25 грудня – Різдво Христове

Наповнені новим сяйвом Втіленого Слова, просимо Тебе, Всемогутній Боже: вчини, щоб у наших вчинках стало видимим те, що завдяки вірі сяє в наших душах. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.

 

Молитва в колі сім’ї, друзів і сусідів (25 грудня – 6 січня)

Всі, зібравшись біля ікони або ясел, можуть прочитати ці молитви, просячи про благословення для себе і своїх помешкань. На початку можна заспівати коляду.

В. Христос посеред нас!
У. Є і буде!

В. Господи Ісусе Христе, Ти прийшов на землю, щоб жити серед нас, людей. Ти освятив дім свого Сімейства в Назареті. Освяти й наші домівки.
У. Почуй нас, Господи.

В. Нехай перебуває в наших сім’ях Твій Святий Дух, і хай Твій мир панує в наших серцях.
У. Почуй нас, Господи.

В. Даруй нам, Господи, здоров’я душі й тіла, стань для наших сімей силою та опорою в життєвих випробуваннях.
У. Почуй нас, Господи.

Потім усі читають молитву «Отче наш».

В. Добрий і милосердний Боже, ввіряємо Твоїй опіці наш дім, нашу сім’ю і все, що маємо. Благослови нас, збережи від зла, захисти від небезпеки, врятуй від нещастя, укріпи нашу віру, а у випробуваннях даруй утіху і надію. Вчини так, щоб наша сім’я завжди перебувала в єдності з Тобою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Після цього можна окропити всі кімнати освяченою водою і заспівати колядку.
Потім, якщо це відбувається у свято Богоявлення або пізніше, глава сімейства чи хтось інший із родини, стоячи на порозі відчинених дверей, промовляє:

В. Слово стало Тілом.
У. І оселилося між нами.

Потім зверху на дверях пишуть: С + M + B + (рік)
 Це латинська форма напису, яка означає: 
Christus Multorum Benedicat (Нехай Христос всіх благословляє).
 Або: Christus Mansionem Benedicat (Нехай Христос благословляє житло).
 Існує також трактування походження символіки цих букв від імен євангельських волхвів. Тому українська форма напису походить від імен Каспар, Мельхіор, Балтазар:
К + М + Б + (рік)
 Потім  освяченим  ладаном  можна  окадити  приміщення і заспівати колядку.

 

Поклоніння біля різдвяних ясел 

Дякуємо Тобі, наш Отче, за Слово, що прийняло плоть і стало Тілом, яке тієї вифлеємської ночі було з нами.
Дякуємо Тобі за Слово, в якому Ти крізь століття повторюєш пресвяту любов Твого Божества.
Дякуємо за те, що в Слові Твоєму Ти полюбив людину «раніше від створення світу».
Дякуємо за те, що в Твоєму возлюбленому Сині Ти захотів відновити все творіння.
Дякуємо Тобі, Предвічний Отче, за вифлеємську ніч Різдва Христового, коли Слово стало Тілом і оселилося між нами в силі Відкуплення.
«Дякуємо Тобі, наш Отче, за святу лозу Давида, яку Ти дав нам пізнати через Сина Твого Ісуса Христа», народженого  від  Діви і покладеного в яслах на сіні.
У цій лозі, спадщині Авраама, Ти обіцяв спасіння і Твій вічний Завіт усім народам і людям землі.
Дякуємо за спадщину Твоєї благодаті, яку Ти не відібрав у людського серця, але відновив через земне народження Сина Твого, щоб ми Його хрестом і воскресінням, покоління за поколінням, знаходили втрачену через гріх гідність дітей Божих, усиновлених братів Твого Предвічного Сина.
Дякуємо Тобі, Предвічний Отче, за материнство Богородиці і Пріснодіви Марії, яка, перебуваючи під опікою Йосифа, теслі з Назарету, народила Сина Твого в убогості.
«До своїх Він прийшов, та свої Його не прийняли» (Йн 1, 11). Але Він прийняв усіх нас уже в своєму Різдві, зігрівши кожного з нас предвічною любов’ю Отця; любов’ю, що спасає людину, очищуючи з гріха її совість. У Ньому ми маємо примирення і відпущення гріхів.
Дякуємо Тобі, небесний Отче, за «Немовля, що лежить у яслах»; у Ньому явилася людям доброта і любов Спасителя, Бога нашого.
Дякуємо Тобі, Предвічний Отче, за любов, що приходить до кожної людини в немічному Немовляті.
Дякуємо Тобі за те, що, будучи багатим, заради нас Ти став убогим, аби нас збагатити.
Дякуємо за предвічний задум спасіння світу, який уперше об’явився у вифлеємську ніч Різдва.
«Дякуємо Тобі, Отче наш, за святе Ім’я Твоє», якому Ти дозволив знову розцвісти в серцях наших – через Відкуплення світу.

