Великий Піст є сорокаденним періодом підготовки до радісної та плідної участі в пасхальних тайнах. Як Христос розпочав свою діяльність сорокаденним перебуванням у пустелі, постом і молитвою, так і Церква приділяє сорок днів духовному оновленню своїх вірних.

Літургія Великого Посту зосереджена довкола таких тем:
– пильнування – як боротьба із сатаною (I і III тижні);
– покаяння і навернення (Попільна Середа і більшість буденних днів);
– Хрещення і відновлення Хрещення (недільні дні, особливо III, IV і V тижні);
– Страсті Христові (Вербна Неділя і подальші дні Великого Тижня).

Молитва під час Великого Посту

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас. Сила Твоєї любові нехай виявиться більшою від зла, що нам загрожує. Хай вона буде більшою за гріх – більшою за безліч гріхів, які дедалі зухваліше привласнюють собі право бути частиною життя людей і суспільства.
Нехай сила хреста Твого, о Христе, подолає батька всякого гріха, якого звуть «князем світу цього»! Бо Ти хрестом і Страстями своїми відкупив світ! Амінь.

(св. Йоан Павло II)

*

О наш Спасителю! Завдяки Твоїм Страстям і смерті Хрест став для нас знаком спасіння. В цьому знакові – наша перемога. Позначені Твоїм Хрестом, о Господи, ми беремо свій хрест і хочемо наслідувати Тебе.
Хрестами Твоїми, які увінчують храми, освячена наша земля. Твій Хрест для нас – надія воскресіння і слави.
Нехай Твій Хрест, Господи, буде для кожного з нас силою, що допоможе чинити опір злу і долати перешкоди. Хай буде він знаком освячення нашої праці і наших сімей.
О славний Хресте, єдина наша надіє!
Христе, веди нас! Христе, перемагай! Христе, царюй! Амінь.

(св. Йоан Павло II)

Вербна Неділя

Вербна Неділя – це радісний спомин урочистого в’їзду Христа в Єрусалим. Гілки, які ми приносимо сьогодні до храму, провіщають майбутню перемогу Христа і є виразом нашого прагнення приєднатися до урочистого привітання, яке приготували колись Ісусові мешканці Єрусалима. Проте сьогоднішня неділя називається також Неділею Страстей Господніх і розпочинає Великий Тиждень.

Всемогутній Боже, з вербовими гілками в руках ми провіщаємо сьогодні перемогу Христа; примнож нашу віру та вислухай наші прохання, щоб ми, з’єднані з Христом, приносили Тобі плоди добрих учинків. Амінь.

Святе Пасхальне Тридення

Пасхальні урочистості – це вершина всього літур- гійного року. Триденне літургійне святкування Пасхи традиційно починається у Великий Четвер вечірньою Святою Месою – спомином Тайної Вечері, яку Христос споживав у переддень своїх Страстей, і продовжується аж до урочистості світлого Воскресіння Христового.

ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР

Цього дня ми згадуємо встановлення Пресвятого Таїнства Євхаристії і таїнства Священства. Євхаристія – Хліб живий, що дарує життя. Її плід – єдність і мир, бо вона єднає між собою тих, хто її споживає.
Боже, ми святкуємо Пресвяту Вечерю, під час якої Твій Єдинородний Син, перш ніж видати себе на смерть, заповів Церкві нову споконвічну жертву і трапезу своєї любові; вчини, щоб ми з цієї великої тайни черпали повноту любові та життя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

ВЕЛИКА П’ЯТНИЦЯ

Це день скорботи і строгого посту. Літургія Господніх Страстей складається з Літургії Слова, адорації хреста, Причастя і процесії до Господнього Гробу.

Cьогодні також початок Новенни до Божого милосердя.

