Розділ I
Обряди Конфірмації під час Меси
20. Літургія Слова відбувається згідно з приписами. Всі читання або їх частину можна взяти або з Меси даного дня, або з текстів, призначених для Конфірмації, що знаходяться в лекціонаріях, або з читань, приведених у розділі V.
21. Після Євангелії єпископ (і священики, які йому допомагають) сідають на приготовлені крісла. В залежності від місцевих звичаїв, кандидатів до Конфірмації представляє настоятель або інший священик, або диякон чи катехіст таким чином: якщо це можливо, кожного кандидата закликають по імені і вони по одному входять до пресвітерія; якщо це діти, то їх веде один із свідків Конфірмації або один із батьків.
Кандидати стають перед служителем. Якщо є дуже багато кандидатів до Конфірмації, їх не закликають поіменно, а тільки збирають у відповідному місці перед єпископом.
Проповідь
22. Єпископ виголошує коротку проповідь, у якій пояснює прочитані тексти і цим вводить кандидатів, їхніх свідків, батьків та все зібрання вірних у глибше розуміння таїнства Конфірмації.
Це можна зробити словами:
У Діяннях апостолів пишеться, що апостоли, котрі згідно з обітницею Христа у день П’ятидесятниці отримали Святого Духа, мали владу доповнювати дію Хрещення уділенням Святого Духа. Коли святий Павло поклав руки на декотрих охрещених, зійшов на них Святий Дух і вони почали говорити різними мовами і пророкувати.
Єпископи як наступники апостолів мають таку саму владу і особисто або через посланих священиків уділяють Святого Духа тим, котрі вже відроджені у таїнстві Хрещення.
Хоча сьогодні пришестя Святого Духа не проявляється даром мовлення мовами, ми віруємо, що отримуємо Святого Духа, який розливає у наших серцях Божу любов, утверджує нас в одній вірі, обдаровує різними покликаннями і невидимим способом освячує та єднає Церкву.
Ви отримаєте Дар Святого Духа. Він буде духовним знаменням, завдяки якому ви станете досконалішим образом Христа і членами Його Церкви. Христос, помазаний Святим Духом під час Хрещення, яке Він отримав від Йоана, був посланий, щоб виконати свою місію і розповсюджувати по землі вогонь Святого Духа.
Ви, котрі вже були охрещені, а тепер отримаєте міць Духа Христа і будете ознаменовані на чолі Його хризмою, ви повинні у світі свідчити про Його страждання і воскресіння так, щоб, згідно зі словами апостола Павла, ваше життя було на кожному місці фіміамом, приємним Христові. Його Містичне Тіло, тобто Церква або Божий народ, отримує від Нього різні благодаті, а Святий Дух розділяє їх між християнами, щоб це Містичне Тіло розвивалося в єдності та любові.
Будьте живими членами цієї Церкви і під керівництвом Святого Духа намагайтесь слугувати всім на подобу Христа, який прийшов служити, а не для того, щоб Йому служили.
А тому перед тим, як ви отримаєте Святого Духа, пригадайте віру, яку визнали на святому Хрещенні або ваші батьки і хресні визнали її разом із усією Церквою у день вашого Хрещення.
Відновлення обітів Хрещення
23. Єпископ задає питання кандидатам до Конфірмації, кажучи:
Питаю кожного з вас:
Чи відрікаєшся від сатани та всіх його підступів?
Всі кандидати відповідають: Відрікаюся.
Єпископ: Чи віруєш у Бога, Отця Вседержителя, Творця неба і землі?
Кандидати: Вірую.
Єпископ: Чи віруєш в Ісуса Христа, Сина Його Єдинородного, Господа нашого, народженого від Діви Марії, розп’ятого й похованого, котрий воскрес із мертвих і сидить праворуч Отця?
Кандидати: Вірую.
Єпископ: Чи віруєш у Святого Духа, Господа животворящого, якого ти маєш сьогодні отримати в таїнстві Конфірмації так, як апостоли отримали Його в день П’ятидесятниці?
Кандидати: Вірую.
Єпископ: Чи віруєш у святу вселенську Церкву, сопричастя святих, воскресіння плоті й життя вічне?
Кандидати: Вірую.
До цього сповідування приєднується також єпископ, проголошуючи віру Церкви:
Єпископ: Такою є наша віра. Такою є віра Церкви, сповідування якої є нашою гордістю в Ісусі Христі, Господі нашому.
Зібрання вірних висловлює свою згоду, відповідаючи:
Амінь.
Відповідно до обставин формулювання Такою є наша віра… можна замінити іншим або заспівати відповідну пісню, у котрій спільнота одноголосно могла б висловити свою віру.
24. Єпископ (разом із священиками, котрі йому допомагають), обернувшись до людей і склавши руки, мовить:
Дорогі, просімо Бога Отця Всемогутнього, щоб Він милостиво зіслав Святого Духа на цих своїх усиновлених дітей, відроджених у Хрещенні на вічне життя. Нехай Святий Дух зміцнить їх своїми дарами і своїм помазанням вчинить їх подібними до Христа, Сина Божого.
Хвилину всі моляться у тиші.
Покладання рук
25. Єпископ (і священики, котрі йому допомагають) простягають руки над кандидатами і єпископ сам мовить:
Всемогутній Боже,
Отче Господа нашого Ісуса Христа,
який відродив цих своїх слуг
з води і Святого Духа
і визволив їх від гріха,
зішли на них Святого Духа Утішителя.
