Друзі в Facebook  

   

Затверджена на 50 пленарному засіданні Конференції єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні у Львові-Брюховичах, 7 березня 2018 року.

Як повчає нас ІІ Ватиканський собор, Євхаристія є джерелом і вершиною всього християнського життя (Lumen Gentium 11). Інші Таїнства, церковне служіння та апостольська діяльність пов’язані з Євхаристією і до неї спрямовані. У Пресвятій Євхаристії міститься все духовне добро Церкви, яким є Христос – наша Пасха (пор. ККЦ 1324).

Звершення Євхаристії є актом Христа і Церкви, в якому наш Господь Ісус Христос через служіння священика жертвує себе самого, субстанційно перебуваючи у вигляді хліба і вина, Богу Отцю, натомість вірним, які єднаються з Ним у Його Жертві, Господь дає себе як духовну поживу (ККП 899, 1).

Саме тому Церква дбає про всі деталі, які стосуються звершення Євхаристії, а особливо про хліб і вино, щоб вони відповідали вимогам церковного права, а звершення Пресвятого Таїнства було дійсним і достойним.

У зв’язку з тим, що в Україні бракує кваліфікованих виробників, які мають відповідний церковний сертифікат для виготовлення гостій та месального вина, Комісія у справах Літургії при Конференції єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні прагне пригадати вже наявні положення та роз’яснити деякі труднощі, з якими стикаються душпастирі.

ХЛІБ

Випікання хліба для Євхаристії в традиції Церкви супроводжувалося великою повагою і молитвою. Особи, які над цим працювали, усвідомлювали, що вже у якийсь спосіб торкаються святості Євхаристії. Таке розуміння легко втратити у ситуації, коли гостії виготовляються масово, і потім купуються зацікавленими душпастирями. Тому просимо усіх, хто займається їхнім виготовленням, щоби свою працю виконували з найбільшою повагою і молитвою.

Вимоги щодо хліба, який використовується для звершення Євхаристії, подає Кодекс Канонічного Права, Загальний вступ до Римського Месалу, а також інструкція „Redemptionis Sacramentum”: „Хліб, який вживають для звершення Пресвятої Євхаристійної Жертви, повинен бути прісним, з чистого пшеничного борошна, свіжоспеченим, щоб не було жодної небезпеки зіпсуття» (KKП, кан. 924 §2.4; ЗВРМ 320-321).

Хліб, виготовлений з іншої субстанції, з іншого борошна, не становить дійсної матерії для звершення Таїнства. Те ж саме стосується хліба, який був спечений з пшеничного борошна, але до якого додано значну кількість інших елементів, настільки, що він уже не може називатися пшеничним хлібом. Тому важливо, щоби гостії випікали люди не тільки чесні, а й з відповідними компетенціями і знаряддями для їхнього виготовлення (пор. Redemptionis Sacramentum 48).

У Загальному Вступі до Римського Месалу звертається увага на те, щоб матерія Таїнства Євхаристії мала вигляд поживи. Отже, гостія має бути виготовлена так, щоби служитель Євхаристії під час Меси з вірними міг справді розламати гостію на декілька частин і уділити принаймні декільком учасникам Літургії. Дозволяється використання маленьких гостій (комунікантів), коли цього вимагає більша кількість тих, хто приступає до святого Причастя, або є інші душпастирські на те причини (пор. Redemptionis Sacramentum 49; ЗВРМ 321).

Хліб, який призначається для Євхаристії, потрібно оберігати від псування і висихання, яке унеможливило б його ламання (ЗВРМ 323).

ВИНО

Про вино, яке є матерією Таїнства Євхаристії, говорить Кодекс Канонічного Права, а також Загальний Вступ до Римського Месалу (ККП 924, 3; ЗВРМ 322–323).

Ці принципи пригадує інструкція „Redemptionis Sacramentum”: „Вино, яке вживається для звершення Пресвятої Євхаристійної Жертви, повинно бути натуральним, з винограду, чисте і не зіпсуте, без домішок інших субстанцій. Потрібно дбати, щоб вино, призначене для Євхаристії, зберігалося в доброму стані і не скисало, тобто не стало оцтом. Забороняється використовувати вино, справжність і походження якого були б сумнівними. Церква вимагає певності, якщо йдеться про умови, необхідні для дійсності таїнств. Жоден привід не оправдовує використання будь-яких інших напоїв, які не становлять дійсної матерії» (Redemptionis Sacramentum 48).

Конгрегація Віровчення 02.08.1922 р. надала згоду на використання в Месі сульфітованого вина, тобто на додавання до вина або до виноградного сусла певної кількості діоксиду сірки (SO2) або солей сірчистої кислоти, які придушують розвиток диких дріжджів та інших небажаних мікроорганізмів, водночас не знищуючи благородних дріжджів (Leges Ecclesiae, т.1, X. Ochoa (ред.), Romae 1966, с. 492-493).

Вино, яке можна вживати для Меси, може бути білим або червоним, але це повинно бути виключно натуральне, тобто сухе, вино. Сухе вино позначають наступними написами на етикетці: «sec» (фр.), «secco» (іт.), «seco» (ісп., порт.), «dry» (англ.), «trocken» (нім.). У винах, виготовлених у Іспанії та Португалії, які спеціально призначені для Меси, є позначки VDM (Vino de Messa) та VdM (Vinho do mesa) відповідно. Українські виробники на етикетках пишуть: «сухе», «натуральне», «столове», інколи сполучення цих слів.

Вино має бути сортовим, а не купажним, тобто вино має бути виготовленим із одного сорту винограду і не змішаним із вином іншого сорту чи іншого року врожаю. У складі вина, зазначеному на етикетці, не повинно бути доданого спирту, цукру, сусла, концентратів чи соку. Настійливо рекомендується використовувати вино виключно у скляній тарі.

При виборі вина для Меси перевагу слід надавати перевіреним, надійним виробникам; пріоритет повинен мати виробник, який виготовляє вино спеціально для використання його в Месі.  

Виняткові ситуації:

  1. Особи, хворі на целіакію, які не можуть споживати клейковину (gluten) – рослинний білок, який міститься в хлібі – можуть приймати святе Причастя у вигляді вина, або гостії, що містить низьку кількість клейковини. Варто пам’ятати, що хліб-гостія, який зовсім не містить клейковини («quibus glutinum ablatum est»), є недійсною матерією для таїнства Євхаристії. Гостії з низьким вмістом клейковини потрібно консекрувати на окремому дискосі.
  2. Пресвітери, які не можуть споживати вина, можуть отримати дозвіл від свого ординарія на використання mustum – свіжого виноградного соку, ферментацію якого затримано замороженням або іншим способом, не порушуючи однак його структури. Під час целебрацій такі пресвітери можуть приймати святе Причастя «per intinctionem» – «через занурення».

Сподіваємося, що дбайливе ставлення до матерії Євхаристії допоможе глибше усвідомити важливість цього Таїнства і звершувати його з відповідною повагою і вшануванням.

Львів, 29 листопада 2019 року
Протокол № 31/2019

   

Підкомісія у справах літургійної музики            

   
© Комісія у справах Літургії при Конференції римсько-католицьких єпископів України, 2015 р.