Розділ ІІІ. Обряд укладення Подружжя у присутності асистуючого мирянина
118. Коли, згідно з нормою, наведеною в п. 25, Подружжя укладається в присутності асистуючого мирянина, використовується нижчеподаний обряд.
119. Мирянин, вповноважений дієцезіальним єпископом асистувати при укладенні Подружжя, нехай старанно дбає про катехетичне навчання наречених, а також про їхню духовну готовність. Йому також належить приготувати все як зі сторони приписів права, яких слід дотримуватися, так і обрядів, молитов, читань та участі спільноти, так, щоб обряд укладення Подружжя відбувся вірно, свідомо та плідно.
Завданням асистуючого мирянина є не тільки прийняття укладеної шлюбної згоди, але й керування усім звершенням обряду Подружжя.
120. Обряд звичайно має відбуватися у храмі.
Асистуючий одягає одяг, який не суперечив би гідності служіння, або одяг, затверджений єпископом.
Вступні обряди
121. Коли зберуться люди і все буде приготовлене, асистуючий у супроводі міністрантів приймає наречених і звичайно їх вітає.
122. Потім, зі складеними руками, каже:
Благословенний Бог, Отець усілякої розради, що вчинив з нами по милості своїй.
Всі відповідають: Амінь.
Або: Благословенний Ти, Боже, навіки.
Або ж у інший властивий спосіб.
123. Тоді асистуючий звертається до присутніх, щоб приготувати їхні серця до звершення Подружжя, цими або подібними словами:
Найдорожчі брати і сестри, ми з радістю прийшли до Господнього дому, щоб святкувати урочистість цього дня, коли Н. і Н. стають перед нами із наміром заснування свого власного дому. Для них ця мить насправді виняткова, тому підтримаймо їх нашою душевною приязню, а також братньою молитвою. Слухаймо отже уважно разом із ними слово, яким Бог до нас сьогодні промовляє. Потім зі святою Церквою смиренно прохатимемо Бога Отця через Ісуса Христа, Господа нашого, щоб цих наречених, своїх слуг, Він милостиво підтримав, благословив та назавжди вчинив одним цілим.
124. Або:
Н. і Н., Церква розділяє вашу радість і разом з вашими батьками та друзями великодушно приймає вас у день, коли перед Богом, нашим Отцем, ви укладете між собою спільноту всього життя. Нехай Господь вислухає вас у день вашої радості. Нехай пошле вам з небес свою поміч та опікується вами. Нехай обдарує вас благодатями на міру ваших сердець і здійснить всі ваші прохання.
Літургія Слова
125. Потім лектор чи один із присутніх або ж сам асистуючий читає текст, поданий у п. 56, або одне з читань, поданих у пп. 179-222. Може бути одне або два читання, з огляду на обставини. Завжди слід вибрати принаймні одне читання, у якому би виразно говорилося про Подружжя.
Вступ до читання Євангелія робиться таким чином:
Послухайте, брати і сестри, слова святого Євангелія від Н.
Необхідно, щоб асистуючий виголосив промову або гомілію, затверджену єпископом чи настоятелем.
Укладення Подружжя
126. Якщо Подружжя укладають одночасно дві пари або більше, запитання перед подружньою згодою, вираження самої згоди, а також її прийняття завжди мають адресуватися до кожної пари зокрема; все інше, не виключаючи благословення новоодружених, мовиться один раз для всіх подружніх пар.
127. Коли після закінчення всі встануть, у тому числі наречені та спеціально для цього обрані свідки, асистуючий звертається до наречених:
Найдорожчі (або Н. і Н.), ви прийшли сюди, щоб переді мною, визначеним єпископом для асистування при вашому шлюбі служителем, та в присутності спільноти Церкви, затвердити священною печаттю від Господа свою волю укладення Подружжя.
Нехай Христос щедро благословить вашу подружню любов і для збереження взаємної та постійної вірності і для виконання інших повинностей Подружжя цим же таїнством нехай збагачує і зміцнює вас, котрих Він вже присвятив собі у святому Хрещенні. Тому перед лицем Церкви я запитую вас про ваш намір.
Запитання перед укладенням Подружжя
128. Тоді асистуючий ставить нареченим запитання про свободу вибору, вірність і готовність прийняття та виховання потомства, а вони по черзі відповідають.
Н. і Н., Боже Слово об’явило нам тайну Подружжя та гідність подружньої любові. Тепер же перед Церквою виявіть ваш намір.
Чи ви прийшли сюди без примусу, і чи вільно та всім серцем бажаєте укласти Подружжя?
Наречені відповідають: Так, бажаємо.
Чи ви готові йти дорогою Подружжя у взаємній любові та пошані впродовж усього життя?
Наречені відповідають: Так, готові.
