Великодній період триває від Воскресіння Господнього до урочистості Зіслання Святого Духа. Істина про воскресіння – найбільша і найрадісніша – повинна стати частиною життя кожного християнина. В цьому має йому допомогти літургія, особливо недільна, яка є уприсутненням Пасхи (тому мовиться: II, III неділя Пасхи, а не «після Пасхи»). Час цей переживаємо як «Один день, який вчинив Господь. День, який є справою всемогутності Бога, що явилася у воскресінні Христа. Воскресіння – це початок нового Життя і нового Часу, початок нової Людини і нового Світу» (св. Йоан Павло II).
Зовнішніми знаками пасхального часу є хрест із червоною столою, пасхал і образ або статуя Воскреслого Христа, розташовані біля вівтаря.

 

Заклики до Воскреслого Христа

Ісусе Христе Воскреслий, будь прославлений нині і повіки.
Христе Воскреслий, Ти сам постав із гробу,
Христе Воскреслий, після воскресіння свого Ти явив себе Матері,
Христе Воскреслий, Ти великоднього ранку вийшов назустріч жінкам-мироносицям,
Христе Воскреслий, Ти приніс переляканим учням своїм істинний мир,
Христе Воскреслий, Ти посилаєш нам свого Духа Святого,
Христе Воскреслий, у день воскресіння свого Ти дарував світові благодать відпущення гріхів,
Христе Воскреслий, показавши рани свої, Ти повернув віру учневі своєму,
Христе Воскреслий, Ти в дорозі до Емаусу запалив серця засмучених учнів,
Христе Воскреслий, Ти нагодував голодних біля Галілейського моря,
Христе Воскреслий, Ти повелів проповідувати Євангеліє всьому творінню,
Христе Воскреслий, Ти зрадів триразовому сповіданню любові учня свого,
Христе Воскреслий, Ти встановив Петра главою Церкви,
Христе Воскреслий, Ти обіцяв не залишити нас самих,
Христе Воскреслий, Ти возсів праворуч Отця, щоб заступатися за нас,
Христе Воскреслий, Ти назавжди залишився з нами у Євхаристії,
Христе Воскреслий, Ти піднімаєш нас із гріхів наших,
Христе Воскреслий, Ти через хрест і страждання ведеш нас до слави воскресіння,
Христе Воскреслий, Господи і Боже наш,
Переможцю смерті, пекла і сатани,
Наша Дорого, Істино і Життя,
Джерело віри нашої,
Єдина надіє наша,
Мир, Радість, і наше Все,
Повнота любові Божої до нас,
Милосердя Боже, що не має меж,
Царю неба й землі.

В. Ісусе Христе Воскреслий!
У. Будь воскресінням нашим.

Молімося: О Господи Ісусе, в Пасхальній Тайні Ти захотів бути для нас дорогою, істиною і життям; вчини, щоб, керовані Святим Духом, ми завжди вірно служили Тобі й були Тобі угодними. Котрий Ти живеш і царюєш на віки вічні.

У. Амінь.

 

Молитва до Воскреслого Ісуса

О Воскреслий Ісусе, Ти живеш у Твоїй просвітленій людяності. ??? Дякуємо за дар життя, який приніс Ти нам і Церкві Твоїй воскресінням Твоїм. Вчини так, щоб сини Твої, що об’єдналися тут, у цій молитві, щодня оживляли в собі це життя і тим самим залишалися в єдності з Тобою та виконували заповіді Твої. Нехай пасхальне світло Твоєї благодаті осяває дорогу і повертає до дому Твого Отця заблукалі душі, що збилися зі шляху. Віднови у християнській чесноті всіх тих, які шанували Ім’я Твоє, але вже не замислюються над тим, чого ж вимагає від них це Ім’я. Пролий світло Твоє і любов Твою на серця всіх, кого бере сумнів, хто схильний до заперечення й відхилення Твого Євангелія або дозволяє порожнім і брехливим мирським приманкам стягнути себе з праведного шляху?????. Пошли нову радість Церкві Твоїй і витри сльози синів і дочок Її, які живуть тут у болю і страху та терплять переслідування заради істини та справедливості. Нехай усі серця почують слова, якими Ти по воскресінні привітався з учнями своїми: Pax vobis! – мир нехай буде з вами! Амінь. 

(Пій XII)

 

Свято Божого Милосердя 

Свято Божого Милосердя відзначаємо в другу неділю Пасхи. Під час урочистого молебню можна прочитати Коронку до Божого Милосердя.

 

Боже одвічного милосердя, Ти повторенням пасхальних свят розпалюєш віру Твого святого люду; примнож благодать, яку посилаєш, щоб усіх нас наповнило дивовижне розуміння, якою купіллю ми обмиті, яким духом ми відроджені, якою Кров’ю ми відкуплені. Через Христа, Господа нашого.

 

Урочистість Вознесіння Господнього

Христос прославлений, перебуваючий з Богом, одночасно перебуває з нами «в усі дні». Він перебуває в Церкві своїй, а через неї – у світі й для світу.

 

Всемогутній Боже, наповни нас святою радістю і ревною подякою, адже вознесіння Христа,  Твого Сина, є нашим возвеличенням, і воно прикликає надію, що слава, якою оточена Глава, стане також участю і Тіла. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні. Амінь. 

Або:

Всемогутній Боже, вчини, щоб ми, які сповідуємо сьогодні вознесіння на небеса Твого Єдинородного Сина, нашого Відкупителя, у своїх думках постійно перебували з Ним у небі. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.

 

П’ятидесятниця – Зіслання Святого Духа

Святий Дух – третя Особа Пресвятої Трійці, рівна Отцю і Сину, Любов, яка предвічно від Них плине.
Святий Дух – джерело всякої любові і життя. На знак цього ми прикрашаємо храм і домівки зеленими гілками, що символізують життя, тому цю урочистість за українськими традиціями називають Зеленими святами: це нагадує нам про надприродне життя, яке Святий Дух дарував Церкві, сходячи на апостолів у Вечірнику.
Діяльність Церкви фактично розпочалася в день Зіслання Святого Духа. З цієї миті апостоли, зміцнені небесними дарами, дієво і мужньо почали проповідувати Воскреслого Христа.

 

Боже, Ти просвітив серця вірних світлом Святого Духа; дай нам у цьому Духові пізнати, що є істинним, і завжди зазнавати Його розради. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

   

            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.