Друзі в Facebook  

   
lectionarioПовідомляємо, що вийшов друком ІІІ том нового Лекціонарія. Книга містить читання неділь і будніх днів І–ХІ тижнів Звичайного періоду.


Лекціонарій – це книга з текстами Святого Письма, яка використовується в Літургії Слова під час Мес та інших богослужінь. Порядок читань Лекціонарія в Католицькій Церкви в різних країнах регламентує типове видання «Ordo Lectionum Missae» (з лат. «Чин читань Меси»). Останнє друге його видання вийшло друком в Libreria editrice Vaticana у 1981 р. Ця книга визначає читання на кожну літургійну відправу, не подаючи однак біблійного тексту самих читань.

У новому українському Лекціонарії Меси використовуються тексти Святого Письма (Старого і Нового Завітів), опрацьовані для літургійного вжитку в латинському обряді літургії згідно із вказівками інструкції Священної Конгрегації Божого Культу і Дисципліни Таїнств «Liturgiam authenticam» від 28 березня 2001 року. Ця інструкція регламентує різні аспекти перекладу літургійних текстів і текстів Святого Письма на народні мови, зокрема, пункти 34-45 цієї інструкції присвячені саме перекладу текстів Святого Письма для використання в Лекціонарії. Тому часом тексти, наведені в Лекціонарії, можуть дещо різнитися від вже виданих текстів Святого Письма та Псалтиря.

Для уніфікації назв біблійних книг та імен біблійних персонажів, назв місцевостей і т.п. ми зберегли вживані раніше терміни, вони наводяться згідно зі Святим Письмом у перекладі І. Хоменка і богословської комісії оо. Василіян. Нумерація псалмів в «Ordo lectionum Missae» вказується згідно з Книгою Псалмів («Liber Psalmorum»), що видана Папською Комісією у справах Нової Вульґати, Typis Polyglottis Vaticanis 1969. На відміну від латинського, в українському Лекціонарії Меси нумерація псалмів відповідає основній (не подаючи додаткової в дужках) нумерації Книги Псалмів другого взірцевого видання Нової Вульґати (ed. typ. altera 1986). Натомість початки біблійних уривків (incipit), запропоновані Ordo Lectionum Missae, в нашому виданні використовуються у повному обсязі.

В нашому виданні на початку респонсорійного псалма зазвичай пропонується два варіанти рефрена. Перший з них адаптовано для виконання співом на прості поширені мелодії. Намість другий варіант – це повна (не скорочена і не адаптована) версія вірша, запропонованого «Ordo lectionum Missae». Цю другу версію можна використовувати в рецитованій Месі. Можна її також виконати співом, уклавши для неї відповідну мелодію.

Альтернативні тексти приспівів і псалмів можна «застосувати замість текстів, що стисло відповідають читанням» (Загальний вступ до Римського Месалу, п. 61). Те саме відноситься й до акламацій та віршів перед Євангелієм. В українському виданні Лекціонарія ці тексти для довільного використання наводяться наприкінці відповідних розділів. В першому томі вони вміщені наприкінці розділу з текстами на Адвент і наприкінці розділу з текстами на Різдвяний період.

Для полегшення пошуку потрібних текстів в Лекціонарії проставлена наскрізна нумерація всіх комплектів читань і сформовано покажчики, як цього вимагає «Liturgiam authenticam». Покажчики відносяться не до номерів сторінок, а саме до номерів комплектів читань.

Також нагадуємо, що з моменту публікації це видання є взірцевим для Римсько-Католицької Церкви в Україні, тобто, починаючи з 2018 року, в Літургії не слід використовувати ІІІ том студійного видання Лекціонарія. Придбати книгу можна в Управліннях своїх дієцезій.

єпископ Яцек Пиль,
голова Комісії у справах Літургії

 

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.