Наступне питання можна пропустити, якщо промовляють за цим обставини, наприклад, якщо наречені похилого віку.
Чи ви готові з любов’ю прийняти від Бога потомство та виховувати його згідно з законом Христа і Його Церкви?
Наречені відповідають: Так, готові.
Брати і сестри, взиваймо Святого Духа, щоб Він зміцнив і освятив рішення цих своїх дітей, котрі сьогодні розпочинають свій спільний життєвий шлях.
Співається гімн до Святого Духа (стор. 125).
Подружня згода
129. Асистуючий запрошує наречених до вираження подружньої згоди:
Отже, якщо ви маєте намір укласти святий Подружній зв’язок, подайте одне одному праві долоні та перед Богом і Його Церквою висловіть вашу згоду.
Наречені єднають долоні.
130. Мужчина каже:
Я, Н., беру тебе, Н., за свою дружину і присягаюся, що дотримаю тобі вірності у благополуччі та недолі, у хворобі та здоров’ї, і що кохатиму й шануватиму тебе по всі дні мого життя. Нехай у цьому допоможе мені Господь, Бог Всемогутній, у Трійці єдиний, і всі Святі.
Жінка каже:
Я, Н., беру тебе, Н., за свого чоловіка і присягаюся, що дотримаю тобі вірності у благополуччі та недолі, у хворобі та здоров’ї, і що кохатиму й шануватиму тебе по всі дні мого життя. Нехай у цьому допоможе мені Господь, Бог Всемогутній, у Трійці єдиний, і всі Святі.
131. Служитель може провести укладення таїнства у формі запитання, якщо це доцільніше з пастирських міркувань.
Спочатку запитує мужчину:
Н., чи хочеш взяти Н. за свою дружину і чи присягаєшся, що дотримаєш їй вірності у благополуччі та недолі, у хворобі та здоров’ї, і що кохатимеш і шануватимеш її по всі дні твого життя?
Мужчина відповідає: Хочу і присягаюся.
Потім асистуючий запитує жінку:
Н., чи хочеш взяти Н. за свого чоловіка і чи присягаєшся, що дотримаєш йому вірності у благополуччі та недолі, у хворобі та здоров’ї, і що кохатимеш і шануватимеш його по всі дні твого життя?
Жінка відповідає: Хочу і присягаюся.
Прийняття подружньої згоди
132. Потім асистуючий, приймаючи згоду, каже молодожонам:
Нехай Господь у своїй милості зміцнить цей ваш союз, який ви уклали перед Церквою, і зволить наповнити вас своїм благословенням. Що Бог сполучив, людина хай не розлучає.
Або:
Нехай Бог Авраама, Бог Ісаака, Бог Якова, Бог, який з’єднав у раю прародителів, зміцнить і благословить у Христі цей ваш союз, який ви уклали перед Церквою, щоб те, що Він сам сполучив, людина не розлучила.
133. Асистуючий закликає присутніх прославити Бога:
Благословімо Господа.
Всі відповідають: Богу подяка.
Можна використати й іншу акламацію.
Благословення і вручення обручок
134. Асистуючий зі складеними руками мовить цю молитву:
Нехай Господь благословить ці обручки, які ви одне одному вручите на знак любові та вірності.
Всі: Амінь.
І, по можливості, окроплює обручки і дає молодожонам.
135. Чоловік вкладає на безіменний палець дружини призначену для неї обручку, кажучи:
Н., прийми цю обручку на знак моєї любові та вірності.
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.
Так само дружина вкладає на безіменний палець чоловіка призначену для нього обручку, кажучи:
Н., прийми цю обручку на знак моєї любові та вірності.
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.
136. Тоді вся спільнота може заспівати гімн або пісню прославлення.
Вселенська молитва
137. Потім наступає, як завжди, вселенська молитва (зразки її наведено в пп. 251-252).
138. Після закликів вселенської молитви, якщо уділятиметься святе Причастя, відразу мовиться благословення новоодружених (п. 139). Якщо ж не уділятиметься святе Причастя, асистуючий продовжує цими або подібними словами:
До Бога Отця, котрий своїх дітей прагне з’єднати в любові, звернімося молитвою Божої родини, якої навчив нас Господь наш Ісус Христос.
І всі разом продовжують:
Отче наш, що єси на небесах,
нехай святиться ім’я Твоє;
нехай прийде Царство Твоє;
нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні
і прости нам провини наші,
як і ми прощаємо винуватцям нашим;
і не введи нас у спокусу,
але визволи нас від лукавого.
Благословення новоодружених
139. Тоді асистуючий зі складеними руками мовить:
Смиренно закликаймо нині Боже благословення над цими молодожонами, щоб він сам зберіг своїм покровом тих, кого обдарував таїнством Подружжя.