Боже, Ти страстями Христа, Твого Сина, нашого Господа, визволив нас від смерті, яка як спадщина стародавнього гріха, володарювала над усіма поколіннями; віднови нас на подобу Твого Сина, і, як, народжені у людській природі, ми носили у собі образ земної людини, так, освяченим благодаттю, дай нам носити в собі образ людини небесної. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва біля Господнього Гробу

Господи Ісусе Христе, життя і воскресіння наше, підніми нас із гробу гріхів, відвідай і наповни нас духовною силою. Дай нам, зміцнюючись у вірі, надії та любові, разом зі всіма Святими осягнути велич любові Твоєї. Ти так полюбив нас, що ради нас зазнав смерті на хресті, аби кожен, хто вірує в Тебе, не загинув, але мав життя вічне, бо Ти живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

*

Наш любий Спасителю, схиляємося перед Твоїм гробом. Ти помер за нас і через смерть на хресті перейшов із цього світу до слави Отця в небі. Ти відійшов від нас, щоби бути ще ближчим до нас, бо в Пресвятих Дарах Ти став нашою поживою. Це здійснила Твоя велика любов до нас, тому ми прагнемо подякувати Тобі за наше спасіння.
Найперше дякуємо Тобі за Твої Страсті та смерть на хресті, бо вони стали джерелом нового життя й воскресіння, джерелом також і нашого життя та нашого воскресіння. Будь прославлений за це, Господи, в єдності з Отцем і Святим Духом, нині і на віки вічні. Амінь.

ВЕЛИКА СУБОТА

У Велику Суботу Церква перебуває біля Господнього Гробу, роздумуючи над Страстями, смертю Христа та над Його зішестям у відхлань, і, перебуваючи в пості та на молитві, очікує Його воскресіння. В Україні у суботу католики теж традиційно постять (якісний піст).
Церква, залишаючи вівтар оголеним, утримується від звершення жертви Меси, щоби після урочистої Пасхальної Вігілії, тобто нічного чування, дати місце великодній радості, яка триватиме повних п’ятдесят днів.
Усвідомлюючи, що Пасха Христа відновила все створіння, у Велику Суботу ми освячуємо страви до великоднього столу. Їжу цю також можна поблагословити в урочистість Воскресіння Господнього перед ранішньою трапезою. До святкового кошика треба покласти їжу пасхальної трапези: яйця, паски, ковбаси, сіль та інші страви, згідно з місцевим звичаєм.
Після повернення з храму члени сім’ї готують урочистий сніданок.
На стіл ставлять освячені страви та іншу їжу. Стіл можна прикрасити зеленими гілочками і свічками.

Пасхальна Вігілія

У Велику Ніч Пасхи з суботи на неділю Церква в молитовному чуванні очікує воскресіння Христа і святкує його в літургійних обрядах. Літургія Пасхальної Вігілії складається з чотирьох частин: Літургії Світла, Літургії Слова, Літургії Хрещення і Євхаристійної Літургії.
Боже, нескінченна Сило і вічне Світло, поглянь милостиво на таїнство всієї Церкви та у мирі верши діло спасіння людства згідно зі своїми споконвічними задумами; нехай увесь світ побачить, що Ти підносиш тих, хто впав, відроджуєш слабких і повертаєш усе до первозданної непорочності завдяки Христові, від якого все походить. Котрий з Тобою живе і царює на віки вічні. Амінь.

Літургія Світла розпочинає нічне чування. Під час обрядів освячення вогню і розпалювання пасхальної свічки (пасхалу) ми усвідомлюємо, що Воскреслий Христос є світлом для всіх людей.
Підносячи пасхал, від якого вірні запалюють свої свічки, диякон (або священик) співає:
В. Світло Христове!
У. Богу подяка!

