади, і нічого такого подібного, але щоб вона була свята й непорочна. 

Так і чоловіки повинні любити своїх дружин, як власні тіла. Хто любить свою дружину, той і себе любить. Адже ніхто ніколи свого тіла не зненавидів, але годує і гріє його, як і Христос Церкву, бо ми – члени Його тіла. Тому чоловік залишить батька й матір та пристане до своєї дружини, і будуть обоє одним тілом. 

Це велика таємниця, адже я говорю про Христа й Церкву. Тож кожний з вас нехай любить свою дружину, як себе самого, а дружина нехай боїться свого чоловіка.

Слово Боже.

(коротше читання):

Брати, живіть в любові, як і Христос полюбив нас і видав себе за нас. Коріться одне одному в Христовому страху.

Чоловіки, любіть дружин, як Христос полюбив Цер­кву й від­дав себе за неї, щоб її освятити, очистивши ку­піл­лю води в слові, щоби поставити її собі славною Церквою, яка не має ні плями, ні вади, і нічого такого подібного, але щоб вона була свята й непорочна. 

Так і чоловіки повинні любити своїх дружин, як власні тіла. Хто любить свою дружину, той і себе любить. Адже ніхто ніколи свого тіла не зненавидів, але годує і гріє його, як і Христос Церкву, бо ми – члени Його тіла. Тому чоловік залишить батька й матір та пристане до своєї дружини, і будуть обоє одним тілом. Це велика таємниця, адже я говорю про Христа й Церкву. 

Слово Боже.

195. Флп 4, 4-9:

Бог миру буде з вами.

Читання з Послання святого апостола Павла до Филип’ян.

Брати, радійте завжди в Господі; і ще раз кажу: радійте! Нехай ваша лагідність стане відомою всім людям. Господь близько! Нічим не журіться, але в усьому молитвою та благаннями з подякою висловлюйте ваші прохання Богові. І мир Божий, що перевищує всяке розуміння, нехай береже ваші серця і ваші думки в Христі Ісусі.

Наостанку, брати: те, що істинне, що чесне, що справедливе, що чисте, що любе, що гідне хвали, – коли яка чеснота або коли яка похвала, – про це роздумуйте. Чого навчилися і що прийняли, що почули й побачили в мене, – оце й робіть. І Бог миру буде з вами.

Слово Боже.

196. Кол 3, 12-17:

Над усе це – любов, що є узами досконалості.

Читання з Послання святого апостола Павла до Колосян.

Брати, зодягніться, як обрані Богом, святі й улюблені, у щире милосердя, доброту, покірність, лагідність, довготерпіння, вибачаючи і прощаючи одне одному, коли хто проти кого має якусь скаргу. Як Христос простив вам, так само й ви робіть. А понад усе – любов; вона – зв’язок досконалості.

Нехай перебуває у ваших серцях мир Христа, до якого ви були покликані в одному тілі, й будьте вдячні. Слово Христове нехай перебуває у вас щедро, в усякій мудрості. Навчайте і застерігайте самі себе, з вдячністю співаючи Богові у своїх серцях псалми, прославлення, духовні пісні. І все, що тільки робите, – словом або ділом, – усе робіть в ім’я Господа Ісуса, дякуючи через Нього Богові Отцеві.

Слово Боже.

197. Євр 13, 1-4а. 5-6б:

Подружжя хай у всіх буде в пошані.

Читання з Послання до Євреїв.

Брати, нехай утверджується братолюбність! Не забувайте гостинності, бо завдяки їй деякі, не відаючи, гостинно при­йняли ангелів. Пам’ятайте про в’язнів, наче з ними ув’язне­ні; про тих, що страждають, бо й ви самі перебуваєте в ті­лі.

Шлюб у всіх хай буде у великій пошані, й ложе неза­пля­

моване. У поведінці будьте не грошолюбні, задоволені тим, що маєте. Бо Він сказав: “Я тебе не покину і не відступлю від тебе!” Тому ми відважуємося говорити: “Господь – мені помічник, тож я не боятимусь”.

Слово Боже.

* 198. 1 Пт 3, 1-9:

Ви всі будьте однієї думки, співчутливі, братолюбні.

Читання з Першого послання святого апостола Петра. 

