Друзі в Facebook  

   

В неділі Великого Посту в одному з літургійних циклів (рік А) з’являється три довгі уривки з Євангелія від Йоана: про жінку-самарянку (4, 5-42), про сліпонародженого (9, 1-41), про Лазаря (11, 1-45). Ці Євангелія є настільки важливими для Церкви, що вона надає їм абсолютну першість і дозволяє навіть в інші цикли (рік Б, В) у 3, 4 і 5 неділю Великого Посту використовувати цикл А з читанням цих Євангелій. Більше того, Церква створила навіть особливий формуляр довільної Меси на будні дні третього, четвертого і п'ятого тижня, щоб у цикли, коли ці Євангелія не читаються у неділю, вони прозвучали у будній день.

Чому, отже ці Євангелія так важливі?
Справа в тому, що Римська Церква віддавна використовувала ці Євангелія в підготовці катехуменів до хрещення. Слово про жінку-самарянку, сліпонародженого і Лазаря мало допомогти кандидатам у християни побачити свою справжню ситуацію, розпізнати стару людину у собі, щоб її зненавидіти і залишити у купелі Хрещення. Для цього Церква влаштовувала у ці дні так звані скрутинії, тобто духовні дослідження. Слово Боже і Святий Дух мали переконати кандидатів у необхідності докорінної зміни.
Це дуже схоже на ситуацію в Церкві Лаодікеї, про яку розповідає Одкровення Йоана (Одкр 3,14-22). Християни цього міста занадто зайнялися бізнесом, продаючи масті для очей і дорогий одяг з вісону. Від імені Христа апостол Йоан говорить їм: «Ти кажеш: Багатий я, і розбагатів, і ні в чому потреби не маю», а не знаєш, що ти – злощасний і мізерний, і бідний, і сліпий, і голий. Раджу тобі купити від Мене золото прочищене огнем, щоб ти збагатів, і одежу білу, щоб зодягнувся, і не видно було сором наготи твоєї, і мастю очною помаж свої очі, щоб бачити міг» (Одкр 3, 17-18).


Можемо застосувати цей ключ з Одкровення до трьох Євангелій, які пропонує нам Церква у Великому Пості. «Ти кажеш: Я – ситий, зрячий і живу по повній», а не знаєш, що ти – спраглий, сліпий і мертвий. Раджу тобі отримати від Мене живу воду Святого Духа, щоб ти врешті втамував спрагу; раджу помазати свої очі мастю істини, щоб ти міг бачити; раджу отримати від Мене слово життя, яке має силу воскрешати з мертвих». «От, стою при дверях і стукаю: як хто почує голос Мій і відчинить двері, увійду до нього і вечерятиму з ним і він зі Мною. Хто має вухо, нехай слухає, що Дух говорить Церквам» (Одкр 3, 20. 22).

о. Костянтин Морозов OFMCap

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.