Друзі в Facebook  

   
VelTyzhdenПовідомляємо, що з’явилося друком чергове літургійне видання – книга «Великий тиждень. Неділя Страстей Господніх. Святе Пасхальне Тридення».

У Великий Тиждень, який розпочинається у Пальмову неділю і закінчується неділею Воскресіння Господнього, Церква відзначає найважливіші події літургійного року: урочистий в’їзд Христа в Єрусалим, Його добровільні страждання заради відкуплення людини та смерть на хресті і кульмінацію всього християнського культу – славне воскресіння Господа Ісуса.

Деякі з літургійних дій Великого Тижня відбуваються поза храмом. Тут ми маємо на увазі насамперед: процесії у Пальмову неділю та резурекційну, освячення вогню, часом процесію у Великий Четвер і процесію до Божого Гробу. З огляду на погодні умови, а також на вагу книги, не завжди зручно користуватися повним Римським Месалом, тому Конференція Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні розпорядилася підготувати відповідне видання. Після опрацювання Комісією у справах Літургії була затверджена і видрукувана книжка під назвою «Великий тиждень. Неділя Страстей Господніх. Святе Пасхальне Тридення».

В книгу увійшли: процесія і Меса Пальмової (Вербної) неділі Страстей Господніх, Меса Господньої Вечері у Великий Четвер (Месу мира пропущено, з огляду на те, що її завжди звершують у храмі), Літургія Господніх Страстей у Велику П’ятницю, Великодня неділя Господнього Воскресіння (Пасхальна Вігілія, резурекційна процесія і Меса вдень). Тексти книги узгоджені з текстами Римського Месалу (третє взірцеве видання, 2012 р.) Відмінність від взірцевого видання полягає у тому, що на прохання священнослужителів у текстах проставлено наголоси.

Є ще один дуже суттєвий елемент. Виконуючи вказівки Конгрегації Божого культу («Обіжний лист про підготовку і відзначання пасхальних свят» від 16 січня 1988 р., п. 42): «Спів люду, літургійної служби і служителя має особливе значення у обрядах Великого Тижня, а особливо впродовж Пасхального Трідууму […] Заохочуємо конференції єпископів, якщо вони цього ще не зробили, аби вони приготували мелодії до текстів і акламацій, які ніколи не повинні виконуватися без співу», наша Комісія ще два роки тому розпочала опрацювання співів на Великий Тиждень. Основним критерієм відбору піснеспівів став п. 19 вищезгаданого листа: «Співи у відправах, особливо в Євхаристії, а також у молебнях, нехай будуть відповідними характеру цього періоду і якнайтісніше відповідають літургійним текстам».

В результаті роботи був сформований корпус співів Великого Тижня, який у Великий Піст минулого 2018 р. був оприлюднений на інтернет-сайті Підкомісії у справах літургійної музики cantices-rkc.org.ua. Оскільки велика частина цих творів недоступна у церковних нотних виданнях, а багато їх взагалі були опрацьовані спеціально для цього проекту і раніше не виходили друком в українських виданнях, було прийняте рішення про їх публікацію. У нашому виданні ноти співів займають 60 сторінок.

Згідно із п. 116 Конституції про святу літургію «Sacrosanctum Concilium», «Церква визнає григоріянський спів властивим для римської літургії, а тому, за рівності інших, він має посідати чільне місце в літургійних діях». Тому при відборі пріоритет надавався латинським співам, які рекомендує церковна традиція; першими з них стали ті, які наводить Римський Месал. Розуміючи, що не у всіх парафіях є можливість виконати григоріанський спів, у якості альтернативи пропонуються співи українською мовою.

Всі ці співи, включно з нотами, словами і прикладом виконання, розміщені на сайті Підкомісії у справах літургійної музики та на нашому каналі в YouTube. Відеоролики можна вільно поширювати, так само вільно можна копіювати ноти і слова співів. Щиро заохочуємо користуватися ресурсами Комісії у справах Літургії liturgia-rkc.org.ua та Підкомісії у справах літургійної музики cantices-rkc.org.ua, а також нашою сторінкою у Facebook Літургія РКЦ.

Замість деяких із запропонованих у виданні творів можна виконати інші, тому, запобігаючи прикрим зловживанням, нагадуємо, що богослужіння взагалі, а тим паче відправи Великого Тижня, не є місцем для експериментів. Згідно із літургійними нормами (Римський Месал, пп. 48, 87, Musicam Sacram пп. 32, 55 та ін.), для використання в Літургії інших співів треба отримати згоду компетентної влади.

Придбати книгу «Великий Тиждень» можна в управліннях своїх дієцезій.

єпископ Яцек Пиль,
голова Комісії у справах Літургії

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.