Найулюбленіші, нехай дружини підкоряються своїм чоловікам, аби і деякі з тих, що не коряться Слову, були й без Слова полонені поведінкою дружин, побачивши їхнє чисте життя у пошані. Хай окрасою для них буде не зовнішнє, не заплітання волосся та навішування золота чи прикрашання одягу, а прихована сердечна людина, в нетлінності лагідного і мовчазного духа, що є дорогоцінним перед Богом. Бо так колись і святі жінки, котрі надіялися на Бога, прикрашали себе тим, що підкорялися своїм чоловікам. Так, Сара слухалася Авраама, називаючи його паном; а ви – її діти, якщо робите добро і не боїтеся жодного залякування. Так само чоловіки: живіть зі своїми дружинами в по­розумінні, поводячись мов з тендітною вазою, сповненою жіночості, виявляючи їм шану як співспадкоємцям благодаті життя, щоб не було перепон для ваших молитов.

Нарешті, всі будьте однієї думки, співчутливі, братолюбні, милосердні, покірливі; не відплачуйте злом за зло або лайкою за лайку, а навпаки, благословляйте, знаючи, що ви покликані на те, аби успадкувати благословення.

Слово Боже.

199. 1 Йн 3, 18-24:

Любімо ділом і правдою.

Читання з Першого послання святого апостола Йоана. 

Дітоньки, любімо не словом та язиком, але ділом та правдою! З цього довідаємося, що ми від правди, і заспокоїмо перед Ним наше серце, бо коли звинувачує наше серце, то Бог більший від нашого серця і знає все.

Улюблені, коли наше серце не звинувачує нас, то маємо сміливість перед Богом, і чого тільки попросимо, одержимо від Нього, оскіль­ки зберігаємо Його заповіді і робимо те, що Йому до вподоби. І це Його заповідь, щоб ми повірили в ім’я Його Сина Ісуса Христа і любили одне одного, як Він нам заповів. А хто зберігає Його заповіді, той у Ньому перебуває, а Він – у ньому; а що Він у нас перебуває, дізнаємося від Духа, якого Він нам дав.

Слово Боже.

200. 1 Йн 4, 7-12:

Бог є любов.

Читання з Першого послання святого апостола Йоана. 

Улюбленіші, любімо одне одного, бо любов є від Бога, і кожний, хто любить, народився від Бога і знає Бога. Хто не любить, той не пізнав Бога, бо Бог є любов. Божа любов до нас виявилася в тому, що Бог послав свого Єдинородного Сина у світ, щоб ми через Нього жили.

Любов не в тому, що ми полюбили Бога, а в тому, що Він полюбив нас і послав свого Сина як примирення за наші гріхи. Улюблені, коли Бог нас так полюбив, то й ми повинні любити одне одного! Бога ніхто ніколи не бачив. Коли любимо одне одного, то в нас перебуває Бог і Його любов у нас – досконала.

Слово Боже.

201. Одкр 19, 1. 5-9а:

Блаженні покликані на весільну вечерю Агнця.

Читання з книги Одкровення святого Йоана. 

Я, Йоан, почув наче гучний голос великого натовпу на небі. Вони говорили: “Алілуя! Спасіння, і слава, і сила нашого Бога!” І вийшов голос від престолу, що закликав: “Хваліть нашого Бога, всі Його раби, і ті, що бояться Його, малі й великі!”

І я почув наче голос величезної кількості людей, і наче шум великої води, і наче голос гучних громів, що вигукували: “Алілуя, бо запанував наш Господь, Бог Вседержитель! Радіймо й веселімося, віддаймо славу Йому, бо прийшло ве­сілля Агнця, і Його дружина приготувалася!” І їй дано зодягнутися в чистий світлий вісон. Бо вісон – то праведність святих. І каже він мені: “Напиши: «блаженні покликані на весільну вечерю Агнця»”.

Слово Боже.

 

Респонсорійні псалми

202. Пс 33 (32), 12-13. 14 і 18. 19-20. 21- 22.

Рефрен (5б): Повна земля вся милосердя Бога.

Блаженний народ, для якого Господь є Його Богом, – *

народ, якого Він обрав собі у спадщину.

Господь поглянув з неба *

і побачив усіх людських синів. (Рефрен)

Зі своєї оселі Він глядить  *

на всіх жителів землі.

Адже очі Господні на тих, що Його бояться, *

що покладають надію на Його милосердя. (Рефрен)

Щоби спасти їхні душі від смерті, *

прогодувати їх під час голоду.

Наша душа очікує Господа – *

Він наш помічник і оборонець. (Рефрен)

Адже в Ньому розвеселиться наше серце, *

і на Його святе ім’я ми надіємося.

Господи, Твоє милосердя хай буде на нас, *

оскільки ми на Тебе покладаємо надію. (Рефрен)

203. Пс 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9.

Рефрен (2а): Прославлю Бога нині і навіки.

або (9а): Скуштуйте й знайте, що Господь наш добрий.