(св. Йоан Павло II)

 

Літанія до Божественного Немовляти Ісуса

(Для індивідуальної молитви)

 Господи, помилуй!
Христе, помилуй! Господи, помилуй!
Христе, почуй нас! Христе, вислухай нас!
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.
Ісусе, предивний і найдостойніший із дітей людських, помилуй нас.
Ісусе, прекрасна квітко і відрадо Твоєї Матері  Діви, помилуй нас.
Ісусе, з дитинства преславний Владико всіх людей і Ангелів, помилуй нас.
Ісусе, істинний друже і покровителю бідних і малих, помилуй нас.
Ісусе, привітна зірко язичницького світу і язичницьких царів, помилуй нас.
Ісусе, Непорочний Агнче, заколений за гріхи наші, помилуй нас.
Ісусе, улюблений і могутній Вчителю всіх чеснот, помилуй нас.
Ісусе, любове і радосте всіх благочестивих  сердець, помилуй нас.
Ми, бідні грішники, просимо Тебе, Ісусе, почуй нас.
Заради Твоєї милосердної любові, через яку Ти став людиною і немовлям задля нас, людей, помилуй нас.
Заради Твоєї бідності і покинутості та дитячих сліз помилуй нас.
Заради Твоїх стогонів, повних палкого бажання любові, і дитячого серця Твого помилуй нас.
Заради Твоєї любові до Бога і до Твоєї Матері Діви помилуй нас.
Подивися на нас і дозволь полонити серця людей любов’ю Твоєю.
Благоволи зробити нас апостолами і провісниками Твоєї любові.
Благоволи послати бідним людям мир і торжество Церкви Твоєї.
Благоволи захистити від гріховних спокус усіх невинних немовлят, щоб ми удостоїлися служити Тобі й були вірні Тобі до самої смерті. 

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

Молімося: Ісусе, Сину Бога Живого і Марії Діви, Ти з любові до нас благоволив узяти на себе всі слабкості й вади людської природи. Поглянь, як ми дитячим серцем ушановуємо всі таємниці Твого святого дитинства і дай нам милість радіти його дорогоцінними плодами і заслугами. Дай нам чистоту, смирення, терпіння, дитячий погляд на речі, але перш за все – непереможну Любов Божу, і дозволь нам колись там, на небесах, серед вірних слуг Твоїх жити на віки вічні. Амінь. 

 

До Божественного Немовляти Ісуса 

Возлюблений Господи Ісусе Христе! Ради нашого  спасіння  Ти став людським немовлям. У Вифлєємі Ти народився, щоб визволити нас із темряви гріха, повернути до себе й запалити в нас Твою святу любов. Преклоняємося перед Тобою, нашим Творцем і Спасителем. Віруємо в Тебе. Визнаємо в Тобі нашого Царя і Господа. На знак нашого благоговіння даруємо Тобі всю любов наших бідних сердець. Благий Ісусе, Господи Боже   наш,   прийми   милостиво   нашу   жертву! А щоб була вона до вподоби Тобі, пробач нам гріхи наші, даруй нам своє світло і запали в нас святий вогонь, що його Ти приніс на землю і хочеш запалити в серцях людських. І нехай будуть душі наші вівтарем, на якому ми звершуємо жертву в Ім’я Твоє. Дай нам, щоб тут, на землі, ми завжди шукали слави Твоєї і колись удостоїлися споглядати на небесах нескінченну величність Твою. Амінь.

(Лев XIII)

 26 грудня – св. Стефана, першомученика

Всемогутній вічний Боже, святий Стефан, першомученик, дав нам гідний приклад стійкості у вірі, просимо Тебе: дай також і нам завжди бути вірними Тобі та вчини, щоб ми могли пробачати і молитися за своїх гонителів. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

Свято Святого Сімейства

В першу неділю після урочистості Різдва Христового Церква вшановує Святе Сімейство з Назарету – зразок сімейного життя для всіх католицьких сімей. Цього дня ми просимо Бога за наші сім’ї, щоб наповнила їх благодать Святого Духа, щоб вони були святими і спиралися на нерозривне таїнство Подружжя.