Потім священик урочистим і радісним гімном Великоднього послання (Exultet) прославляє діло спасіння люд- ства і таємницю Воскресіння Христа.
Літургія Слова вводить вірних у глибше розуміння таємниці цієї Святої Ночі. Читання зі Святого Письма нагадують про великі події в історії спасіння. Під час виконання гімну «Слава во вишніх» б’ють усі дзвони, а потім вірні співають «Алілуя».
Ті, що зібралися в храмі, згадуючи своє Хрещення, сповідують свою віру і обновляють обітниці Хрещення. Окроплення вірних новоосвяченою водою також нагадує про Хрещення.
Євхаристійна літургія – кульмінація всієї Пасхальної Вігілії. Ми не тільки згадуємо минулі події, звершення всього у Христі, але, звершуючи Євхаристію, святкуємо смерть і воскресіння Господа. Приступаючи до святого Причастя, ми споживаємо Тіло Господа. Потім наступає резурекційна (пасхальна) процесія – це урочисте проголошення воскресіння Христа і заклик до всього творіння взяти участь у тріумфі Воскреслого.
Священик піднімає хрест і співає:
С. Воскрес із гробу Христос. Алілуя.
У. Котрий за нас повис на дереві хреста. Алілуя.

Головний служитель віддає хрест міністрантові, який стає на чолі процесії.
С. Небо і земля радіють. Алілуя.
У. Твоїм воскресінням, Христе. Алілуя.
На чолі процесії несуть процесійний хрест, оздоблений червоною столою, і статую Воскреслого. Якщо є така можливість, процесія виходить назовні і обходить довкола храму раз або тричі. Після повернення процесії до головного вівтаря хрест і статую ставлять обіч вівтаря. Співається гімн «Te Deum».

В. Молімося: Боже, Ти пасхальним таїнством Христа відкупив усіх людей; збережи в нас те, що вчинило Твоє милосердя, щоб ми, неустанно вшановуючи тайну нашого спасіння, могли отримати його плоди. Через Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Священик благословляє вірних Пресвятими Дарами. На закінчення процесії співається великодній антифон до Пресвятої Діви Марії.

Благословення столу перед урочистим сніданком у Неділю Воскресіння Господнього

Батько сім’ї або ведучий запалює свічку на столі й каже:
Христос воскрес. Алілуя.
У. Воістину воскрес. Алілуя.

Далі один з учасників читає текст Святого Письма:
Браття й сестри, послухаймо слів св. Павла апостола до солунян: «Завжди радійте, невпинно моліться, за все дякуйте, бо це Божа воля в Ісусі Христі щодо вас» (1 Сол 5, 16-18).

Або: 
«Тож не журіться і не говоріть: Що будемо їсти? Або: Що будемо пити? Бо ж знає ваш Отець Небесний, що цього всього потребуєте. Шукайте перш за все Царства Бога і праведності Його, а це все вам додасться» (Mт 6, 31aб. 32б-33).

Після прочитання слова Божого ведучий каже:
Молімося: З радістю прославляємо Тебе, Господи Ісусе Христе, який після свого воскресіння об’явився учням при ламанні хліба. Будь із нами, коли з вдячністю споживатимемо ці дари; i як нині в братах приймаємо Тебе у гостину, так прийми нас як співтрапезників у Твоєму Царстві. Котрий живеш і царюєш на віки вічні.
У. Aмінь.

Після споживання їжі батько сім’ї або ведучий каже:
Учні впізнали Господа. Aлілуя.
У. При ламанні хліба. Aлілуя.

Батько сім’ї або ведучий:
Молімося: Боже, джерело життя, наповни наші серця великодньою радістю. Ти дав нам земну поживу, вчини, щоб завжди тривало в нас нове життя, що його вислужив нам Христос своєю смертю і воскресінням та в своєму милосерді ним нас обдарував. Котрий з Тобою живе і царює на віки вічні.
У. Амінь.

Пасха – Світле Христове Воскресіння

Спаситель, пройшовши через смерть , звільнив нас з-під влади смерті, сатани і гріха, і дав нам змогу перейти в нове життя. В єднанні з Ісусом ми беремо участь у Його перемозі. Воскресіння Христа – це фундамент, основа нашої віри і надії. «Якщо Христос не воскрес, тоді марна і проповідь наша, марна й віра ваша» (1 Кор 15, 14).

Боже, Ти сьогодні через Твого Єдинородного Сина переміг смерть і відкрив нам брами вічного життя; вчини, щоб ми, відзначаючи урочистість Господнього Воскресіння, були відновлені Святим Духом і могли воскреснути до нового життя у світлі. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.