Величатиму Господа повсякчас, –  *

хвала Його постійно на моїх устах.

Господом буде хвалитися моя душа, *

хай почують лагідні й розвеселяться. (Рефрен)

Звеличуйте Господа зі мною, *

тож разом прославимо Його ім’я.

Я шукав Господа, і Він дав мені відповідь, *

і визволив мене від усіх моїх страхів. (Рефрен)

Погляньте на Нього і просвітіться, *

і ваші обличчя не будуть засоромлені.

Цей убогий заволав – і Господь почув, – *

Він спас його від усіх його бід. (Рефрен)

Господній ангел отабориться навкруги тих, †

які бояться Його, –  *

і визволить їх.

Скуштуйте й побачите, що добрий Господь,  *

блаженний чоловік, що покладає на Нього надію. (Рефрен)

204. Пс 103 (102), 1-2. 8 і 13. 17-18а:

Рефрен (8а): Бог милосердний, довготерпеливий.

або (пор. 17): Бог тим дасть милість, що Його бояться.

Благослови, душе моя, Господа  *

і, вся істото моя, – ім’я святе Його.

Благослови, душе моя, Господа  *

і не забувай усіх Його нагород. (Рефрен)

Щедрий і милосердний Господь,  *

довготерпеливий і багатомилостивий.

Як батько милує синів,  †

так Господь виявив милість *

до тих, що бояться Його. (Рефрен)

Господнє ж милосердя від віку й до віку  *

на тих, хто боїться Його,

і праведність Його на синах синів,  *

які зберігають Його завіт. (Рефрен)

205. Пс 112 (111), 1-2. 3-4. 5-6. 7-8. 9 і 10б

Рефрен (пор. 1): Благословенний, хто боїться Бога.

або: Алілуя.

Блаженна людина, яка боїться Господа,  *

і заповіді Його будуть їй вельми до вподоби.

Сильне буде на землі її потомство, –  *

рід праведних буде благословенний. (Рефрен)

Багатство і достаток у її домі, *

і її праведність продовжується навіки.

Для праведних засяяло світло в темряві. *

Він милосердний, щедрий і праведний. (Рефрен)

Добра людина – та, яка щедра і позичає, *

буде вести свої діла у справедливості.

Не похитнеться вона повік; *

у вічній пам’яті буде праведник. (Рефрен)

Поганої чутки він не побоїться, *

його серце стійке, – воно покладається на Господа.

Непохитне його серце, воно не злякається, *

хоч і побачить своїх ворогів. (Рефрен)

Він розсіяв, роздав бідним. *

Його правда перебуває навіки,

його сила підіймається в славі. *

Бажання грішників загине. (Рефрен)

* 206. Пс 128 (127), 1-2. 3. 4-5.

Рефрен (пор. 1): Блаженний кожний, хто боїться Бога.

або (4): Блаженні люди, що бояться Бога.

Блаженний кожний, хто боїться Господа, *

хто ходить Його дорогами.

Ти будеш споживати плоди своїх рук. *

Щасливий ти – і буде добре тобі. (Рефрен)

Твоя дружина – як родюча виноградна лоза *

при стінах твого дому. 

Твої сини – наче нові оливкові галузки *

навколо твого столу. (Рефрен)

Ось такою благословенною буде людина, *

яка боїться Господа.

Хай поблагословить тебе Господь із Сіону, †

щоби ти бачив добробут Єрусалиму *

в усі дні свого життя. (Рефрен)

207. Пс 145 (144), 8-9. 10 і 15. 17-18.

Рефрен (9а): Бог милосердний, довготерпеливий.

Щедрий і милосердний Господь, *

довготерпеливий і дуже милостивий.

Господь добрий до всіх; *

Його щедроти – на всіх Його ділах. (Рефрен)

Тебе, Господи, прославлятимуть усі Твої діла, *

Тебе благословлятимуть усі Твої праведники.

Очі всіх спрямовані до Тебе, *

Ти своєчасно даєш їм поживу. (Рефрен)

Праведний Господь на всіх своїх шляхах *

і милосердний у всіх своїх ділах.

Господь близький до всіх, що кличуть Його, *

до всіх, що кличуть Його у правді. (Рефрен)

208. Пс 148, 1-2. 3-4. 9-10. 11-13аб. 13в-14а.

Рефрен (13а): Ім’я Господнє хай усі прославлять.

або: Алілуя.

Хваліть Господа з небес, *

хваліть Його на висотах!

Хваліть Його, всі Його ангели. *

Хваліть Його, всі Його сили. (Рефрен)

Хваліть Його, сонце й місяцю. *

Хваліть Його, всі яскраві зірки.