Боже, Ти у Святому Сімействі благоволив нам дати яскравий приклад життя; вчини милостиво, щоб ми, наслідуючи його в узах родинних чеснот і любові, осягнули вічну нагороду в радості Твого дому. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

На честь Святого Сімейства 

Ісусе Чоловіколюбче, Ти своїми невимовними чеснотами і прикладом свого життя освятив своє земне Сімейство, поглянь милостиво на нашу сім’ю, яка благає про Твою допомогу. Захисти її милостиво, вбережи її від небезпек, поспіши на допомогу їй у всяких потребах і пошли їй благодать залишатися міцною в наслідуванні Твого Святого Сімейства, щоб вона, вірно служачи Тобі і сердечно люблячи Тебе тут, на землі, могла б вічно прославляти Тебе на небесах.

О Маріє, найпокірніша з матерів, благаємо Тебе про заступництво Твоє, переконані в тому, що Твій Божественний Син вислухає Твої прохання.
Також і ти, славетний святий Йосифе, прийди нам на допомогу могутнім посередництвом твоїм і через руки Марії передай Ісусові прохання наші!
Ісусе, Маріє, Йосифе, осяйте нас, допоможіть нам, рятуйте нас! Амінь.

 

27 грудня – святого Йоана, євангеліста

Боже, Ти через святого апостола Йоана відкрив нам таємниці Твого Слова; вчини, просимо, щоб ми отримали належне розуміння того, що він неперевершено влив у наші вуха. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

28 грудня – Святих Невинних Немовлят,  мучеників

Боже, сьогодні святі Немовлята, мученики, звістили Твою славу не словами, а смертю; вчини, щоб ми всім своїм життям сповідували віру в Тебе, яку проголошуємо устами. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

31 грудня – завершення старого року 

Завершення старого року має пробудити в нас серйозні думки про цінність часу і підштовхнути до іспиту совісті – поглянути в минуле й відповісти собі на питання: чи стали ми за цей рік більш людяними, чи наблизилися до Христа, чи був це рік старанної, чесної праці над собою і християнського спілкування з ближніми?

Всемогутній, вічний Боже, Ти в невпинному русі днів та років показуєш нам швидкоплинність часу; дай нам таке вміння використовувати дароване нам життя, щоб ми після земної мандрівки могли дійти до Тебе. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

Новий рік – урочистість Пресвятої Богородиці Марії 

Перший день Нового року – урочистість Пресвятої Богородиці – з 1968 року проголошений Всесвітнім днем молитов за мир.

На порозі Нового року ми ще раз роздумуємо про події у Вифлеємі, про таємницю Різдва Господнього і молимося про мир: – про цей дар Отця, який Він довірив людству та кожній людині зокрема. У самому серці нашої молитви про мир на землі ми знаходимо Матір. Ми знаходимо Марію, яка все, що пов’язане з Різдвом Христовим «зберігала в серці своєму і роздумувала над цим».

Матір – чуйний свідок таємниці Втілення;
Матір – свідок народження Бога в людському тілі;
Матір – свідок піднесення людини в народженні Бога;
Матір – свідок усіх людських страждань і радостей, людських надій та страхів;
Матір миру! 

(св. Йоан Павло II)

Боже, через плідну дівочість Пресвятої Діви Марії Ти обдарував людський рід нагородою вічного спасіння; вчини, щоб ми відчували заступництво Тієї, через яку ми удостоїлися отримати Твого Сина, Подателя життя. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні. Амінь. 

 

Молитва на Новий рік

Господи, Ти не маєш початку і завжди існуєш, Ти захотів народитися від Матері, щоб покласти початок нашому часу і бути Еммануїлом – Богом-з-нами. Даруй нам і всім людям спокійні дні та щасливі роки. Дай, щоб ми використали кожну хвилину дарованого нам часу і заслужили нескінченну радість. Нехай із Твоїм народженням прийде добрий завтрашній день, і хай усе буде нове й святе. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

 

Молитва за мир

Боже, Творцю і Отче всіх людей, Ти закликаєш до себе всі народи світу. Просвіти їх, збуди в них щире прагнення до порозуміння і єдності. Допоможи їм прощати одне одному те зло, яке вони заподіювали і продовжують заподіювати своїм ближнім, допоможи їм співпрацювати у справі миру, поважаючи права кожної людини, у згоді з Твоєю волею. Очисти їхні серця від усякої образи і ненависті. Збережи всі народи від гордині, егоїзму і міжнаціональної ворожнечі.