Дай їм духа мудрості й розуму,
духа ради й сили,
духа знання та побожності,
наповни їх духом Твого страху.
Через Христа, Господа нашого.
Всі: Амінь.
Помазання хризмою
26. Диякон подає єпископу святу хризму. Кандидати до Конфірмації по одному підходять до єпископа, або, якщо цього вимагають обставини, єпископ сам підходить до кожного кандидата. Свідок Конфірмації кладе праву руку на плече кандидата і називає його ім’я єпископові (або сам кандидат називає своє ім’я).
27. Єпископ зволожує великий палець правої руки хризмою і креслить нею знак хреста на чолі кандидата, мовлячи:
Н., ПРИЙМИ ЗНАМЕННЯ ДАРУ – СВЯТОГО ДУХА.
Конфірмований: Амінь.
Єпископ додає: Мир тобі.
Конфірмований: І з духом твоїм.
28. Якщо в здійсненні Конфірмації єпископу допомагають священики, то диякон або міністранти подають єпископу весь посуд зі святою хризмою, а єпископ дає посуд священикам, котрі по одному підходять до нього.
Кандидати підходять до єпископа чи до священиків, або, якщо цього вимагають обставини, єпископ і священики підходять до кандидатів і помазують їх вищенаведеним способом (п. 27).
29. Під час помазання можна співати відповідну пісню. Після помазання єпископ (і священики) миють руки.
Вселенська молитва
30. Потім йде вселенська молитва в поданій нижче або в іншій, окресленій на розсуд служителя, формі:
Єпископ: Найдорожчі, смиренно просімо Бога Отця Всемогутнього; молімося однодумно, бо одна наша віра, надія і любов, які походять від Його Святого Духа.
Диякон або міністрант:
Молімося за цих Його слуг, яких Він зміцнив Даром Святого Духа, щоб вони, утверджені у вірі та любові, давали Христу свідоцтво своїм життям. Тебе просимо.
Всі: Вислухай нас, Господи.
Диякон або міністрант:
Молімося за їхніх батьків та свідків Конфірмації, щоб вони словом і прикладом заохочували їх до наслідування Христа. Тебе просимо.
Всі: Вислухай нас, Господи.
Диякон або міністрант:
Молімося за святу Божу Церкву разом із нашим папою Н., нашим єпископом Н. і з усіма єпископами, щоб вона, зібрана Святим Духом, росла і розвивалася в одній вірі та любові аж до пришестя Христа. Тебе просимо.
Всі: Вислухай нас, Господи.
Диякон або міністрант:
Молімося за весь світ, щоб всі люди, маючи одного Отця і Творця, визнавали себе братами, не зважаючи на походження, і щиро шукали Царства Божого, яке є миром та радістю у Святому Дусі. Тебе просимо.
Всі: Вислухай нас, Господи.
Єпископ: Боже, який своїм апостолам дав Святого Духа і схотів, щоб вони та їх наступники уділяли Його іншим віруючим, вислухай милостиво наші молитви і вчини, щоб і тепер Твоє достоїнство явилось у серцях вірних так, як на початку проповідування Євангелії. Через Христа, Господа нашого.
Всі: Амінь.
Євхаристійна Літургія
31. Далі відбувається Євхаристійна Літургія, як звичайно, але потрібно взяти до уваги наступні зміни:
а) пропускається Вірую, оскільки вже було сповідування віри;
б) декотрі з конфірмованих можуть приєднатися до тих, що несуть дари;
в) коли використовується Римський Канон, мовиться молитва Просимо Тебе, Боже, прийми.
32. Конфірмовані дорослі, а якщо цього вимагають обставини, то й їхні свідки, батьки та катехісти можуть прийняти Причастя у двох видах.
Благословення
33. Замість звичайного благословення наприкінці Меси уділяється благословення у поданій нижче формі або мовиться молитва над вірними:
Бог Отець Всемогутній, який вас відродив з води і Святого Духа і вчинив вас своїми усиновленими дітьми, нехай вас благословить і вчинить, щоб ви завжди були гідні Його батьківської любові.
Всі: Амінь.
Ісус Христос, Єдинородний Син Предвічного Отця, який обіцяв, що Дух Істини залишиться у Церкві, нехай благословить вас і зміцнить у сповідуванні істинної віри.
Всі: Амінь.
Святий Дух, який запалив вогонь любові у серцях учнів, нехай вас благословить, з’єднає і приведе до радості Божого Царства.
Всі: Амінь.
Єпископ додає:
Нехай вас благословить Бог Всемогутній, Отець і Син, і Святий Дух.
Всі: Амінь.
Молитва над вірними
Замість наведеного благословення можна відмовити молитву над вірними:
Диякон або міністрант закликає:
Схиліть голови для благословення.
Єпископ, розпростерши руки над вірними, мовить:
Зміцни, Боже, те, що вчинив в нас, і бережи в серцях своїх вірних дари Святого Духа, щоб вони не соромилися перед світом визнавати розп’ятого Христа і з жертовною любов’ю виконували Його заповіді.
Всі: Амінь.
Єпископ додає:
Нехай вас благословить Бог Всемогутній, Отець і Син, і Святий Дух.
Всі: Амінь.