Хваліть Його, небеса небес *

і води, що над небесами. (Рефрен)

Гори й усі узвишшя, *

плодоносні дерева й усі кедри, 

звірі й уся худоба, *

плазуни й крилаті птахи. (Рефрен)

Царі землі й усі народи, *

вельможі й усі судді землі,

хлопці й дівчата, старші разом з молодими! *

Нехай хвалять Господнє ім’я. (Рефрен)

Бо величним є ім’я Його одного.  *

Велич Його – на землі й на небесах.

І Він підійме силу свого народу.  *

Хвала всім Його праведним, – синам Ізраїля. (Рефрен)

 

Алілуя і спів перед Євангелієм

209.  1 Йн 4, 7б:

Кожний, хто любить, 

народився від Бога і пізнав Бога.

210. 1 Йн 4, 8б і 11:

Бог є любов; тож полюбімо одне одного 

так як Бог полюбив нас.

211. 1 Йн 4, 12:

Коли любимо одне одного, то в нас Бог перебуває,

і Його любов у нас – досконала.

212. 1 Йн 4, 16:

Хто триває в любові, той перебуває в Бозі, 

а Бог перебуває в ньому.

 

Євангеліє

213.  Мт 5, 1-12а:

Радійте й веселіться, бо нагорода ваша велика на небі.

Читання святого Євангелія від Матея.

У той час Ісус, побачивши юрбу, вийшов на гору; і коли Він сів, до Нього підійшли Його учні. І відкривши свої уста, Він навчав їх, промовляючи: “Блаженні убогі духом, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні ті, хто плаче, бо вони будуть по­тішені. Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю. Блаженні голодні й спраглі праведності, бо вони наситяться. Блаженні милосердні, бо вони помилувані будуть. Бла­жен­ні чисті серцем, бо вони Бога побачать. Блаженні миро­творці, бо вони синами Божими названі будуть. Бла­­­жен­­ні переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні ви, коли будуть вас зневажати та переслідувати, і наговорюватимуть на вас усяке лукаве, обмовляючи вас за мене. Радійте й веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.”

Слово Господнє.

214. Мт 5, 13-16:

Ви – світло світу.

Читання святого Євангелія від Матея.

У той час сказав Ісус своїм учням: “Ви – сіль землі. Якщо сіль втратить силу, то як зробити її солоною? Нінащо вона вже не буде більше придатна, хіба щоб викинути геть, аби топтали її люди. Ви – світло для світу. Не можна сховати міста, що стоїть на горі. І не запалюють світильника, аби поставити його під посудину, але ставлять на свічник, щоб світив усім, хто в домі. Тож нехай сяє ваше світло перед людьми, щоб вони побачили ваші добрі діла й прославили Отця вашого, який на небесах.”

Слово Господнє.

215. Мт 7, 21. 24-29 (довше) або 21. 24-25 (коротше):

Збудував він свій дім на скелі.

Читання святого Євангелія від Матея.

У той час сказав Ісус своїм учням: “Не кожний, хто каже мені: «Господи, Господи!» – увійде до Царства Небесного, але той, хто виконує волю мого Отця, який на небесах. Отже, кожний, хто слухає ці мої слова та виконує їх, буде подібний до чоловіка розумного, що збудував свій дім на скелі; і линув дощ, і ринули ріки, і знялися вітри й обрушилися на той дім, та він не впав, бо був заснований на скелі.”

(кінець коротшого читання)

А кожний, хто слухає ці мої слова, та не виконує їх, буде подібний до чоловіка нерозумного, що збудував свій дім на піску; і линув дощ, і ринули ріки, і знялися вітри й обру­шилися на той дім, і він упав; і великим було падіння його.” І коли Ісус закінчив промовляти, дивувався простий люд з Його вчення, бо навчав їх, як той, хто має владу, а не як їх­ні книжники та фарисеї. 

Слово Господнє.

* 216. Мт 19, 3-6:

Те, що Бог сполучив, людина хай не розділяє.

Читання святого Євангелія від Матея.

У той час підійшли до Ісуса фарисеї і, випробовуючи Його, запитали: “Чи годиться чоловікові розлучатися зі своєю дружиною з будь-якої причини?” А Він у відповідь сказав: “Чи не читали ви, що Творець на початку сотворив їх чоловіком і жінкою?” І сказав: “Тому залишить чоловік батька й матір і пристане до своєї жінки, і обоє будуть одним тілом.”

Слово Господнє.

217. Мт 22, 35-40:

Це велика і перша заповідь. Друга ж подібна до неї.