Всі певний час моляться в тиші.
140. Потім асистуючий зі складеними руками промовляє над молодожонами, котрі стоять на колінах, молитву благословення новоодружених, у якій всі приймають участь:
Благословенний Ти, Боже, Отче Всемогутній; Ти схотів сотворену даром Твоєї любові людину вознести до такої великої гідності, що у єдності чоловіка та жінки Ти залишив істинний образ своєї любові.
Всі: Благословенний Ти, Боже.
Асистуючий:
Благословенний Ти, Боже, Єдинородний Сину, Ісусе Христе; Ти у подружньому союзі Твоїх вірних схотів явити тайну своєї любові у Церкві, за яку Ти віддав самого себе, щоб вона була святою і непорочною.
Всі: Благословенний Ти, Боже.
Асистуючий:
Благословенний Ти, Боже, Святий Духу Утішителю; Ти все освячуєш, єднаєш і живеш у дітях любові, щоб вони, з’єднані узами миру, дбали про збереження єдності.
Всі: Благословенний Ти, Боже.
Асистуючий:
Господи, збережи у взаємній любові цих своїх слуг Н. і Н., яких Ти об’єднав таїнством Подружжя, щоб, збагатившись подружнім даром, вони прикрасили дітьми людську родину, збагатили святу Церкву і стали Твоїми свідками у світі. Через Христа, Господа нашого.
Всі: Амінь.
Або:
Господи, поглянь на цих своїх слуг Н. і Н. і вчини, щоб вони, уповаючи лише на Тебе, отримали дари Твоєї благодаті, зберігали єдність у любові, і щоб по закінченні земного життя разом із своїми дітьми вони удостоїлися увійти в радість вічного блаженства. Через Христа, Господа нашого.
Всі: Амінь.
Потім, якщо не уділятиметься святе Причастя, наступає закінчення обряду (п. 149).
Святе Причастя
141. Якщо уділяється святе Причастя, після благословення новоодружених служитель підходить до місця, де зберігаються Пресвяті Дари, бере дискос або дарохранительницю з Тілом Господнім, ставить на вівтарі та преклоняє коліно.
142. Потім він цими або подібними словами впроваджує до Господньої Молитви:
Спасенними заповідями навчені і божественною настановою натхнені, осмілюємося взивати:
І всі разом продовжують:
Отче наш, що єси на небесах:
нехай святиться ім’я Твоє
нехай прийде Царство Твоє
нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні
і прости нам провини наші,
як і ми прощаємо винуватцям нашим;
і не введи нас у спокусу
але визволи нас від лукавого.
143. Після цього служитель, за обставинами, цими або подібними словами звертається до вірних із закликом:
Передайте один одному знак миру.
В цей час молодожони та всі присутні передають один одному знак миру й любові.
144. По закінченні служитель преклоняє коліно, бере гостію і, піднімаючи її трохи над дискосом або дорохранительницею і обернувшись до вірних, мовить:
Ось Агнець Божий, котрий бере гріхи світу. Блаженні ті, що на трапезу Агнця покликані.
І причасники продовжують:
Господи, я не достойний, щоб Ти прийшов до мене, але скажи лише слово, і одужає душа моя.
145. Якщо сам асистуючий приймає Причастя, тоді він тихо мовить:
Тіло Христа нехай береже мене на вічне життя.
І з пошаною споживає Тіло Христове.
146. Після цього бере дискос або дарохранительницю, підходить до причасників і, підносячи гостію та показуючи її кожному, каже:
Тіло Христа.
Причасник відповідає: Амінь.
І причащається.
147. Під час святого Причастя можна, якщо є така можливість, співати відповідну пісню.
148. Після Причастя, якщо це можливо, бажано деякий час зберігати святе мовчання, або співати псалом чи пісню прославлення.
149. Потім асистуючий мовить цю молитву:
Молімося.
Ставши сопричасниками Твоєї трапези, просимо Тебе, Господи, щоб ті, котрі з’єдналися таїнством Подружжя, назавжди припали до Тебе і звіщали людям Твоє ім’я. Через Христа, Господа нашого.
Всі: Амінь.
Закінчення обряду
150. Тоді асистуючий закінчує обряд, чинячи на собі хресне знамення і кажучи:
Нехай Бог наповнить нас радістю і надією на те, в що ми віруємо.
Нехай мир Христовий ликує в наших серцях.
Нехай Святий Дух наповнить нас своїми дарами.
Всі відповідають: Амінь.
151. Обряд бажано завершити відповідним співом. Після закінчення свідки і асистуючий підписують акт укладення Подружжя. Підписання може відбуватися або в канцелярії, або в присутності вірних, але у жодному випадку не на вівтарі.