Хай усі народи усвідомлять свій обов’язок піклуватися про мир і рішуче стануть на шлях єдності, з любов’ю співпрацюючи один з одним.

Поблагослови, Боже, тих, хто присвячує себе великій справі творення миру. Нехай буде завжди благословенне Твоє святе Ім’я і нехай прийде в наші душі і на наші землі Твоє Царство справедливості, миру та згоди. Амінь.

Або:

Господи Ісусе Христе, Ти заради любові до нас помер на хресті, щоб принести мир кожній душі, яка вірує в Тебе, довіряє Тобі і любить Тебе. Припадаю до Твоїх ніг, благаючи про припинення ненависті й незгод. Прошу справедливості і святої любові. Прошу миру для моєї душі. Прошу миру для родин. Прошу миру для шкіл та закладів праці. Прошу миру між бідними і багатими. Прошу миру між сусідами. Прошу миру між народами. Дай нашому народові Твою щедру благодать і вірність Твоїй Церкві. Просимо Тебе через Пресвяте Твоє Серце і за заступництвом Богородиці, нашої Матері й Цариці. Просимо Тебе, котрий живеш і царюєш з Богом Отцем і Святим Духом, нині і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва за мир і Вітчизну

Боже, Владико і Царю народів! Наповни нас силою Твого Духа. Даруй нашим серцям мир, укріпи нас в надії на Твою любов. Пробуди в нашому народі прагнення до миру й свободи. Зроби нас здатними творити наше спільне майбутнє.
Боже! Нехай Святий Дух змінює обличчя нашої землі та зміцнює Твій народ; нехай Він допомагає нам зберегти Твоє Царство в особистому  й  родинному  житті  кожної  людини, в житті суспільства й держави.
Убережи нас від егоїзму, не дозволь, щоб сильніші зневажали слабкіших. Захисти нас від ненависті та упередженості до людей, які мають інші погляди.
Навчи нас перемагати зло, але щоб водночас у кожній людині, яка чинить зле, ми бачили брата і не позбавляли її права на покаяння.
Навчи кожного з нас помічати власну провину, а не шукати скалки в оці ближнього.
Навчи нас бачити добро всюди, де воно є; надихни нас ревно оберігати його, підтримувати й відважно захищати. Вбережи нас від брехні, яка губить мир. Дай нам мужність жити в правді.
Даруй нам хліб насущний. Благослови наші труди, Боже, Владико і Царю народів! Амінь.

 

Молитва Папи Павла VI за мир

Господи, Боже миру, Ти зі своєї ласки створив людей, щоб вони були співучасниками Твоєї слави; величаємо Тебе й Тобі дякуємо.

Ти зіслав нам Ісуса, Твого улюбленого Сина, учинив Його в пасхальному таїнстві нашим Спасителем, джерелом усілякого миру та братерства. Дякуємо Тобі за прагнення, зусилля та вчинки, що їх Дух миру викликав у наших часах, щоб замість ненависті запанувала любов, замість недовіри – порозуміння, замість байдужості – солідарність. Відкрий наші серця для потреб наших братів, щоб ми дедалі більше ставали миротворцями. Пам’ятай, Отче милосердя, про всіх, хто трудиться, страждає і вмирає, намагаючись змінити світ на краще. Нехай Твоє Царство справедливості, миру та любові запанує серед людей усіх рас і мов. А земля нехай наповниться Твоєю славою. Амінь. 

 

6 січня – урочистість Богоявлення 

Цього дня ми вшановуємо Бога у видимій іпостасі. Втілений Бог явив себе язичникам під час поклоніння волхвів зі Сходу, вибраному народові – під час Хрещення в Йордані, а своїм учням– у чуді Кани Галілейської. 

Боже, сьогодні під проводом зірки Ти явив свого Єдинородного Сина язичникам; вчини милостиво, щоб ми, вже пізнавши Тебе через віру, були приведені до споглядання віч-на-віч сяйва Твоєї величі. Через Христа, Господа нашого. Амінь. 

 

Свято Хрещення Господнього

Це свято відзначаємо в неділю після Богоявлення. Воно завершує літургійний період, пов’язаний із таємницею Боговоплочення. Значення свята – сповіщення світові месіанського послання Сина Божого.

Всемогутній, вічний Боже, після Хрещення в Йордані Ти урочисто проголосив, що Христос, на котрого зійшов Святий Дух, є Твоїм улюбленим Сином; вчини, щоб Твої усиновлені діти, відроджені з води і Святого Духа, завжди жили у Твоїй любові. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

 

   

            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.