Читання святого Євангелія від Матея.

У той час один із фарисеїв, законовчитель, спитав Ісуса, випробовуючи Його: “Учителю, яка заповідь найбільша в Законі?” Він же сказав йому: “Любитимеш Господа Бога свого всім своїм серцем, і всією своєю душею, і всією своєю думкою! Це – перша і найбільша заповідь. Друга – подібна до неї: Любитимеш свого ближнього, як самого себе! На цих двох заповідях тримається увесь Закон і Пророки.”

Слово Господнє.

* 218. Мк 10, 6-9:

Вже не двоє, лише одне тіло.

Читання святого Євангелія від Марка.

У той час сказав Ісус: “Від початку творіння Бог сотворив їх чоловіком і жінкою. Ось тому залишить чоловік свого батька і матір і з’єднається зі своєю дружиною, і будуть двоє одним тілом, так що вони вже не двоє, а одне тіло. Отже, те, що Бог поєднав, те людина хай не розлучає!”

Слово Господнє.

* 219. Йн 2, 1-11:

Ось такий чудес початок учинив Ісус у Кані Галилейській.

Читання святого Євангелія від Йоана.

У той час було весілля відбувалося в Кані Галилейській; була там мати Ісуса. Ісус зі своїми учнями також був запрошений на весілля. Як забракло вина, Ісусова мати каже Йому: “Не мають вина!” А Ісус їй каже: “Що до того Мені й тобі, жінко? Ще не настав Мій час.” Промовила Його мати слугам: “Зро­біть, що тільки Він вам скаже.” Було там шість кам’яних по­судин для юдейського очищення; кожна вміщала дві чи три міри. Каже їм Ісус: “Наповніть посудини водою!” І наповнили їх ущерть. Ще каже їм: “Тепер зачерпніть і занесіть до старости!” І вони понесли. Коли староста покуштував воду, що стала вином, то не знав, звідки воно; слуги ж, які зачерпували воду, знали; кличе тоді староста молодого та й каже йому: “Кожна людина подає спочатку добре вино, а гір­ше – як нап’ються; ти ж зберіг добре вино дотепер!” Такий початок чудес зробив Ісус у Кані Галилейській, виявивши славу свою; і Його учні повірили в Нього.

Слово Господнє.

220. Йн 15, 9-12:

Перебувайте в моїй любові.

Читання святого Євангелія від Йоана.

У той час сказав Ісус своїм учням: “Як полюбив Мене Отець, так і Я полюбив вас; тож перебувайте в Моїй любові. Якщо будете зберігати Мої заповіді, то перебуватимете в любові Моїй, так само, як Я, зберігши заповіді мого Отця, перебуваю в любові Його. Це Я сказав вам, щоб Моя радість перебувала у вас і щоб ваша радість була повною.

Ось Моя заповідь: щоб ви любили один одного так, як Я вас полюбив”.

Слово Господнє.

221. Йн 15, 12-16:

Це заповідаю вам - любіть одне одного.

Читання святого Євангелія від Йоана.

У той час сказав Ісус своїм учням: “Ось Моя заповідь, щоб ви любили один одного так, як Я вас полюбив. Більшої любові ніхто не має за ту, коли хто душу свою кладе за дру­зів своїх. Ви – друзі Мої, якщо чините те, що Я заповідаю вам. Не називаю вас більше рабами, бо раб не знає, що робить його пан; вас же назвав Я друзями, оскільки сказав вам усе, що почув від Мого Отця. Не ви Мене вибрали, але Я ви­брав вас і настановив вас, щоб ви йшли та плід приносили і щоби плід ваш залишався, аби те, що тільки попросите від Отця в Моє ім’я, Він дав вам”.

Слово Господнє.

222. Йн 17, 20-26 (довше) або 20-23 (коротше):

Хай будуть досконалі в єдності.

Читання святого Євангелія від Йоана.

У той час Ісус, підвівши очі у небо, молився, кажучи: “Отче святий, благаю не лише за них, а й за тих, хто повірить у Ме­не через їхнє слово, щоб усі були одне, – так, як Ти, Отче, в Мені, а я в Тобі, – щоб і вони в нас були; щоб світ повірив, що Ти Мене послав. І я передав їм славу, яку Ти Мені дав, – щоби були одне, як і ми одне. Я в них, а Ти – в Мені; хай будуть досконалі в єдності, аби світ пізнав, що Ти Мене послав і полюбив їх, так як і Мене полюбив.”

(кінець коротшого читання)

“Отче, хочу, щоб ті, яких Ти Мені дав, були зі Мною там, де Я, щоби бачили Мою славу, яку Ти Мені дав, бо Ти полюбив Мене раніше від створення світу. Отче Праведний! Світ Тебе не пізнав, але Я Тебе пізнав. І вони пізнали, що Ти Мене послав. І Я виявив їм Твоє ім’я, і виявлятиму, щоб любов, якою Ти полюбив Мене, була в них, і Я – в них.”

Слово Господнє.

 

ІІ. Колекти

223. Ці колекти не можна використовувати замість молитви перед благословенням новоодружених (пп. 74, 105).

Боже, Ти освятив подружній зв’язок такою величною тайною, щоб у подружньому союзі явити образ таїнства Хри­ста і Церкви; † вчини, просимо, щоб те, у чому ці Твої слуги з ві­рою беруть участь, * вони здійснювали у вчинках. Через Го­спода нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

224.

Боже, Ти від сотворіння людського роду схотів, щоб чоловік та жінка перебували в єдності; † з’єднай узами любові Твоїх слуг, які мають укласти подружній союз, * щоб вони стали свідками любові, плодами якої Ти їх обдарував. Через Го­спода на­шого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і ца­рює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

225.

Вислухай, Господи, наші смиренні прохання † і обдаруй милостиво своєю благодаттю цих Твоїх слуг Н. і Н., * щоб ті, що єднаються перед Твоїм вівтарем, зміцнились у взаємній любові. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, †  котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

226.

Всемогутній Боже, вчини, просимо, щоб ці Твої слуги, які єднаються таїнством Подружжя, † зростали у вірі, яку вони сповідують, * і обдарували Твою Церкву вірним потомством. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

227.

Вислухай, Господи, наші смиренні прохання † і візьми милостиво в опіку подружжя, яке Ти встановив для продовження людського роду, * щоб за Твоєю милістю було збережене те, що з Твоєю допомогою було сполучене. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

228.

Боже, Ти від початку світу благословиш подружжя примноженням потомства, † вислухай наші благання і зішли на цих Твоїх слуг (Н. і Н.) своє благословення, * щоб у по­дружньому зв’язку вони були співчутливими у любові та однодушними, і обопільно спричинялися до власної святості. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † ко­трий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

 

ІІІ. Інші молитви на благословення обручок

229.

Благослови, Господи, ці обручки, які ми в Твоє ім’я благословляємо, і нехай ті, хто їх носитиме, дотримуючись непорушної вірності, перебувають у мирі, відчувають Твою прихильність і завжди живуть у взаємній любові. Через Христа, Господа нашого.

230.

Господи, у своїй милості благослови і освяти Твоїх слуг; нехай обручки, які вони носитимуть як знак вірності, завжди нагадують їм про взаємну любов.

 

IV. Молитви над дарами

231.

Господи, просимо Тебе: прийми дар, принесений в день укла­­дення священного подружнього союзу, * і дбайливо керуй тим, що з Твоєї щедрості здійснилося. Через Христа, Господа нашого.

232.

Господи, прийми милостиво дари, які ми радісно Тобі складаємо, * і бережи з батьківською любов’ю тих, кого Ти з’єд­нав узами таїнства. Через Христа, Господа нашого.

233.

Прихились, Господи, до наших прохань † і споглянь милостиво на дари, які ми складаємо за Твоїх вірних, з’єднаних святим союзом, * щоб завдяки цим тайнам вони зміцнились у взаємній любові і в любові до Тебе. Через Христа, Господа нашого.

 

V. Префації

234. Гідність подружнього союзу:

Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі, * святий Отче, Всемогутній вічний Боже.

Ти з’єднуєш подружні зв’язки солодким ярмом любові та не­розривними узами миру, * щоб чиста плідність святих по­дружжів * служила примноженню Твоїх усиновлених дітей. 

Твоє бо Провидіння, Господи, і Твоя благодать дивовижно спричиняються до того, * що потомство, народжене для збагачення світу, * відроджене у Хрещенні, помножує Твою Церкву, * через Ісуса Христа, Господа нашого.

Через Нього з Ангелами та всіма Святими * співаємо Тобі гімн слави, * безустанно взиваючи: 

Свят, Свят, Свят…

235. Велике таїнство Подружжя:

Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі, * святий Отче, Всемогутній вічний Боже, * через Ісуса Христа, Господа нашого.

Ти в Ньому уклав новий союз зі своїм народом, * щоб він, відкуплений тайною Христової смерті і воскресіння, * у Ньо­му також отримав участь у божественній природі * і став співспадкоємцем Його слави в небі.

Ти вчинив, що подружній зв’язок чоловіка і жінки став знаком щедрої благодаті Христа * і як таїнство вводить нас, людей, * у невимовні плани Твоєї спасенної любові.

Тому з Ангелами та всіма Святими * прославляємо Тебе, безустанно взиваючи:

Свят, Свят, Свят…

236. Подружжя – знак Божої любові:

Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі, * святий Отче, Всемогутній вічний Боже.

Ти схотів вознести створену даром Твоєї любові людину до такої великої гідності, * що у спільноті чоловіка і жінки увіковічив правдивий образ Твоєї любові.

Ти бо з уподобанням сотворив людину і постійно її заклика­єш, * щоб вона керувалася законами любові, * щоб привести її до вічної участі у своїй милості.

Тайна святого Подружжя * є знаком Твоєї любові, * що освя­чує любов людини * через Христа, Господа нашого.

Через Нього з Ангелами та всіма Святими * співаємо Тобі гімн слави, * безустанно взиваючи:

Свят, Свят, Свят…

 

VІ. Спомини молодожонів

у Євхаристійних Молитвах

а) у 1 Євхаристійній Молитві

237. Боже, прийми власне. Слова в дужках, стосовно до обставин, можна пропустити.

Боже, прийми милостиво цю жертву служіння нашого, * а та­кож Твоїх слуг Н. і Н., * і всієї Твоєї родини, * котра просить за них Твою велич; * і, як Ти дозволив їм дійти до шлюбного дня, * так (дай їм радіти бажаним потомством та) доведи їх до благих пізніх літ. (Через Христа, Господа нашого. Амінь.)

б) у 2 Євхаристійній Молитві

238. Після слів та всім духовенством додається:

Пам’ятай також, Господи, про молодожонів Н. і Н., * яким Ти дозволив дійти до шлюбного дня, * щоб за допомогою Твоєї благодаті вони тривали у взаємній любові та мирі.

в) у 3 Євхаристійній Молитві

239. Після слів котрі з Твоєї волі предстоять перед Тобою додається:

Зміцни, просимо, Господи, у благодаті Подружжя Н. і Н., *  котрих Ти щасливо привів до шлюбного дня, * щоб союз, який вони уклали перед Твоїм обличчям, * з Твоєю допомогою вони зберігали впродовж усього життя.

В милосерді своїм…

 

VІІ. Інші молитви благословення молодожонів

240. У вступному заклику, якщо хтось із молодожонів або обоє не приймають Причастя, пропускаються слова в дужках.

Варіант 1

241. Священик (або диякон) зі складеними руками закликає присутніх до молитви:

Просімо Господа за цих молодожонів, які, вступаючи у по­дружній зв’язок, наближаються до вівтаря, щоб (прийнявши Тіло і Кров Христа) назавжди з’єднатись у взаємній любові.

І всі певний час моляться у тиші.

242. У 1 варіанті пропонується дві форми співаної молитви. Нижченаведена форма є основною, інша ж використовується, якщо цього вимагають обставини: наприклад, коли наречені похилого віку.

Потім священик (або диякон), простягнувши руки над молодожонами, продовжує:

Або, якщо цього вимагають обставини:

Якщо використовується основна форма молитви, слова в дужках мовляться обов’язково; якщо ж є особливі обставини, наприклад, коли наречені похилого віку (див. також Вступ до Обрядів укладення Подружжя), слова в дужках потрібно пропустити.

Святий Отче, Ти створену на свій образ людину сотворив чоловіком і жінкою, щоб вони, сполучені єдністю тіла і серця, виконували у світі своє завдання.

Боже, Ти для одкровення задуму своєї любові схотів у взаєм­ній відданості возлюблених укрити той союз, який зі своїм народом Ти сам благоволив укласти, щоб у довершеній знаком таїнства подружній єдності Твоїх вірних явилася тайна шлюбу Христа і Церкви.

Просимо Тебе: простягни милостиво свою правицю над цими Твоїми слугами Н. і Н. і влий їм у серця силу Святого Духа.

Вчини, Господи, щоб, вступивши у цю сакраментальну спільноту, вони обмінювалися дарами Твоєї любові і, указуючи одне одному знак Твоєї присутності, ставали одним серцем і однією душею.

Дай їм також, Господи, щоби дім, заснований ними, підтримувався їхніми спільними зусиллями (і нехай дітей своїх, виховавши євангельським вченням, вони приготують до спільноти з Твоєю небесною родиною).

Благоволи щедро наділити Твоїм благословенням цю Твою слугиню Н., щоб вона, виконуючи обов’язки дружини (і матері), свій дім оздоблювала добротою і зігрівала чистою любов’ю.

Господи, супроводжуй небесним благословенням також Твого слугу Н., щоб він гідно виконував обов’язки вірного чоловіка (і дбайливого батька).

Святий Отче, вчини, щоб вони, з’єднані подружніми узами перед Твоїм обличчям, котрі прагнуть приступити до Твого столу, возрадувалися колись участю в небесній трапе­зі. Через Христа, Господа нашого. В. Амінь.

 

Варіант 2

243. Священик (або диякон), звернений до молодожонів, зі складеними руками закликає присутніх до молитви:

Найдорожчі брати і сестри, смиренно закликаймо в наших молитвах Божого благословення для цих молодожонів, щоб  Він сам зберіг своїм покровом тих, кого обдарував таїнством Подружжя.

І всі певний час моляться в тиші.

244. Потім священик (або диякон), простягнувши руки над молодожонами, продовжує:

Святий Отче, Сотворителю Всесвіту, Ти чоловіка і жінку сотворив на свій образ і схотів наділити їхню спільноту  своїм благословенням. Смиренно просимо Тебе за цих Твоїх слуг, котрі сьогодні єднаються подружнім союзом.

Нехай зійде, Господи, щедре Твоє благословення на Н., і на Н., з котрим розділятиме вона своє життя, і сила Твого Святого Духа нехай з висоти розпалить їхні серця, щоб вони, плідні у взаємному обдаровуванні подружнім даром, прикрасили родину дітьми і збагатили собою Церкву.

Нехай вони славлять Тебе у радості, Господи; нехай шукають Тебе в журбі; нехай в трудах приносить їм радість Твоя батьківська опіка і нехай у потребах вони відчувають, що Ти завжди перебуваєш з ними, щоб їм допомагати. У святому зближенні нехай вони взивають до Тебе, а у світі нехай будуть Твоїми свідками; і, осягнувши щасливу старість, оточені численними приятелями нехай перейдуть вони у Небесне Царство. Через Христа, Господа нашого. В. Амінь.

 

VІІІ. Молитви після Причастя

245.

Господи, силою цієї жертви підтримуй з батьківською до­бротою те, що встановило Твоє Провидіння, † щоб тих, ко­го Ти з’єднав святою спільнотою (і наситив з одного хліба і однієї чаші), * Ти також вчинив єдністю в одній любові. Через Христа, Господа нашого.

246.

Прийнявши участь у Твоїй трапезі, просимо Тебе, Господи, † щоб ті, котрі сполучилися таїнством Подружжя, * назавжди припали до Тебе і звіщали людям Твоє ім’я. Через Христа, Господа нашого.

247.

Всемогутній Боже, просимо Тебе: вчини, щоб у цих Твоїх слугах зростала міць прийнятого таїнства, * і всім нам до­зволь отримати плоди принесеної нами жертви. Через Христа, Господа нашого.

 

ІХ. Благословення на закінчення обряду

248.

Бог, одвічний Отець, нехай збереже вас у взаємній любові та згоді, щоб мир Христа замешкав у вас і завжди перебував у вашому домі.

Всі: Амінь.

Будьте благословенні дітьми, втіхою друзів, та істинним миром з усіма.

Всі: Амінь.

У світі будьте свідками Божої любові, щоб засмучені й нужденні віднайшли розраду, і з вдячністю прийняли вас колись до вічного дому Бога.

Всі: Амінь.

Нехай вас усіх тут присутніх благословить Бог Всемогутній, Отець, і Син, і Святий Дух. 

Всі: Амінь.

249.

Нехай Бог Отець Всемогутній наповнить вас своєю радістю і благословить вас потомством.

Всі: Амінь.

Нехай Єдинородний Божий Син милостиво супроводжує вас у благополуччі та недолі.

Всі: Амінь.

Нехай Святий Божий Дух завжди вливає у ваші серця свою любов.

Всі: Амінь.

Нехай вас усіх тут присутніх благословить Бог Всемогутній, Отець, і Син, і Святий Дух. 

Всі: Амінь.

250.

Нехай Господь Ісус, котрий схотів прибути на весілля в Ка­ні, обдарує вас і ваших близьких своїм благословенням.

Всі: Амінь.

Нехай Христос, котрий возлюбив Церкву до кінця, безу­стан­но наповнює ваші серця своєю любов’ю.

Всі: Амінь.

Нехай Господь дасть вам бути свідками віри в Його воскре­сін­ня і з радістю очікувати здійснення блаженної надії.

Всі: Амінь.

Нехай вас усіх тут присутніх благословить Бог Всемогутній, Отець, і Син, і Святий Дух. 

Всі: Амінь.

 

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.